Podľa čoho spoznáte emocionálne nestabilných ľudí?

Emocionálne nestabilná osoba sa necháva ovplyvňovať rôznymi emóciami.
Emocionálne nestabilná osoba sa necháva ovplyvňovať rôznymi emóciami. / Foto: Bigstock

Emocionálne nestabilní ľudia si prechádzajú naozaj obrovskými výkyvmi, pokiaľ ide o prežívanie emócií a správania. U takýchto ľudí môže dochádzať k výbuchom hnevu či výrazným výkyvom v pocitoch voči sebe samému alebo okoliu.

 

Emocionálne nestabilná osoba sa necháva ovplyvňovať rôznymi emóciami. Z prehnanej radosti klesne na úplne dno, a to pokojne v priebehu niekoľkých minút. Psychológovia tvrdia, že emocionálne nestabilných ľudí dokážete veľmi rýchlo spoznať napríklad podľa týchto znakov:

 

Sú nepredvídateľní

Neviete, ako budú reagovať, keď im poviete dobré či zlé správy. Ak dostanete reakciu, ktorá nie je normálnou očakávanou reakciou, je to obrovské znamenie. Mohlo by to byť napríklad vtedy, ak sa zasmejú v nevhodnom okamihu, alebo ich rozčúli maličkosť.

 

Nedodržiavajú dohody

Často sa môže stať, že tento typ ľudí zabudne na sľub, ktorý vám dali. Je to logické, lebo celá ich  pozornosť je sústredená len na ich ego, a preto sa stáva, že zabudajú na ostatných. Preto ich sľuby a záväzky nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Ak však vy na niečo zabudnete, tak vám to dajú poriadne pocítiť.

 

Sú náladoví

V tomto prípade ide o prehnanú náladovosť. Dokáže ich nahnevať úplná maličkosť. Ak sa to stáva často, je to znak emocionálnej nestability, ktorú treba riešiť.

 

Vytvárajú nestabilné vzťahy

Títo ľudia majú nestabilné vzťahy v každom aspekte svojho života. Majú problémy s priateľmi, kolegami aj v partnerskom vzťahu. V takomto nevyrovnanom vzťahu s emocionálne nestabilným človekom sa väčšinou všetko točí  okolo jeho potrieb. Nech sa budete snažiť urobiť čokoľvek, vždy to bude málo. Nenechajte sebou manipulovať. Pravdepodobne vás ani nemiluje. Pretože je rozdiel, keď vás niekto miluje a keď vás len využíva. Niektorí ľudia vstupujú do vzťahu len preto, aby neboli sami. To býva často prípad práve emocionálne nestabilného človeka, ktorý sa bojí samoty, a preto vstupuje do vzťahu len zo zištných dôvodov. Skutočná láska však nič neočakáva, nemanipuluje, nekalkuluje. Emocionálne nestabilní partneri často vstupujú do vzťahu len preto, aby vyplnili prázdno. Boja sa byť sami so sebou. No byť s nimi vo vzťahu nie je žiadna výhra. Stále budete mať pocit, že ste len nejakým doplnkom, pričom všetko sa bude točiť len okolo vášho partnera či partnerky. Aj keby ste mu k nohám položili celý svet, vždy si nájde niečo, čo v ňom vyvolá nespokojnosť.

 

Majú pocit, že svet sa musí točiť okolo nich a ich potrieb

Ak si všimnete extrémne správanie zodpovedajúce tomuto tvrdeniu, potom ide o emocionálne nestabilného človeka. Sú to egocentrici, ktorí sú hloboko presvedčení o tom, že všetko musí fungovať v ich prospech.

 

Nemôžu sa ľahko upokojiť

Akonáhle sú nahnevaní, ťažko zmenia náladu. Nechce sa im spracúvať svoje pocity a napredovať. Namiesto toho nechajú tieto emócie budovať vo vnútri nich a zostanú nahnevaní. Ich extrémna reakcia môže trvať niekoľko dní.

 

Sú neempatickí

Empatických ľudí môžeme definovať ako citlivých ľudí, ktorí vstrebávajú emócie a pocity druhých a  tí druhí ani nevedia, že ich zo seba vyžarujú. Naopak neempatických ľudí nezaujíma váš život  a ani nemajú záujem vás v niečom podporiť. Rozhovor sa musí točiť vždy  okolo nich.

