Dnešné deti sú náročné aj preto, lebo majú nekonečne veľa možností k tomu, ako sa dostať k informáciám o rôznych výrobkoch, službách a možnostiach využívania voľného času. Veľa vecí vidia v televízii, ďalšie si nájdu na internete, ale najviac sa dozvedia od spolužiakov v škole. Škola už dávno nie je iba miestom na učenie. Často je to predovšetkým miesto, kde sa dieťa najviac dozvie o móde, hudbe či rôznych možnostiach využívania voľného času. Rodičia si tak často z úst svojich detí vypočujú prúd nekonečných požiadaviek. Niekedy sú aj oni sami prekvapení, aký dokonalý prehľad má ich dieťa o dovolenkových destináciách, módnych značkách, značkách áut či filmových predstaveniach. A dieťa chce takmer všetko mať a zažiť. Možno kvôli vlastným zážitkom a možno len kvôli prestíži v triede. Pravda je však taká, že plnenie detských túžob visí na pleciach rodiča. Čo však robiť vtedy, keď požiadavky detí prekračujú únosnú mieru a možno aj rozpočet rodiny?
1. Učte dieťa finančnej gramotnosti
Hoci sa v súčasnosti v školách venuje pozornosť aj finančnej gramotnosti, mnohé deti aj napriek tomu nemajú vôbec predstavu o tom, koľko sa v rodine platí za vodu, elektriku, čo stoja potraviny, rodinná dovolenka alebo benzín. Samozrejme, dieťa nemusí presne vedieť, aký príjem má vaša rodina, ale za veľmi vhodné považujem fakt, keď má predstavu o cenách základných položiek potrebných pre bežný život. Práve nevedomosť v tejto oblasti spôsobuje nenásytnosť dieťaťa po hračkách, športových potrebách či značkových kúskoch oblečenia. Jednoducho všetko to krásne, čo vidí okolo seba, chce aj preto, lebo si nevie uvedomiť, čo koľko stojí. Je dobré, keď staršie deti pomáhajú pri rodinných nákupoch potravín, aby videli, koľko rodičia pri pokladni platia. A nielen preto. Spoločný nákup ich môže viesť k uvažovaniu, čo je potrebné a čo je zbytočné, čo je zdravé a čo nezdravé. Obyčajné nakupovanie, ak si naň vymedzíte dostatok času, môže byť zároveň malým kurzom zdravej výživy či uvedomovania si vlastných túžob, skromnosti alebo nenásytnosti. Podstatné je, aby ste s deťmi o všetkom diskutovali a upozorňovali ich na nástrahy reklamy, ktorá ich do istej miery aj pri nákupoch veľmi manipuluje.
2. Pomôžte dieťaťu nájsť spôsob, ako si našetriť peniaze
Ak vaše staršie dieťa veľmi túži po nejakej veci, tábore alebo kurze, skúste ho motivovať aj tak, aby si aspoň časť sumy nasporilo. Môžete mu pomôcť nájsť nenáročnú brigádu. Viem, že v niektorých regiónoch je s tým problém, ale pokiaľ sa nejedná o veľké sumy, zarobiť sa dá napríklad malými službami alebo pomocou. Ak sa vaše dieťa dobre učí, môže napríklad doučovať menšie deti u susedov, môže roznášať letáky do schránok alebo môže pomáhať starším ľuďom v záhradke, pri pílení dreva, ukladaní uhlia alebo strážení detí. 14 – 15 ročné deti tieto činnosti hravo zvládnu. Stačí len, keď vyvinú aktivitu a malú brigádu si určite nájdu. V tomto prípade nejde tak o peniaze, ale hlavne o pocit užitočnosti, budovanie sebavedomia, ale aj formovanie pracovných návykov. Myslím si, že ak je dieťa pracovité a snaží sa, určite si zaslúži, aby mu rodičia kúpili aj drahšiu vec. Takto si ju bude vážiť oveľa viac ako v prípade, keď ju dostane len tak bez zásluh, napríklad k narodeninám alebo na Vianoce.
