Mnohé z faktorov, ktoré ničia duševné zdravie, sa na prvý pohľad nezdajú nebezpečné a často ich prehliadame a nevenujeme im pozornosť. Niekedy sa to však môže vypomstiť, lebo môžu spôsobiť závažné problémy. Na čo si teda treba dávať pozor?
Duševné zdravie je neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou zdravia. Je potrebné sa starať oň rovnako ako o fyzické zdravie, pretože jedno bez druhého nemôže fungovať. Duševný stav človeka určuje celý rad faktorov. Predispozície (sklon, náchylnosť) predstavujú činitele biologické (napr. genetika, pohlavie), individuálne (osobné skúsenosti), rodinné a sociálne (sociálna opora), ekonomické a environmentálne (spoločenské postavenie a životné podmienky).
Ohrozuje nás celý rad činiteľov:
- nadmerné užívanie návykových látok (alkohol, lieky, tabak, a ďalšie drogy),
- rizikový sex,
- prejedanie sa (obezita),
- stresujúce životné udalosti (napr. úmrtie blízkeho, nezamestnanosť, vážne ochorenie, vážne nehody),
- starostlivosť o chronicky chorých alebo dementných,
- vystavenie agresii, násiliu, traume,
- zlé pracovné zručnosti a návyky,
- sociálna nekompetentnosť,
- rodinné konflikty.
Tieto faktory sú väčšinou všeobecne známe a mnohí si na ne dávajú pozor. Dnes sa však pozrieme na tie faktory, ktoré na prvý pohľad nepôsobia dojmom, že by mohli spôsobovať psychické problémy. Ktoré to sú?
1. Sociálne siete
Sociálne siete sú na jednej strane veľkým pomocníkom, ale na druhej strane, keď sa používajú neuvážene, môžu spôsobiť ľuďom množstvo problémov. Je fantastické dostávať denne množstvo správ od priateľov z celého sveta. Môžete skúmať donekonečna to, čo vás tak veľmi zaujíma, môžete sa učiť nové zručnosti, pripájať sa k rôznym skupinám, čítať recenzie a podobne. Ak to však robíte denne aj niekoľko hodín, môže to viesť aj k tomu, že sa budete cítiť úzkostlivo a depresívne. Porovnávať svoj život s ostatnými a cítiť, že ten váš nie je taký dobrý ako ich a že o niečo neustále prichádzate, môže na niekoho pôsobiť naozaj veľmi negatívne. Uvedomte si tiež, že väčšina ľudí dáva na sociálne siete len to najlepšie zo svojho života a často aj vymyslené, nereálne veci. Málokto má aj v skutočnosti taký úžasný a bezproblémový život, ako ho na verejnosti prezentuje. Ak zistíte, že vám sociálne siete spôsobujú zlý pocit, na chvíľu sa ich vzdajte. Keď sa rozhodnete vrátiť, urobte si audit a odstráňte čokoľvek, čo vo vás vyvoláva stres, depresiu, úzkosť alebo žiarlivosť. Namiesto toho hľadajte ľudí a skupiny, v ktorých cítite pohodu a usmievate sa.
2. Nedostatok spánku
Veľa ľudí má problémy so spánkom. Ak sa vyskytujú niekoľko dní alebo týždňov, dá sa to vydržať. Ale ak problém pretrváva dlhšie, začínate pociťovať chronickú únavu, prejavuje sa u vás horšia nálada, nemáte energiu na niektoré veci a možno ste aj podráždenejší. Uistite sa, že spíte minimálne sedem hodín za noc. Ak to tak nie je, zistite príčiny, kvôli ktorým to je. Možno sa nedokážete pred spánkom dostatočne upokojiť. Možno vás vyčerpáva sledovanie filmov a sociálne siete. Začnite sa aj hodinu skôr pripravovať na spánok. Vypnite všetky obrazovky, urobte si upokojujúci kúpeľ alebo počúvajte nejakú relaxačnú hudbu. Skúste si vytvoriť večernú rutinu, ktorá vášmu telu a mysli signalizuje, že je čas na odpočinok.
3. Negatívny pohľad na seba
Ani vaši najlepší priatelia, partner či rodina sa s vami nerozprávajú až tak dlho, ako vy sami so sebou. Preto ak hovoríte o sebe negatívne, kritizujete sa a presviedčate sa, že nemôžete uspieť, môže to mať na vás zlý vplyv. Musíte začať o sebe premýšľať a hovoriť iným spôsobom. Samozrejme, ľahšie sa to povie, ako urobí. Zmeny niekedy trvajú dlhšie, ale je potrebné sa o to aspoň pokúsiť. Je dôležité, aby ste sa to skúsili preto, aby ste si ochránili svoje duševné zdravie. Môžu pomôcť napríklad afirmácie. Keď si sami sebe poviete pozitívne vety, máte väčšiu šancu, že sa niečo pozitívne vyskytne aj vo vašom živote. Môžete používať rôzne pozitívne afirmácie, teda kladné tvrdenia, utvrdenia, ubezpečenia, presvedčenia, uznania, uistenia, potvrdenia pravdivosti a podobne. Samozrejme, ideálne je vymyslieť si svoje vlastné afirmácie. Môžete sa však inšpirovať napríklad týmito:
- Svoju energiu vkladám do vecí, na ktorých mi záleží.
- Dostal som neskutočný talent, ktorý dnes začnem využívať.
