6 tipov, ako si zlepšiť pocit šťastia

Šťastie je stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť a povznesenie.
Šťastie je stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť a povznesenie. / Foto: Bigstock

Šťastie môže mať veľa podôb. Každý človek dobre vie, kedy je skutočne šťastný a čo mu pocit šťastia vyvoláva. Sú však dni, keď sme smutní a pocit šťastia sa stráca. Ako si v takejto chvíli zlepšiť náladu a cítiť sa opäť šťastne? Prečítajte si niekoľko nasledujúcich tipov, ako to dosiahnuť.

 

Šťastie je stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť a povznesenie. Je to taký stav človeka, ktorý zodpovedá najväčšej vnútornej spokojnosti s podmienkami vlastného bytia, plnosti a pochopenia života a uskutočnenia ľudského poslania. Šťastie je splnenie ideálu, dôsledok plného rozvinutia ľudských možností. Profesorka Anna Hogenová definuje šťastie takto: „Človek pociťuje šťastie vtedy, keď vníma silu svojej vlastnej existencie. Cítite, že v určitej chvíli ste na správnom mieste a robíte to, čo je správne a na čo ste boli predurčení. Ale tieto pocity väčšinou netrvajú hodiny. Sú to len akési záblesky, krátke okamihy. A práve tieto záblesky človek veľmi potrebuje, toto ho drží pri živote.“ Profesorka tiež upozorňuje na to, že ak chceme v bežnom živote pocítiť šťastie, nesmieme sa nechať pohltiť len prácou a materiálnymi vecami. Musíme sa učiť hľadať aj malé radosti. A problém je hlavne v tom, že mnoho ľudí v súčasnosti sa už nevie radovať z maličkostí. Potrebujú cítiť niečo veľké, nevšedné, často spojené s adrenalínom a s veľkým opojením. Potrebujú cítiť veľmi silné zážitky, tie malé už v nich nevyvolávajú nič. Pocity šťastia po silnom opojení veľmi silno miznú, a to je ich nevýhoda. „Skutočné šťastie však súvisí s tým, že vaše srdce cíti, že je doma, že je tam a v tom, v čom spočíva prapodstata jeho existencie, že robí to, čo robiť má,“ upozorňuje Anna Hogenová. Dopracovať sa k dlhotrvajúcemu pocitu šťastia predstavuje dlhodobú prácu na sebe a hľadanie toho, čo nás naozaj napĺňa. V tomto procese hľadania šťastia pomáha hlavne to, keď dokážeme byť sami sebou a neporovnávame sa. No človek okrem týchto hlbokých pocitov šťastia potrebuje cítiť každý deň aspoň krátke okamihy radosti. Ako sa môžeme k týmto pocitom dopracovať? Pozrime sa na niekoľko rád, pomocou ktorých môžete zvýšiť svoj pocit šťastia.

 

1 | Buďte medzi ľuďmi

Pamätajte na chvíle oddychu a samoty, ale zároveň nezabúdajte aj na iných ľudí. Pravidelná sociálna aktivita pomáha udržiavať mozog v pohybe. Veď pri kontakte s ľuďmi musíte premýšľať, počúvať, rozprávať a veľa informácií si aj zapamätať. Medzi ľuďmi skôr zabudnete na svoje trápenie a rozveselíte sa.

 

2 | Smejte sa sa a vychutnávajte si humorné situácie

Úsmev prežívanie emócií prehlbuje. Takže, čím viac sa budete smiať, tým viac sa budete cítiť lepšie. Smiech pomáha prekonávať rôzne problémy každodenného života. Slúži telu ako signál, že sa možno uvoľniť a že je všetko v poriadku. Keď sa smejeme od srdca, zabúdame na vážnosť, starosti a problémy. Malé dieťa zapája do smiechu celé svoje telo. Keď sa smejú dospelí, väčšinou je to len záležitosť hlavy. Ale v situácii, keď sa aj dospelý úprimne  smeje, akoby sa smialo celé telo. Energia smiechu prúdi celým telom. Dale Carnegie povedal: „Úsmev nestojí nič, ale znamená mnoho. Obohatí každého, komu je určený, bez toho, aby ubral tým, ktorí ho dávajú. Je odpočinkom unavenému, denným svetlom pre skľúčeného, slnečnou žiarou pre smutného a prirodzenou protilátkou na ťažkosti života.“ Viacerí lekári zistili, že keď sa človek smeje, všetky jeho biologické funkcie pracujú v optimálnom režime. Na základe tohto možno tvrdiť, že pri smiechu sa organizmus omladzuje. Smiech posilňuje odolnosť  proti chorobám vzostupom látok, ktoré sa považujú za prirodzené zabijaky infekciou zasiahnutých buniek. Smiech zlepšuje náladu, zvyšuje sekréciu endorfínov, tzv. hormónov šťastia sérotonínu  a noradrenalínu, ktoré regulujú psychický stav. Smiech je aj  protilátkou proti zlej nálade a depresii.

