Ako sa najlepšie pripraviť na dištančné vzdelávanie?

Dištančné vzdelávanie nebude ani tento rok v školách ničím výnimočným.
Dištančné vzdelávanie nebude ani tento rok v školách ničím výnimočným. / Foto: Bigstock

Dištančné vzdelávanie nebude ani tento rok v školách ničím výnimočným. Čaká na mladších i starších žiakov. Aby aj učenie z domu fungovalo, je dobré, ak si definujete určité pravidlá. 
 

Dištančné vzdelávanie predstavuje pre učiteľov, rodičov a študentov neuveriteľné výzvy a príležitosti. Aj tohtoročné meniace sa okolnosti vyžadujú veľkú flexibilitu a odolnosť, keď sa učenie presúva z domu do školy a naspäť. Okolnosti každého sú iné. Koncentrovanejšie a nezávislejšie učenie sa z domu je pre niektorých študentov a rodiny jednoduchšie ako pre ostatných. Je pravda, že rodiny preberajú oveľa väčšiu zodpovednosť za vzdelávanie svojich detí než kedykoľvek predtým. A aby bolo dištančné vzdelávanie úspešné, potrebujú rodičia podporu. Ako sa môžeme najlepšie pripraviť na takú formu vzdelávania?

 

1. Stanovte si rutiny a očakávania

Je dôležité rozvíjať dobré návyky od začiatku. Vytvorte si flexibilnú rutinu a hovorte o tom, ako to časom funguje. Pomôžte deťom vstať, obliecť sa a byť pripravení učiť sa v rozumnom čase. Dodržujte bežné postupy pred spaním vrátane bežných pravidiel a hraníc pre digitálne zariadenia. Upravte plány tak, aby vyhovovali potrebám všetkých.
 

 2. Vyberte si vhodné miesto na učenie

Pôvodné miesto pre príležitostné domáce úlohy nemusí fungovať dlhší čas. Vyberte si miesto určené pre činnosti zamerané na školu. Zaistite, aby bol tichý, bez rušivých vplyvov a mal dobré internetové pripojenie. Nechajte dvere pootvorené a dbajte aj na digitálnu bezpečnosť. 
 

3. Nastavte si rozvrh

Deti sú zvyknuté na školský rozvrh, preto sa snažte, aby ich rozvrh bol doma rovnaký.  V školskom dni existujú piliere, ktoré môžete napodobňovať tak isto aj doma. Veci ako čas začiatku, obed, prestávka a koniec sú dobrými východiskovými bodmi na stanovenie plánu. Súlad v harmonograme vzbudí u detí pocit pohodlia. Nechajte ich vedieť, že takto to chvíľu bude, ale učenie doma môže byť rovnako zábavné ako učenie v škole. 
 

4. Pomôžte deťom byť zodpovednými za svoje učenie

Nikto neočakáva, že rodičia budú učiteľmi na plný úväzok alebo odborníkmi na vzdelávacie a obsahové záležitosti. Poskytujte predovšetkým podporu a povzbudenie a očakávajte, že vaše deti urobia svoju časť. Nepomáhajte príliš. Osamostatnenie sa vyžaduje veľa praxe. 
 

5. Stanovte si čas na oddych a relax

Pre rodiny s deťmi rôzneho veku a rodičov, ktorí môžu tiež neočakávane častejšie pracovať z domu, je dobré stavať si nejaký čas na pokoj a ticho. Súrodenci môžu potrebovať pracovať v rôznych miestnostiach, aby sa navzájom nerušili. Mnoho rodín bude musieť riešiť prístup k zariadeniam, wi-fi a plány na celý deň. 
 

6. Podporte fyzickú aktivitu a cvičenie

Ak budete žiť a pracovať doma, všetci budete potrebovať nejaký priestor aj na vypustenie pary. Pohyb (nezávisle a spoločne ako rodina) je životne dôležitý pre zdravie, pohodu a pripravenosť učiť sa. Je to skvelá príležitosť precvičiť si cvičenie „sami“ spoločne s digitálnymi cvičeniami a online inštruktormi. Možno by ste sa mali zamyslieť nad tým, ako sa vaše deti môžu doma viac venovať domácim prácam alebo iným povinnostiam. 
 

7. Sledujte čas na obrazovke

Dištančné vzdelávanie neznamená pozerať sa na obrazovky počítača sedem a pol hodiny každý deň. Učitelia sa budú snažiť budovať rozmanitosť, ale bude to vyžadovať určitý pokus a omyl, kým každý nájde rovnováhu medzi online a offline vzdelávaním v blízkom priestore. Spoločne nájdite spôsoby, ako zabrániť tomu, aby sa z „prestojov“ stal iba „čas strávený pred obrazovkou“.
 

8. Spojte sa bezpečne s priateľmi a buďte milí

Počiatočné nadšenie zo zatvorenia školy rýchlo vyprchá, keď deťom začnú chýbať priatelia, spolužiaci a učitelia. Pomáhajte preto svojim deťom udržiavať kontakt s priateľmi prostredníctvom sociálnych médií a ďalších online technológií. Sledujte však používanie sociálnych médií svojho dieťaťa. Pripomínajte svojmu dieťaťu, aby bolo vo svojej komunikácii zdvorilé, úctivé a vhodné a aby pri interakcii s ostatnými dodržiavalo školské pokyny. 
 

9. Poskytnite pozitívnu spätnú väzbu

Mnohým deťom chýba povzbudenie od rodičov aj učiteľov. Budovanie systému odmeňovania môže pomôcť udržať ich motiváciu. Potom, čo deti dokončia úlohu alebo vyučovanie, pochváľte ich.
 

10. Použite kalendár a farebne ho označte

Je dôležité nastaviť systémy, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu udržať si pod kontrolou školské termíny. Uverejnite kalendár a označte ho deadlinami. Pomôžte tak svojmu dieťaťu plánovať si úlohy spätne od finálnych termínov. Použite vizuálne organizéry na rozdelenie úlohy na kroky a konkrétne stratégie potrebné na dokončenie úlohy.

 

Nie vždy budete vedieť, ako pomôcť svojmu dieťaťu. Zamyslite sa nad tým, kto by vám mohol byť nápomocný - požiadajte o pomoc rodinu, priateľov, učiteľov. Komunikujte so školou o tom, ako sa veci vyvíjajú, najskôr povedzte pozitívne. Každý robí všetko, čo je v jeho silách. A je dôležité, aby učitelia vedeli, čo funguje a nefunguje pre vaše dieťa, aby mohlo dostať potrebnú pomoc. Pri príprave na nový školský rok môže byť užitočné zamyslieť sa nad koncom minulého školského roka: Čo sa darilo? Čo bolo náročné? Hľadajte spôsoby, ako pokračovať v návykoch alebo stratégiách, ktoré v minulosti pomohli dištančnému vzdelávaniu úspešne. Zamerajte sa na vytvorenie nového plánu pre oblasti, ktoré boli náročné. Najlepšie je sadnúť si spolu ako rodina a naplánovať si svoj prístup k dištančnému vzdelávaniu - vaše dieťa môže mať užitočné nápady a oceniť, že je zapojené.

Zdieľať na facebooku