3. Rozprávajte sa o dôležitosti a nepotrebnosti vecí
Keď som ja bola dieťaťom, tak som nemala veľa dôvodov premýšľať nad módou, značkovými vecami či exkluzívnymi tábormi a dovolenkami. Bolo to spôsobené tým, že nás k takejto forme premýšľania nič nezvádzalo a nelákalo. Skoro nič exkluzívne okolo nás ani nebolo. Doba sa však zmenila a situácia je úplne odlišná. Dnešné deti to v tomto smere nemajú ľahké. Každý deň v schránkach nachádzajú letáky s novými výrobkami, z televízie každých desať minút útočí reklama, cestou do školy vidia množstvo billboardov s najrozličnejšou ponukou. Ako majú tomu všetkému odolať? Chce to naozaj pevnú vôľu nemať čo najviac z toho všetkého, čo sa denne mihá okolo nich. A ak k tomu pridáme vzájomné sa porovnávanie žiakov triede, tak je to poriadny nápor na psychiku mladého človeka. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby dieťa aspoň približne vedelo, čo mu robí radosť, čomu sa chce s plným nasadením venovať, čo ho najviac baví. Ak niekoho baví lyžovanie a kúpi si novú lyžiarsku výstroj, tak je to v poriadku. Ale ak niekto nemá hudobný sluch, neinklinuje k hre na hudobné nástroje a núti rodičov, aby mu kúpili gitaru, tak to nie je rozumné rozhodnutie. Je potrebné finančne podporovať deti vo veciach, ktoré majú pre ne zmysel, ale v prípade ich nerozumných rozhodnutí, im treba vysvetliť, že je asi zbytočnú požadovanú vec kupovať. Jednoducho aj o finančných záležitostiach je potrebné s deťmi diskutovať. Je to zároveň aj príprava na ich budúce hospodárenie v dospelosti.
4. Rešpektujte aj názory detí
Pri spoločných rozhovoroch s deťmi na tému financií ich nechajte povedať svoj názor. Skúste robiť kompromisy. Ak viete, že vaše dospievajúce dieťa veľmi túži ísť k moru, ale vy túžite po horách, pokúste sa dohodnúť tak, že jeden rok pôjdete na dovolenku k moru a ten ďalší do hôr. Ak vaša dcéra túži po veľmi drahom značkovom kabáte, skúste sa dohodnúť tak, že jej kúpite podobný model, ale v inej – lacnejšej značke. Dôležité sú rozhovory v rodinnom kruhu o skutočných hodnotách, o tom, čo človek pre svoj život v skutočnosti potrebuje a čo je len ilúzia či nejaká bublina, do ktorej nás chce navliecť reklama napojená na obchodné reťazce, ktoré potrebujú čo najviac výrobkov predať. Je dobré, aby deti v puberte o týchto rôznych technikách pôsobenia na ľudí vedeli, aby spoznávali reálny život. Deti je potrebné učiť vďačnosti, určitej skromnosti a úcte. Tiež je potrebné ich viesť k sebaúcte, aby si svoje JA budovali na základe toho, akí sú ľudia, čo dokážu, čo vedia a nie na základe toho, čo vlastnia. Keď si dieťa tieto skutočnosti uvedomuje, keď sa s nimi postupne zžije, ľahšie znáša aj nátlaky rovesníkov. Je mu cudzie porovnávanie sa so spolužiakmi a zbytočne netrpí pocitom menejcennosti.
Dnešný svet ponúka širokú paletu možností na sebarealizáciu, ale zároveň aj množstvo negatív, ktoré hlavne mladých ľudí môžu ľahko vtiahnuť do svojich osídiel. Úprimná, pravdivá a srdečná komunikácia v rodine pomáha deťom ľahšie prijímať pravdu o svete a zároveň je kompasom, vďaka ktorému si vaše deti vždy dokážu vybrať tie najlepšie možnosti zo širokého spektra nekonečných ciest.