Fóbia z tehotenstva a pôrodu? Aj takýto problém trápi ženy

Tokofóbia, strach z tehotenstva a pôrodu, je jedným z dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú rodiť cisárskym rezom alebo nemajú vôbec deti.
Tokofóbia, strach z tehotenstva a pôrodu, je jedným z dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú rodiť cisárskym rezom alebo nemajú vôbec deti. / Foto: Bigstock

Tokofóbia, strach z tehotenstva a pôrodu, je jedným z dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú rodiť cisárskym rezom alebo nemajú vôbec deti. Aká je jej príčina a ako sa  prejavuje? 

 

Každá budúca mamička má z času na čas obavy, či jej tehotenstvo dopadne dobre a či bude dieťatko i ona v poriadku. Úplne logické sú aj obavy z pôrodu. Ak však prerastú do fóbie, sú zničujúce. Štúdia o tokofóbii z roku 2012 odhalila, že až 13 percent žien má taký silný strach z pôrodu, že sa radšej vzdajú myšlienky na dieťa. V psychiatricko-psychologickej terminológii sa termín tokofóbia prvýkrát objavil v článku z roku 2000 v British Journal of Psychiatry. Tokofóbiu môžu zažiť aj muži. Vedci zistili, že muži s tokofóbiou majú často vážny strach o zdravie a bezpečnosť svojej partnerky a dieťaťa.

 

Druhy tokofóbie

Špecialisti rozlišujú dva typy tejto fóbie. Je to primárna tokofóbia a sekundárna tokofóbia. Primárna tokofóbia sa vyskytuje u prvorodičiek a žien, ktoré predtým neboli tehotné. Má neurotický základ. U žien spôsobuje panický strach z tehotenstva a pôrodu alebo úplné stiahnutie z tehotenstva. Choroba sa môže objaviť dokonca aj u dospievajúcich. Sekundárna tokofóbia ovplyvňuje ženy v ďalšom tehotenstve. Nastáva, keď ženy utrpeli počas predchádzajúceho tehotenstva silný šok. Sekundárna tokofóbia sa vyskytuje v dôsledku traumatizujúceho priebehu pôrodu, spontánneho potratu a mŕtveho dieťaťa, ale nastáva aj po normálnom fyziologickom pôrode.

 

Príznaky tokofóbie

Strach sa netýka iba bolesti, ale aj obáv týkajúcich sa možnej smrti pri pôrode, možných lekárskych chýb alebo dysfunkcie, ktoré sa môžu po pôrode objaviť. Mnoho žien má obavy z pôrodnej bolesti, čo je prirodzené. Aj keď intenzívny strach z pôrodu je najväčším znakom tokofóbie, nie je jediný. K ďalším príznakom tokofóbie patria:

 • záchvaty paniky,
 • únava, iracionálne obavy alebo bolesti hlavy,
 • výkyvy nálad,
 • príznaky depresie, znížená chuť do jedla, strata libida a záujmu o obľúbené činnosti,
 • nespavosť alebo nočné mory,
 • veľká  snaha zabrániť otehotneniu,
 • neustále myšlienky na to, čo všetko sa môže prihodiť  počas tehotenstva a pôrodu,
 • žiadosť o cisársky rez aj bez zdravotných dôvodov,
 • ťažkosti s koncentráciou na prácu a každodenný život,
 • podráždenosť a úzkosť, ktoré sa zvyšujú s dĺžkou tehotenstva,
 • poruchy v každodennom fungovaní,
 • psychosomatické príznaky ako zvracanie, dýchavičnosť alebo silné bolesti brucha.

 

Podobne ako iné fóbie, tak aj tokofóbiu musí diagnostikovať kvalifikovaný odborník na duševné zdravie. V prvom rade je potrebné odhaliť príčiny tohto stavu a riešiť neprimeraný strach. Často k nemu vedú nereálne predstavy, prehnané množstvo negatívnych skúseností v okolí, ba dokonca cielené vyhľadávanie negatívnych informácií o tehotenstve a pôrode.

 

Príčiny tokofóbie

Príčiny tokofóbie sa môžu spájať s nízkym vekom matiek, prvým pôrodom, skúsenosťami s násilím, nízkou úrovňou vzdelania alebo nízkou sebaúctou. Vedci sa domnievajú, že existuje skupina žien, u ktorých je riziko rozvoja tokofóbie vyššie. Výskum, ktorý uskutočnili SaistoHalmesmäki v roku 2003, ukázal, že vyššia úroveň úzkosti bola zistená u mladých, menej vzdelaných alebo finančne náročných žien. Do skupiny žien náchylnejších na túto chorobu patria tiež ženy s depresiou a duševnými poruchami, bez podpory svojich príbuzných, zápasiace s problémami vo vzťahoch alebo obete násilia, a to najmä sexuálneho zneužívania. 