 

3 | Nezabúdajte na pohyb

Aspoň  30 minút denne by sa mal človek hýbať. Po tejto dobe sa začne uvoľňovať endorfín, známy ako hormón šťastia. Pohyb však zahŕňa v sebe aj ďalšie pozitíva. Ak športujete vonku, tak sa uvoľňuje aj melatonín. To je hormón, ktorý ovplyvňuje náš denný režim a upravuje napríklad spánok. Okrem tohto pohyb pomáha rozširovať kapacitu srdca a pľúc, zabraňuje stenčovaniu mozgovej kôry,zvyšuje počet kapilár (malých ciev) a tým napomáha prekrvovaniu mozgu.

 

4 | Spomaľte

Práve vo chvíli, keď spomalíte, si môžete viac vychutnávať všedné i nevšedné veci, a to vám dodá pocit šťastia. A vďaka spomaleniu nepocítite len viac šťastia. Správne a zmysluplné hospodárenie s časom je vlastne veľké umenie. Vďaka tejto schopnosti sa v priebehu rokov môžete dopracovať k mnohým úspechom, radosti i pekným vzťahom s ľuďmi. Dôležité je, aby ste dokázali nájsť správny pomer medzi jednotlivými činnosťami, aby ste nezabúdali na rovnováhu medzi prácou, zábavou, športom, stretnutiami, odpočinkom, modlitbou či meditáciou a premýšľaním. Všetky tieto činnosti sú pre človeka nevyhnutné a pomáhajú prežívať zmysluplný život v prúdiacom čase, lebo  hlavnou podstatou času je predsa náš život.

 

5 | Zamerajte sa na pozitívne udalosti a vďačnosť

Niektoré dni sa vám možno nedarí. A keď máte práve tento pocit, v tejto chvíli si napíšte najmenej 5 vecí, ktoré vás ten deň potešili, nadchli alebo kvôli ktorým ste sa proste len usmiali. Časom si takých vecí budete všímať viac a päť položiek bude málo. Toto cvičenie dokáže po pár týždňoch odvrátiť aj prejavy ľahkej depresie. Alebo si začnite písať denník vďačnosti. Aký to má pre človeka význam? Možno budete  niekedy smutní, niekto alebo niečo vás sklame a práve vtedy si môžete všetko vo vašom zozname prečítať. Okrem toho vždy, keď pridáte niečo do tohto zoznamu, budete sa cítiť oveľa lepšie a spokojnejšie. Časom sa u vás rozvinie skromnosť a budete si vážiť aj maličkosti. Prestanete kupovať zbytočné veci, prestanete závidieť a porovnávať sa. Budete si viac vážiť prítomnosť  milých ľudí,  viac si budete vážiť školu, do ktorej chodíte alebo vaše zamestnanie. Dokážu vás dojať aj maličkosti. Pokúste sa každý deň do zoznamu pridávať nové veci. Zoznam si môžete písať do denníka, dávať na nástenku, na stenu, do mobilu alebo do počítača. Najlepšie však je, keď ho máte stále pred očami. Sústreďte sa na všetky oblasti svojho života – rodinu, zdravie, lásku, školu, zamestnanie, vzťahy, voľný čas, záľuby, šport, kultúru, jedlo, prírodu... Možností je naozaj veľa, za ktoré môžeme denne ďakovať.

 

6 | Objavte svoje silné stránky

Venujte čas aj premýšľaniu nad tým, čo vám skutočne ide, čo vás baví, čo je vašou vášňou a v čom ste najlepší. A presne to robte. Investujte a venujte svoj čas do toho, čo vás robí šťastnejšími, pretože práve k týmto činnostiam sa budete chcieť vracať.Práve tieto činnosti sú tie, ktoré máte v sebe naplno rozvinúť. A ak sa vám to podarí, máte obrovskú šancu prežívať šťastný život.

 


Zdroje:
Karel Neršpor: Léčivá moc smíchu
Anthony Robbins: Nekonečná vnútorná sila
Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku