Strach

Prekonajme svoj rodičovský strach

Ak rodič miluje svoje dieťa, úplne prirodzene sa o neho bojí. Chce ho ochraňovať a zabrániť, aby ho postretlo niečo zlé. Kedy treba zasiahnuť a dieťa chrániť a čo ešte môžeme dovoliť?

Potrebujete rýchlo upokojiť dieťa? Vyskúšajte tieto spôsoby

Asi 15 – 20 percent detí sa narodí s úzkostnejším temperamentom. Ako deťom v nepríjemných situáciách pomôcť?

Ako sa prejavuje strach z kritiky?

Vždy sa nájde niekto, kto vás bude odsudzovať alebo kritizovať za to, čo urobíte. Žiaľ, asi sa kritike nikdy úplne nevyhnete, ale ak sa o jej prejavoch niečo viac dozviete, budete sa aspoň vedieť na ňu pripraviť a nebude vám robiť problém na ňu správne reagovať.

Ako naučiť deti prekonávať strach?

Každý z nás zažíva rôzne strachy a obavy. U detí sú tieto pocity tiež potrebné. To, že sa vysporadúvajú s obavami, strachom, ba dokonca s úzkosťou, ich pripravuje na náročné životné situácie, s ktorými sa môžu kedykoľvek počas života stretnúť. Dôležité však je to, ako im s prekonávaním strachu pomôžu aj rodičia.

Čo robiť, aby výchova dieťaťa nebola ovplyvňovaná strachom rodičov?

Je samozrejmé, že každý rodič sa bojí o svoje dieťa. Byť rodičom v čase plnom technologických vymožeností, súťaživosti a dravosti či stresu z možnej straty rodinných príjmov, nepomáha vnášať pokoj do výchovy. Tieto skutočnosti teda vplývajú na výchovu a prejavujú sa vo viacerých rozhodnutiach a prístupoch rodičov.

Trápi vás strach z toho, že sa niekto na vás pozerá? Možno máte skopofóbiu

Scoptophobia, tiež známa ako skopofóbia, je strach, že sa na človeka niekto pozerá alebo že si ho niekto fotografuje.

Psychiater Radkin Honzák: Ako zvládnuť strach?

Radkin Honzák, známy psychiater, ktorý sa zaoberá psychosomatikou a psychoterapiou, vo svojej prednáške radí, ako so strachom bojovať. On sám tvrdí, že nie je dôležité nemať strach, ale dôležité je vedieť si s ním poradiť.

Úzkosť a strach nás sprevádzajú už od narodenia. Čoho sa po príchode na svet deti boja?

Úzkosť a strach prechádzajú behom života jedinca určitým vývinom. Pre každé vývinové obdobie je typické niečo iné, čo vzbudzuje strach u človeka.