Deti by mali mať pravidelne dostatok pohybu. Jeho súčasťou by mali byť hravé aktivity zamerané na vybitie si nadbytočnej energie, ale aj dôležité naťahovacie cvičenia, teda strečing.
Flexibilita je pre malé deti často úplne prirodzená. Mnohokrát sa na ne s úžasom pozeráme a pýtame sa, ako je možné, že niektoré pohyby dokážu robiť s takou ľahkosťou. Takáto ohybnosť im však nezostane navždy. Hlavne počas rýchleho rastu sa môže situácia zmeniť a deti len s ťažkosťami urobia hlboký predklon a dotknú sa prstami zeme. Keď kosti rýchlo rastú, svaly a šľachy sa im nestíhajú prispôsobovať a zostávajú oslabené a skrátené. Ak sa napríklad malí športovci nevenujú dostatočne strečingu a podstupujú pravidelne veľkú fyzickú záťaž, môže byť skracovanie svalov pre nich aj značne bolestivé. Poctivý strečing je teda pre nich veľmi dôležitý a okrem toho, že naťahuje svaly, pomáha zväčšiť aj kĺbovú pohyblivosť a slúži k odstráneniu psychického aj svalového napätia. U malých športovcov slúži aj ako dôležitá prevencia pred zraneniami.
Viesť deti ku pravidelnému poctivému strečingu je užitočná vec. Deti sa môžu naťahovať pred alebo po fyzických aktivitách, ako je napríklad beh či futbal, alebo môžu vykonávať činnosť, ktorá zahŕňa strečing, napríklad jógu alebo pilates. Cvičenia na naťahovanie si svalov by mali vykonávať najmenej trikrát do týždňa.
Naťahovanie svalov, teda zahrievanie pred športom by malo byť dynamické. Napríklad môžu krúžiť rukami, nohami alebo trupom. Po športe alebo fyzicky náročnejšej hre by mali naopak vykonať statický strečing, ktorý sa zameriava na tie svaly, ktoré použili pri cvičení.
Ukážte svojim deťom, ako sa natiahnuť do polohy, v ktorej je sval aktivovaný, cítia, že je napätý ale nebolí, dieťa by v takejto polohe malo vydržať aspoň 20 sekúnd.