 

Diagnóza  a liečba tokofóbie

Diagnózu tokofóbie najčastejšie stanovuje psychiater. Liečba tehotenstva u ženy bojujúcej s tokofóbiou by však mala byť založená na spolupráci odborníkov: psychiatra, psychológa, pôrodníka a pôrodnej asistentky. V závislosti na sile symptómov sa odporúčajú rôzne typy psychoterapie, ktorým predchádza psychiatrická konzultácia.  Najčastejšie kognitívna behaviorálna terapia a psychoterapia sú účinné aj pri liečbe tokofóbie. Tokofóbia by sa nemala brať na ľahkú váhu, pretože je to niekedy spojené so zvýšením hladín kortizolu u matky a so zhoršením iných typov psychiatrických porúch, ktoré môžu mať vážne následky pre matku i dieťa. Predpôrodná príprava, práca s emóciami a uskutočňovanie relaxačných metód sú tiež veľmi dôležité. Niektorým ženám pomáha, keď sa o svojom strachu môžu rozprávať s inými ľuďmi, keď vopred navštívia pôrodnicu a porozprávajú sa s personálom alebo keď vedia, že taký istý pocit môžu mať aj iné ženy a necítia sa tak so svojím problémom izolované. Podpora príbuzných je tiež dôležitá.  Jediným riešením často však zostáva rozhodnutie lekára na uskutočnenie  cisárskeho rezu. Väčšinou tak gynekológ robí po konzultácii so psychiatrom.

 

Ako sa pozitívne naladiť pred pôrodom a znížiť pocity strachu?

Diskutujte o svojich pocitoch

Určitá úzkosť je normálna a váš lekár alebo pôrodná asistentka vám môžu poskytnúť uistenie a ďalšiu pomoc. Pomôcť môže aj rozhovor s dôveryhodnými priateľmi alebo blízkymi. Vedomie, že existujú ľudia, ktorí rozumejú vašim obavám a ponúkajú vám podporu, môže pomôcť znížiť vašu úzkosť.

 

Premyslite si, čo chcete pred pôrodom povedať svojmu lekárovi

Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojich prianiach a potrebách vrátane možností zvládania bolesti a pôrodu. Ak si podrobne premyslíte súvislosti týkajúce sa pôrodu, môže vám to pomôcť prekonať strach.

 

Nečítajte negatívne príbehy o pôrodoch

Počúvanie a čítanie takýchto príbehov môže zhoršiť vašu tokofóbiu. Radšej vyhľadajte kvalitné lekárske informácie a zamerajte sa na pozitívne skúsenosti s pôrodom. Ak sa ľudia pokúšajú zdieľať príbehy, ktoré nechcete počuť, je úplne prijateľné požiadať ich, aby s tým prestali.

 

Požiadajte o pomoc dulu

Jedna z najväčších výhod pôrodu s dulou je, že dula je profesionálna sprevádzajúca osoba. Vie, ako prebieha pôrodný proces, vie, ako pôrod uľahčiť, ako pomôcť pri bolestiach a ako pôrod čo najlepšie zvládnuť. Dula je špeciálne vyškolená na sprevádzanie pri pôrode, má skúsenosti a má cit pre potreby rodiacej ženy. Štúdie (M. H. Klaus, J. H. Kennell, P. H. Klaus: Porod s dulou) dokázali, že prítomnosť duly pri pôrode znižuje:

 • počet cisárskych rezov o 50 percent,
 • dĺžku prvej doby pôrodnej o 25 percent,
 • použitie oxytocínu o 40 percent,
 • užívanie liekov proti bolesti o 30 percent,
 • použitie kliešťov a vákuumextraktora o 40 percent.

 

Dula nie je zdravotník, nezasahuje do pôrodu, nenahrádza lekára, ani pôrodnú asistentku. Starostlivosť zdravotníckeho personálu naopak dopĺňa. Matka dulu pozná, dostáva teda nepretržitú odbornú psychickú a fyzickú pomoc od známej osoby, čo výrazne eliminuje stres pri pôrode.

Čítajte viac o téme: Strach, Zdravie
Zdieľať na facebooku