 

Nepripúšťajú si chyby

Majú pocit, že nerobia chyby. Namiesto toho vždy ukazujú na chyby iných ľudí. Neznesú kritiku. Často, keď sú kritizovaní, majú sklon reagovať emocionálne a nie logicky. Ich uvažovanie prebieha v rozmedzí všetko alebo nič, dobre alebo zle. Neexistujú pre nich iné odtiene. Dobrou známkou emocionálnej stability je, ak si človek pravidelne plní svoje povinnosti. V opačnom prípade nedokážu svoju prácu urobiť načas, no vždy kladú dôraz na to, akí sú dobrí a čo všetko už dosiahli. Namiesto toho, aby priznali vinu, klamú, vyhovárajú sa, zľahčujú dôležitosť situácie alebo obviňujú za to niekoho iného.

 

Závidia

Závisť je jedna z ľudských emócií. Je to emócia, ktorú cítime, keď niekto iný má veci, vlastnosti alebo postavenie, ktoré my nemáme a túžime ich tiež mať. Pociťujeme krivdu, že ich nemáme a objekt závisti ich má. Väčšinou sa títo ľudia prejavujú aj veľmi negatívne navonok. Neustále kritizujú, vypisujú negatívne komentáre na sociálne siete, chodia sa neustále sťažovať. A čím viac pozornosti im okolie venuje, tým viac u nich narastá túžba negatívne pôsobiť na iných. A najhoršie na tom je hlavne to, že postupne likvidujú sami seba.

 

Majú vysoké očakávania

Nikto nie je dokonalý. Každý robí chyby, každý sa z nich musí poučiť. Človek potrebuje trpezlivosť. Ak prevládajú len vysoké očakávania, potom môže veľmi rýchlo prísť bolestivý pád. Zdá sa však, že práve na toto emocionálne nestabilní ľudia úplne zabúdajú.

 

Sú neistí pri vlastnom rozhodovaní

Emocionálne nestabilný človek si nikdy nie je istý svojimi vlastnými rozhodnutiami. Vždy musí počuť názor ostatných, vždy sa ich musí pýtať, či sa rozhodol správne, prípadne čo by robili na jeho mieste oni.

 

Veľmi im záleží na tom, čo si myslia ostatní

„Čo na to povedia ostatní? Čo si budú o mne myslieť? Ako asi budem v ich očiach vyzerať? Veľmi sa mi to páči, ale nemôžem si to obliecť, pretože to by sa ostatným určite nepáčilo. Nepozdáva sa mi ten názor, ale aj napriek tomu s ním budem súhlasiť, pretože tak by to chceli ostatní.“ Nuž, presne takto a ešte oveľa horšie rozmýšľa človek, ktorý je emocionálne nestabilný. Názorom ostatných prikladá až príliš veľkú váhu a na ten svoj úplne zabúda. Emocionálne nestabilný človek neustále pochybuje o tom, ako vyzerá. Neustále porovnáva seba samého s ostatnými. Všetci sú pre neho dokonalí, iba on je ten, kto má najviac chýb. Podceňovanie seba samého je tiež na dennom poriadku.

 

Sú manipulatívni

Emočne nestabilní ľudia plačú, zúria, zahrňujú iných výčitkami, predstierajú choroby, rýchle menia názory, ba dokonca použijú riskantné správanie, len aby druhých zaujali. Ak sa až takto správajú, je dobré obrátiť sa na pomoc odborníkov.

 

Sú netrpezliví

Táto vlastnosť sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Napríklad takáto osoba s najväčšou pravdepodobnosťou nevie, ako čakať. Vždy sa niekam ponáhľa, a to isté vyžaduje aj od ostatných. Rovnaké je to aj s ich rozhodnutiami. Robia ich vždy narýchlo, ba dokonca aj v prípade neúspechu si nie vždy pripustia svoju chybu. Navyše s najväčšou pravdepodobnosťou sa ani nebudú snažiť zmeniť svoju taktiku.

 


Zdroje a odporúčaná literatúra:
Paul Ekman Wallace Friesen: Emoce pod maskou
Pavel Říčan: Psychologie osobnosti
Joyce Meyer: Ako zvládať svoje emócie
Karla McLaren: Reč emócií
Čítajte viac o téme: Hnev, Emocionálna inteligencia
Zdieľať na facebooku