Citové vydieranie je nepríjemná záležitosť a človek, ktorý druhého citovo vydiera, si to väčšinou veľmi dobre uvedomuje. Je to jeho pomôcka, pomocou ktorej vždy dosiahne to, čo chce. Najviac citového vydierania sa vyskytuje v rodinách a v partnerských vzťahoch. Prečo to ľudia robia a ako sa zachovať v tejto situácii?
Na začiatku vzťahu zamilovaní vnímajú svojho partnera či partnerku len v pozitívnom svetle. Ako čas plynie, dvojica sa lepšie spoznáva a už v tomto období sa niektorí ľudia začínajú javiť ako citoví vydierači. Vydieranie sa môže prejavovať nasledujúcimi spôsobmi:
Vydierač na prvý pohľad pripomína malé dieťa, ktoré si vynucuje to, čo chce. Pozná citlivé miesto svojich blízkych, ktoré chce vydierať a presne na tieto miesta útočí. Zároveň sa však aj bojí, že ho partner/partnerka opustí, takže útočí opatrne. Nepozná kompromisy a ide mu väčšinou len o vlastné blaho. Iné myšlienky a názory nepripúšťa. Vždy sa snaží druhému vsugerovať svoju pravdu. V diskusii o tom, čo on chce, sa vás snaží zahnať do kúta, odkiaľ niet úniku a neostane vám nič iné, než pristúpiť na jeho hru.
Citových vydieračov najčastejšie charakterizujú tieto vety:
„Ako môžeš byť tak sebecká (ý)?"
„Ak odídeš, niečo si urobím!"
„Toľko som pre teba obetoval (a) a ty nič!"
„Prečo sa ku mne správaš takto sebecky?“
„Ak odídeš, zničíš tým túto rodinu!“
Tieto vety obete citových vydieračov počúvajú často. Je jedno, o koho sa jedná, či je to manžel, otec, matka, dieťa, brat, sestra alebo kolega v práci. Vydierajú stále a radi. Dôležité je, aby ste si uvedomili, že citové vydieranie je najvyšším stupňom manipulácie.
Ženy najčastejšie vydierajú výčitkami, slzami a nevinným výrazom v tvári. Vedia, že vyvolajú v partnerovi pocity ľútosti. Keď vidia, že partner je oslabený, môžu začať manipulovať. Toto manipulačné správanie môže žena využívať zámerne, teda premyslene ide za svojím cieľom alebo to robí podvedome. Vtedy sa spustí automatická reakcia, ktorá sa prejavuje špecifickým správaním, ktoré využíva vždy, keď sa veci nedejú podľa jej predstáv.
Muž môže manipulovať vyhrážkami, že niečo urobí sebe či partnerke, mrzutosťou, dokáže plakať, prosiť na kolenách, sľubovať, predstierať zdravotné problémy či predstierať záchvat hystérie. Paleta správania je na oboch stranách pestrá.
Odpor síce vyvolá vo vydieračovi hnev a hystériu, ale treba vydržať. Citový vydierač trpí pocitom menejcennosti, v skutočnosti sa vlastné zlyhanie snaží zhodiť na niekoho iného. Treba zaujať objektívny postoj a zachovať si chladnú hlavu a nenechať sa vtiahnuť do jeho hier. V týchto situáciách môžete využiť asertivitu, ktorá funguje ako sebaobrana.
Môžete využiť napríklad niektoré z nasledujúcich krokov:
To, že vydiera, je jeho/jej problém, nie váš. Snažte sa pochopiť, že je na tom zle a snaží sa na vás zhodiť vlastný pocit viny. Toto uvedomenie vám dá veľkú silu. Pomenujte jeho/jej problém veľmi jasne: „To, o čo sa pokúšaš, je citové vydieranie." Môžete použiť napríklad aj tieto vety:
„Vidím, že si teraz veľmi nahnevaná/-ý. Ak by si však mal/-a možnosť porozmýšľať o tejto situácii v pokoji, možno by si sa na ňu pozeral/-a iným spôsobom.“
„Mrzí ma, že to takto berieš. Čo konkrétne vnímaš ako sebectvo?“
„Mojím cieľom nebolo ublížiť ti. V tom momente som to vnímal/-a ako najlepšie možné rozhodnutie.“
„Skús porozmýšľať o tom, čo sa deje a príď s návrhom riešenia."
„Mrzí ma, že to berieš takto, ale moje rozhodnutie je nemenné."
„Máš návrh, ako by sme situáciu zvládli k spokojnosti oboch?"
Sami v sebe si určte, čo ste pre vydierača ochotní urobiť a čo už nie. A toho sa držte. Pochopenie môžete vyjadriť takto: „Vidím, že sa kvôli tomu trápiš a ako človek, ktorý som s tebou už niečo prežil, to mrzí aj mňa, je však dôležité, aby si vedel/a, že táto forma manipulácie je pre mňa neprijateľná."
Snažte sa zaujať objektívny postoj, zachovajte si chladnú hlavu, nenechajte sa vtiahnuť do vydieračskej debaty. Môžete použiť vety:
„Rozumiem, čo sa s tebou deje, čo chceš, ale toto nie je správna cesta.
„Najprv sa upokojíme a potom to rozoberieme pokojne.”
Týmito vetami zastavíte prúd konfliktu, situácia sa zmierni.
Vydieračovi treba povedať, kde máte svoje hranice a že ich práve prekročil. Treba si stáť za svojím rozhodnutím a odolávať. Dajte vedieť, že ste ochotní hovoriť o jeho/jej probléme a žiadosti, ak sa upokojí. Vydieranie a podobné javy sa dejú vždy tam, kde ľudia nerozumejú sami sebe a nevhodne komunikujú. Dôležité je toto správanie opísať, charakterizovať a odhaľovať. Ak niekto vydiera, svedčí to o značnej osobnostnej nezrelosti. Možno bol daný človek sám vydieraný, zažil to, videl to, niekde sa to naučil. Či už vedome alebo nevedome.
Riešenia existujú rôzne, a to v závislosti od hĺbky vzťahu, situácie, okolností, od osobnosti, temperamentu, únavy, vyčerpania, citovej angažovanosti na vzťahu. Vo všeobecnosti však možno voliť tri cesty.
Sem patrí diskusia, vysvetlenie a dohoda na pravidlách pre budúcnosť za predpokladu, že partner/partnerka sa pokúsil(a) o citové vydieranie prvýkrát a cieĺom bolo skúšať hranice toho druhého.
V tejto fáze je dôležité pomenovať jasne, že v komunikácii ide o citové vydieranie. Samozrejme, hrozí riziko konfliktu, ktorý môže spôsobiť, že problému budete musieť venovať veľa energie a času, ale v určitých situáciách môže práve zvládnutie tohto problému vzťah viac posilniť a problém sa odstráni.
V prípade, že vzťah s citovým vydieračom je pre partnera vyčerpávajúci, nič sa nemení k lepšiemu, všetko sa ešte viac zhoršuje a trvá to veľmi dlhé obdobie a už nie je ďalšia perspektíva na zlepšenie, hoci sa jedna strana veľmi snaží, je vhodné zvážiť ukončenie tohto vzťahu.
Prejavy citového vydierania netreba podceňovať, no nemali by ani viesť k okamžitému zavrhnutiu citového vydierača. Dôležité je, či je dotyčná osoba schopná a ochotná priznať si vlastné komunikačné chyby a či má snahu zmeniť svoje manipulátorské praktiky na úctivé a slušné správanie voči milujúcemu človeku.