Psychologička A. Protivanská: Úniky pred problémami do sveta internetu náš život iba zhoršujú

Mobilom často zaháňame nepríjemné pocity.
Mobilom často zaháňame nepríjemné pocity. / Foto: Bigstock

O tom, že používanie internetu a sociálnych sietí ovplyvňuje náš súčasný svet, vie už takmer každý. Psychologička Alžběta Protivanská v jednej z relácií Českého rozhlasu vysvetlila, akým spôsobom internet a sociálne siete menia našu pamäť, myslenie a tiež naše vzťahy.

 

Keď žijeme vo svete internetu, je bežné, že sa stretávame s obrovským množstvom informácií. Kvôli tomu, že ich je veľmi veľa, väčšinou sa ich dotýkame len povrchne, prechádzame od jednej informácie k druhej. Je to dobré pre našu pracovnú pamäť a v okamžiku, keď potrebujeme informácie medzi sebou prepájať. Tento jav má však nepriaznivý vplyv na našu dlhodobú pamäť. „Keď chceme niečo uložiť do dlhodobej pamäti, tak potrebujeme informácie spracovať lineárne. To znamená, že je potrebné čítať súvislý text a venovať mu čo najväčšiu pozornosť,“ vysvetľuje Alžběta Protivanská. Podľa jej názoru množstvo ľudí nie je schopných čítať dlhšie texty a tiež nedokážu udržať dlhšiu dobu pozornosť. Možno niekto povie, že v dnešnej dobe nie je potrebná dlhodobá pamäť, keď všetko podstatné nájdeme na internete. Ale bez dlhodobej pamäti sa nedajú vymyslieť nové veci. Takto vlastne hrozí, že nebudeme vedieť v budúcnosti vymyslieť niečo vlastné. „V budúcnosti budú najúspešnejší tí ľudia, ktorí budú mať dobré a zároveň hlboké vedomosti vo väčšom množstve odborov a budú schopní ich v určitej situácii najlepšie kombinovať. A ak chceme čokoľvek kreatívne kombinovať, musíme mať dobrú pamäť,“ upozorňuje psychologička. V budúcnosti uspejú hlavne tí ľudia, ktorí dokážu vymýšľať úplne nové veci, ktoré tu ešte nie sú. Ťažké to budú mať tí ľudia, ktorí sa budú vedieť presadiť len v jednom odbore. To už nebude stačiť, bude potrebné prepájať viac odborov, teda viacej rôznych pracovných pozícií.

 

Mobilom často zaháňame nepríjemné pocity

Časté používanie mobilného telefónu a internetu môže mať aj znaky závislosti a môže tiež ovplyvňovať naše vzťahy. Príčinou príliš častého, ba dokonca nutkavého kontrolovania mobilného telefónu a sociálnych sietí je podľa psychologičky snaha zahnať nepríjemné pocity, ktoré si v tej chvíli často ani neuvedomujeme.„Mobilný telefón predstavuje veľmi jednoduchý únik od vnútornej nepohody. Takúto istú funkciu máva napríklad aj alkohol, drogy, pornografia,“ upozorňuje Alžběta Protivanská. Nepríjemné pocity, ktoré sa snažíme niečím zakryť či zahnať, ale nezmiznú a dá sa predpokladať, že sa budú stupňovať. Situácia sa bude stále viac a viac vyhrocovať a bude to stále horšie. Väčšinou sa utiekame k mobilu vtedy, keď sa nudíme, nechceme riešiť problémy v rodine či na pracovisku. Vtedy mobil predstavuje pomyselnú bublinu, do ktorej sa chceme ukryť. Ak sú takéto úniky veľmi časté, veľmi skoro zasiahnu do kvality našich vzťahov. Dobré vzťahy sa formujú len vtedy, keď človeku venujeme aktívnu a sústredenú pozornosť. Je vrcholne nevhodné, keď napríklad s niekým komunikujeme alebo sedíme za jedným stolom a zároveň pozeráme aj do mobilu. Niekedy sa k mobilu utiekame vo chvíli, keď je potrebné riešiť závažný problém vo vzťahu. „Z neschopnosti vyriešiť konflikt s partnerom sa môžeme dostať do situácie, že už nebudeme vedieť komunikovať s kýmkoľvek,“ dodáva psychologička. V minulosti ľudia takéto probémy mali menej. Nerobilo im problém súvisle komunikovať, v rozhovoroch dokázali ísť aj do väčšej hĺbky,poznali sa lepšie. „Práve vďaka  internetu môžeme získať všetko veľmi rýchlo. Aj vzťah. Väčšinou však ide o veľmi povrchné vzťahy,“ tvrdí psychologička.

 

Mobil dokáže zahnať aj nepríjemné myšlienky

Psychologička hovorila aj o tom, ako ľudia, ktorí na terapii nedokážu bez mobilu vydržať niekedy ani 15 minút. Keď robia nejakú terapiu v tichu, napríklad navliekajú korálky alebo vymaľuvávajú omaľovánku, niektorí po 15 minútach prepadajú doslova panike kvôli tomu, že im prichádzajú na um také myšlienky, ktorých sa boja. Tu sa jasne ukazuje, že internetom a mobilom zaháňajú v sebe nedoriešené záležitosti. Tie však nikdy nezmiznú, vždy vyjdú napovrch. „Je potrebné si uvedomiť, že ak chceme nadväzovať partnerské vzťahy, nesmieme byť v neustálom napätí, musíme vedieť byť sami so sebou a od partnera nemôžeme očakávať, že on nám bude neustále  prinášať do života nové podnety. Ak stále od partnera niečo vyžadujeme, stávame sa na ňom závislí, lebo potrebujeme od neho neustále oceňovanie a potvrdzovanie, že sme v poriadku, upozorňuje psychologička. Takéto vzťahy väčšinou nedokážu dlho fungovať.

 

Ako to zmeniť?

Alžběta Protivanská nám odporúča, aby sme začali používať mobil vedome. Je potrebné sa naučiť ho aj vypnúť alebo aspoň obmedziť určité upozornenia a aplikácie. Najlepšie sa dá začať tak, že si mobil vypneme cez víkend a postupne sa ho naučíme vypínať aj po príchode z práce. Je potrebné si tiež uvedomiť, že mobil na nás vyvíja tlak, že musíme byť neustále v kontakte a k dispozícii. Ako si može potom človek oddýchnuť? Psychologička upozorňuje na to, že je vhodné si naozaj veľmi dobre premyslieť, prečo mobil vlastne berieme do rúk a nerobiť to podvedome a náhodne. Ak začneme nad mobilom aktívne premýšľať, automaticky sa dostaneme na vedomú cestu pri jeho používaní.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Stres, Komunikácia
Zdieľať na facebooku