- Moja myseľ je plná skvelých nápadov.
- Som víťaz a všetko mi vychádza.
- Moja snaha a ambície mi umožňujú dosiahnuť svoje ciele.
- Vytváram si priestor na rast a učenie sa.
- Počúvam svoju intuíciu a verím svojmu vnútornému hlasu.
- Verím, že som na správnej ceste.
- Neustále sa zlepšujem.
- Som tvorcom svojho života.
- Každý deň si vytváram život, po akom túžim.
- Moja sebadôvera nepozná hranice.
- Vyžarujem šarm, krásu a dobrosrdečnosť.
- Nebojím sa robiť chyby.
- Som silný a zvládnem to.
- Každý deň sa približujem k svojim cieľom.
- Mám dostatok kvalít na to, aby som uspel.
- Všetky moje problémy majú riešenie.
- Mám veľa energie.
- Jediným človekom, ktorý ma dokáže zastaviť, som ja sám.
- Negatívne myslenie nemá v mojom živote priestor.
- Dnes si vytvorím úžasný a úspešný deň.
- Nie som na nikom závislý.
- Som dôležitý a cenný človek.
- Beriem zodpovednosť za všetky svoje úspechy aj zlyhania.
- Som vďačný za veci, ktoré mám.
- Prekonám rozptýlenia a sústredím sa na svoje ciele.
- Každý deň je plný nových nápadov a nových možností.
- Žijem v harmónii a rovnováhe.
- Som plne odhodlaný dosiahnuť v živote úspech.
Vytvorte si tiež zoznam a denne doň pridávajte veci, na ktoré ste hrdí. Skúste si hneď uvedomiť, keď hovoríte negatívne veci, opravte sa a povedzte si radšej niečo pozitívne.
4. Nedostatok pohybu vonku
V súčasnosti veľa ľudí má tendenciu zostávať dlhé hodiny, niekedy aj dni len vo vnútri. Málo chodia do vonkajších priestorov. A keď aj odídu z miestnosti, väčšinou sa presúvajú autom. Niektorí z týchto ľudí, ak žijú sami a zároveň málo opúšťajú svoj domov, málokedy komunikujú s ľuďmi. Ak takto dlhú dobu žijú vo svojej bubline uzavretí pred svetom, môžu získať skreslené predstavy nielen o sebe, ale aj o svete. Je dokázané, že stretávanie sa a komunikácia s priateľmi a rodinou pomáha zlepšovať duševné zdravie. Ak ste boli dlhú dobu sami a nechodili ste von, je potrebné to zmeniť, kým to neprerastie do väčších problémov. A okrem toho pobyt vonku predstavuje aj zdroj dobrej energie a vitamínu D. Vďaka slnečnému žiareniu sa väčšina z nás cíti lepšie už len tým, že vidí slnko. Príroda na toto všetko je úplne ideálna.
5. Neustále premýšľanie nad minulosťou
Ak venujete veľa času spomienkam a premýšľaním o tom, čo bolo, prečo váš život nie je teraz taký dobrý alebo neustále analyzujete svoje minulé zlyhania, môže sa stať, že sa budete cítiť na dne. Veľa odborníkov radí, že je potrebné sa vysporiadať s minulosťou a sústrediť sa na prítomnosť. Pomáha to prežívať šťastnejší život. Jedna naozaj zaujímavá vec na minulosti je tá, že už sa nedá zmeniť. To, čo sa stalo, už naozaj nemôžete nijako inak ovplyvniť, takže je najvyšší čas nechať to tak. Spomienky na minulosť vás ťažili už poriadne dlho a teraz je konečne ten správny čas na to, aby ste za sebou zatvorili dvere a pokračovali v živote ďalej. Nemá cenu sa neustále vracať k veciam, na ktorých v podstate už nezáleží. Pretože kým nezatvoríte jedny dvere, nikdy neuvidíte, ktoré všetky ostatné sú pre vás otvorené. Dôležité je tiež, aby ste si uvedomili, že nemá zmysel sa trestať. Dôležité je tiež z chýb sa poučiť a ísť ďalej. Odpusťte si všetko, čo ste urobili či neurobili a všetko, čo ste povedali či nepovedali. Mnohým ľuďom pri procese odpustenia pomáha technika Ho´oponopono. Je to starobylá a storočia uchovávaná technika, ktorú obyvatelia Havajských ostrovov odpradávna používajú ako hygienu duše na to, aby láska v ich srdciach zostávala prítomná. Nájdenie vlastného JA pomocou Ho´oponopono je proces riešenia problémov uvoľnením spomienok, ktoré prežívame ako problémy. Tento proces vyvinula Morrnah Nalamaku Simeona, havajská terapeutka. Podľa tejto techniky, ak niečo v našom živote nefunguje, je nutné naše spomienky vyčistiť. Opakovaním slov milujem ťa, ospravedlňujem sa ti, prosím, odpusti mi, ďakujem ti, ktoré v podstate bežne denne vyslovujeme, dosiahnete vyčistenie od negatívnej energie a zbavíte sa nevhodných myšlienok.
Zdroje a odporúčaná literatúra:
Jozef Čuha: Pozitívne myslenie nebolí
Carol S. Dweck: Nastavenie mysle
Norman Vincent Peale: Sila pozitívneho myslenia
6 subtle triggers wreck mental health slowly