Slová a vety, vďaka ktorým budete medzi ľuďmi obľúbení

Slová predstavujú  myšlienky vyslovené nahlas. Majú svoju vibráciu a tiež určitú energiu.
Slová predstavujú myšlienky vyslovené nahlas. Majú svoju vibráciu a tiež určitú energiu. / Foto: Bigstock

Pomocou slov a viet vyslovujeme myšlienky, ktorými sa zaoberáme, komunikujeme s druhými ľuďmi alebo ich  ukladáme na papier. Slová majú veľkú silu. Slovami vieme raniť, ale aj povzbudiť.

 

Slová predstavujú myšlienky vyslovené nahlas. Majú svoju vibráciu a tiež určitú energiu. Buď negatívnu, alebo pozitívnu. Preto je dôležité aké slová a vety používame. Použitím pozitívnych slov sa v tele vyplavujú endorfíny, ktoré vedú k celkovému pocitu šťastia. Pocit šťastia vďaka týmto slovám môžeme vyvolať v sebe, ale často aj v iných ľuďoch.

 

Slová majú vplyv aj na ľudský život

Ruský autor Valerij Sineľnikov, ktorý sa vo svojich vyjadreniach opiera aj o výskumy vedcov,  vo svojej knihe Tajomná sila slova píše, že slovo a myšlienka sú základným kameňom a stavebnou jednotkou sveta a ľudského života. A na ich základe si vytvárame svoj život a svet okolo seba. Podľa neho slovo oživuje predstavu. Predstava je viazaná s pocitmi a emóciami. Pocity a emócie vedú k činom, ktoré sa prejavia v živote. Slová sa rodia z ľudských pocitov. A pocity neexistujú bez predstáv. Ak by neexistovali slová, nebolo by možné komunikovať a tvoriť. Práve slová vyvolávajú predstavy a pocity z hlbín nášho podvedomia. Tieto predstavy by však mali byť pozitívne a tvorivé, plné života, inak môžu naše dni znepríjemňovať. Ak človek nedáva pozor na to, čo hovorí, môže sa postupne dostať do problémov. Slová sú myšlienky vyslovené nahlas. To, čo vyslovíme, najprv formulujeme v myšlienkach. Ak chce človek žiť v pokoji a v pohode, jeho slovník by mal tomu zodpovedať. Čím menej budeme  používať nevhodné slová, tým je to lepšie pre život.  Slová totiž majú v sebe buď kladnú, alebo zápornú energiu. A to, ktoré slová najčastejšie používame, ovplyvňuje tiež život ľudí, ktorí žijú  a pracujú v našej blízkosti. Ak túžite po harmonických vzťahoch, skúste čo najčastejšie používať pozitívne ladené slová a vety. Môžu to byť napríklad aj tieto:

 

1. Krstné meno

Vyslovujte čo najčastejšie krstné meno človeka, s ktorým komunikujete. Možno sa vám zdá, že to nie je dôležité, lebo to ľudia počúvajú od malička a že možno svoje meno ani poriadne nevnímajú. Opak je však pravdou. Pre každého z nás je podľa psychológov najmilší zvuk svojho mena.

 

2. Ďakujem ti

Poďakovať a odpovedať na poďakovanie vytvára atmosféru naplnenú pozitívnou energiou. Niekedy možno máme pocit, že nie je potrebné ďakovať, a to hlavne tým najbližším, ktorých aktivity vnímame často ako samozrejmosť. Pravda je však taká, že práve títo, nám najbližší ľudia, niekedy najviac túžia po vďake, ale nedostávajú ju. Slovo ďakujem je jedno z najkrajších a najsilnejších slov. Jeho častým opakovaním nahlas, ale aj v duchu, sa môže život zásadne zmeniť. Vďačnosť je pocit, pri ktorom sa otvárame, naša pravá mozgová hemisféra sa aktivizuje. Prebieha proces, pri ktorom sa vylučujú do tela hormóny šťastia. Človek je vďačný vtedy, keď sa prestane zaoberať vecami, ktoré mu v živote chýbajú a zameria sa na veci, ktoré má. Pri vyslovení slova ďakujem sú vďační nielen tí, ktorí ďakujú, ale aj tí, ktorým je vďaka určená. Musia však vedieť s radosťou vďaku prijať. Nie je vhodné používať slová: „Nie je začo. Za málo. To nestojí za reč.“ Tieto vety nevyvolávajú až také dobré pocity. Lepšie je použiť tieto vety: „Urobil som to pre teba rád. Rád pomôžem aj na budúce. Budem rád, keď vám budem môcť opäť pomôcť.“ Tieto vety vyvolávajú krajšie pocity.

 

3. Môžem ti nejako pomôcť?

Empatickí ľudia cítia, keď je potrebné inému pomôcť. Možno pomoc odmietne, ale môže sa stať aj to, že sa poteší, keď sa opýtate, či pomoc nepotrebuje. Nech to už dopadne tak či tak, určite v ňom vzbudíte lepšiu náladu.

 

4. Môžeš sa na mňa spoľahnúť

Sú chvíle, keď nám niekto povie práve tieto slová a my sa potom cítime lepšie. Sú chvíle, keď je dobré vedieť, že niekomu záleží na nás tak, že sa môžeme na neho spoľahnúť a on myslí na to, aby nám pomohol.

 

5. Verím, že to dokážeš

Každý človek niekedy v živote o sebe pochybuje. Vieru v svoje schopnosti mu však môže vrátiť práve táto veta. Keď cítite, že niekto potrebuje dodať energiu, nešetrite slovami povzbudenia.

 

6. Urobím pre teba to, čo je v mojich silách

Človek má moc urobiť veľa vecí. Počas života máme veľa príležitostí vykonávať veľké množstvo rôznych skutkov. Ideálne by bolo, keby sme robili predovšetkým  veľa dobrých vecí. Keď často hovoríme slová nemôžem, nedá sa, môžeme si silno na to navyknúť a neskôr už neurobíme ani to, čo by sme urobiť mohli. Ideálne je nastaviť svoju myseľ pozitívne a do slovníka vsunúť slová, ktoré ubezpečia našich najbližších, že urobíme pre nich všetko, čo len budeme môcť.

 

7. Aj keď som unavená/unavený, pokúsim sa pomôcť ti

Keď si človek sám sebe hovorí, že je unavený, sústreďuje na únavu ešte väčšiu pozornosť a stáva sa ešte unavenejším. V skutočnosti aj pri pocite únavy človek má stále určitú rezervu a vydrží toho ešte veľa. Niekedy sa jedná len o jednostrannú únavu. Možno sme psychicky vyčerpaní. A ak nás v tejto chvíli niekto požiada o pomoc, ktorá súvisí napríklad s nejakou fyzickou činnosťou, možno nám to prospeje viac ako čokoľvek iné. Ľudia, keď vidia, že dokážete kvôli nim prekonávať aj únavu, väčšinou si tento váš skutok zapamätajú na dlhé obdobie. A v prípade, že pomoc budete potrebovať vy, určite vám pomôžu tiež.

Pozitívne slová a vety okrem toho, že vyvolávajú v nás pozitívne emócie,  formujú tiež motivačné centrá mozgu k činnosti a pomáhajú nám budovať odolnosť, ktorú vieme využiť v čase, keď sa musíme vysporiadať s problémom.

 

Ak si chcete prečítať o tom, ktoré slová nám odoberajú energiu a ktoré by sme nemali používať, môžete si článok prečítať TU.

 


Odporúčaná literatúra:
Valerij Sineľnikov: Tajomná sila slova
Čítajte viac o téme: Komunikácia
Zdieľať na facebooku