Články: Pre študentov
O projekte

 

Slovenské ferraty, ktoré zvládnete aj s deťmi

Eliška Herinková
Autor článku
Ilustračné foto: Bigstock
Viaceré slovenské ferraty je možné absolvovať aj s deťmi. / Ilustračné foto: Bigstock

Počas posledných týždňov sme sa pozreli na zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť na Slovensku a na príjemné miesta, kde sa môže okúpať aj neďaleko slovenských hraníc. V dnešnom článku sa dočítate o krásnych slovenských ferratách.

 

Ak patríte k ľuďom, ktorí sledujú cestovateľské výlety aj na sociálnych sieťach, možno ste už videli popri mnohých fotkách krásnych turistických výletov aj fotky ferrát. Ak ste o ferrate ešte nepočuli, ale patríte medzi dobrodruhov, ktorí si užívajú výlety do Slovenského Raja a Jánošíkových dier, lezenie po rebríkoch a rôzne mostíky, kde sa musíte pridržiavať reťazí, možno ste už prvé ferraty aj zažili, a vlastne o tom vôbec neviete.

 

Čo je to ferrata?

Samotný názov Via ferrata by sa voľne dal preložiť ako železná cesta, avšak na Slovensku ju nájdete aj pod menom zaistená lezecká trasa. Jedná sa o lezeckú trasu, kde na istenie využívate oceľové lano. Tieto trasy majú svoje pravidlá, medzi ktoré patrí aj základné vybanie. Potrebujete prilbu, horolezecký sedák, tlmič pádov a pomôže vám aj vhodná obuv či bezprstové rukavice. Ak tieto veci nemáte, nie je potrebné ich kupovať, pretože na všetkých miestach si môžete ferratovú výstroj požičať.

 

Trasy nájdete v rôznej obtiažnosti, tie najľahšie sú značené ako A, a tie najťažšie nájdete pod písmenom E. Na Slovensku nájdete niekoľko ferrát, a to vo všetkých stupňoch obtiažnosti.

 

Skalka pri Kremnici

Skalka je asi najznámejšou ferratou na Slovensku a ponúka ferraty každej obtiažnosti. Pre rodiny s deťmi je vhodná napríklad aj via ferrata na skale Jánošíková diera s obtiažnosťou A/B. Je dlhá 30 metrov, a je vhodná aj na nácvik pohybu či techniky. Deti od 10 rokov sú na ferratách dovolené v sprievode dospelej osoby. Takmer všetky trasy začínajú Zostupovkou, ktorá je na úrovni A/B. Na jej konci sa nachádza začiatok viacerých ferrát, vrátane ferraty Komín a ferraty Trubačova veža. Obe sú dostupné aj pre bežných turistov.

 

Ferrata Komín je známa najmä vďaka 80 metrov dlhému lanovému mostu, ktorý je najllhší v strednej Európe. Nachádza sa vo výške 40 metrov na zemou, a poskytne vám krásne výhľady, keďže sa budete nachádzať nad korunami stromov. Jeho obtiažnosť je C.

 

Ferrata Komín Skalka / Zdroj: slovenskycestovatel.sk

 

Druhou známou atrakciou je Lanová sieť, ktorej náročnosť je D. Výstroj si môžete zapožičať v Skalka Relax Centrum alebo Cyklo-Sante drevenička pri bežeckom štadióne na Skalke. Zapožičanie vás vyjde 10€ na 4 hodiny, alebo 20€ na celý deň.

 

 

Ferrata HZS v Lúčanskej Malej Fatre na Martinských holiach

Ferrata HZS bola prvá ferrata na Slovensku. Zo začiatku je ferrata pomerne nenáročná, na úrovni A/B, no neskôr sa rozdeľuje na dve varianty, kde si môžete vybrať trasu náročnosti C alebo B. Neskôr sa cesty opäť spájajú. Prejdenie ferraty trvá približne 4 hodiny, a zvládnu ju aj deti nad 10 rokov.

 

Ferrata HZS v Lúčanskej Malej Fatre na Martinských holiach / Zdroj: turiec.com

 

Ferrata Kyseľ

Táto ferrata bola dlhé roky neprístupná kvôli ničivému požiaru, avšak od roku 2016 je opäť sprístupnená. Nájdete ju v Slovenskom raji a začína v obci Čingov. Výhodou tejto ferraty je jej náročnosť B/C, pretože je pomerne jednoduchá a zvládnu ju aj menej skúsení lezci či deti nad 6 rokov. Ponúkne vám výhľad na chránene časti Slovenského Raja či mnohé vodopády. Výstroj si môžete požičať za 10€ na deň.

 

Ferrata Kyseľ v Slovenskom raji / Zdroj: Explore-Share.com

 

 

 

Ferrata Dve veže

Túto ferratu nájdete na Liptove, neďaleko Nižnej Revúcej na skale nad Záhorom, a odhalí vám výhľady na vrchy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Ferrata má veľmi krátky nástup, a ponúkne vám viaceré varianty na 3 skalných vežiach. Tieto skaly sú prepojené lanovými mostami. Výstup je možný cez 9 trás rôznych obtiažností - B, C, C/D a turistického chodníka. Ferraty nie sú vhodné pre deti do 10 rokov. Ferratovú výstroj si môžete požičať v penzióne Soltís alebo rezorte Gothal.

 

Ferrata Dve Veže / Zdroj : gothal.sk

 

 


Zdroj: kamnavylety.skviaferraty.czdobrodruh.sk

Čítajte viac o téme: Cestovanie s deťmi
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.