Výchova detí je náročná, ale môže byť aj mimoriadne obohacujúca. Rodičovstvo si vyžaduje, aby sme našli rovnováhu medzi láskou našich detí, ich disciplínou, neistotou a bolesťou, ktorú potrebujú pre seba zažiť. Všetky deti majú nejaké základné potreby, ktoré im pri správnej rovnováhe umožňujú vybudovať si potrebnú odolnosť pre silný pocit seba samého.
Čo všetko by chceli deti, aby vedeli ich rodičia?
1 | „Učím sa tým, že ťa sledujem. Buď mi dobrým vzorom."
Byť pozitívnym vzorom si v skutočnosti od väčšiny rodičov vyžaduje úsilie, predvídavosť a sebakontrolu. Pretože vás vaše deti neustále sledujú, vaše činy, presvedčenia a postoje sa začlenia do spôsobu bytia vašich detí; preto je veľmi dôležité, aby ste boli veľmi vedomí toho, aké správanie modelujete pre svoje deti. Napríklad, ak nechcete, aby vaše deti klamali, aby sa dostali zo školy predstieraním choroby, potom radšej neklamte o tom, že v práci nahlásite, že ste PN, aby ste si vzali deň voľna. Ak nechcete, aby vaše deti trávili nadmerný čas na technologických zariadeniach, musíte obmedziť používanie rovnakých zariadení aj vy. Jednoducho povedané, musíte byť tým, kým chcete, aby sa vaše deti stali.
2 | „Dávaj mi objatia a bozky. Nikdy ich nie je dosť a nemôžeš ma nimi rozmaznať."
Deti potrebujú a chcú vašu lásku a vy im ju musíte ukázať. Dôležitosť objímania nemožno podceňovať. Objímanie poskytuje ľuďom veľa výhod, ale je obzvlášť dôležité pre vývoj detí. Malé deti potrebujú pre normálny vývoj veľa rôznych zmyslových stimulácií. Kontakt s pokožkou alebo fyzický dotyk, ako je objímanie, je jednou z najdôležitejších stimulácií potrebných na rast zdravého mozgu a silného tela. Oxytocín, ktorý sa uvoľňuje pri objímaní, je hormón, ktorý má úžasnú silu a poskytuje telu mnoho výhod. Láska nemôže deti rozmaznať. Môžu to robiť iba veci, ktoré robíme alebo dávame v mene lásky, alebo čo je najhoršie, namiesto lásky. Prejavovanie náklonnosti deťom pomáha vytvárať bezpečné pripútanie a umožňuje im vybudovať si vnútorný fungujúci model láskyplných vzťahov. To bude mať obrovský vplyv na ich vzťah k ostatným, najmä v dospelosti. Existuje mnoho zdravých spôsobov, ako prejaviť lásku.
3 | „Môj mozog sa stále vyvíja, a tak sa učím pomaly. Chcem sa to naučiť, ale musíš ma učiť trpezlivo a láskavo."
Väčšina detí sa chce učiť. Ale učenie si vyžaduje čas. Pamätáte si, koľkokrát vaše deti spadli, kým sa naučili sebavedomo chodiť? Naučiť sa „ľudské pravidlá“ je zložitejšie ako naučiť sa „pravidlá gravitácie“. Porozumieť, absorbovať, začleniť a použiť tieto informácie si vyžaduje čas. Ak deti nepochopia hneď, ako niečo poviete, neznamená to, že sú tvrdohlavé. Znamená to, že potrebujú viac času a praxe. Potrebujú vaše láskavé a pevné vedenie, aby ste ich disciplinovali, nie trestali.
4 | „Buď tu vždy pre mňa, nech sa deje čokoľvek. Potrebujem ťa."
Buďte pre svoje deti bezpečnou základňou, z ktorej môžu objavovať svet okolo seba a vracať sa. Deti s bezpečnou vzťahovou väzbou sú v živote odolnejšie, vykazujú menej problémov so správaním, dosahujú lepšie výsledky v škole a užívajú si lepšiu duševnú pohodu.
5 | „Rozprávaj sa so mnou a nedávaj len príkazy. Len si ma vypočuj bez súdenia alebo prednášky."
Majte skutočné rozhovory a pozorne deti počúvajte. Dajte im priestor vyjadriť sa. Rodičia často zabúdajú, že komunikácia je obojstranná interakcia. Porozprávajte sa so svojimi deťmi, diskutujte o tom, čo majú na mysli a čo je pre nich dôležité. Veci, ktoré nie sú dôležité pre dospelých, môžu byť pre deti veľmi dôležité, avšak na to sa veľmi často zabúda. Rovnako ako dospelí, aj deti sa často chcú vyventilovať. Chcú byť vypočuté a pochopené. Rodičia tínedžerov sa často čudujú, prečo sa s nimi ich deti už nerozprávajú. Jedným z dôvodov môže byť, že nikto nemá rád, keď mu niekto neustále iba prednáša.
6 | „Prijmi ma takého, aký som. Neporovnávaj ma neustále s inými deťmi."
Každý rodič chce, aby jeho deti bolo čo najlepšie. Táto prirodzená túžba môže niekedy spôsobiť, že ich porovnávajú s ostatnými deťmi.
7 | "Dávaj mi jedlo, ktoré je výživné, ale aj chutné."
Deti si nemôžu kúpiť alebo uvariť vlastné jedlo. Preto sa spoliehajú na to, že im poskytneme to, čo potrebujú. Vaše deti nemusia mať presne rovnaký vkus ako vy. „Buď to zješ, alebo budeš hladovať“ je v podstate vyhladovanie detí, aby sa podriadili, aby mali presne rovnakú chuť ako vy. Hľadajte radšej zdravé jedlá, ktoré im chutia. Existuje mnoho rôznych druhov výživných potravín. Môže to vyžadovať veľa pokusov a určitú kreativitu, aby ste našli to, čo sa im páči, ale dá sa to.
8 | "Prosím, dôveruj mi."
Nechajte ich rozhodovať o veciach, ktoré nepredstavujú nebezpečenstvo, zdravotné riziko alebo nepohodlie pre ostatných. Deti sa nemôžu naučiť chodiť bez pádu. Nemôžu sa taktiež naučiť robiť dobré rozhodnutia bez toho, aby robili aj zlé a zlyhávali.
Rodičovstvo nie je jednoduché. Dobré rodičovstvo je tvrdá práca. Úspešné rodičovstvo nie je o dosiahnutí dokonalosti. To však neznamená, že by sme sa k tomuto cieľu nemali dopracovať. Stanovte si vysoké štandardy v prvom rade sebe a až potom svojim deťom. Slúžite pre nich ako dôležité vzory. Zamyslenie sa nad vlastným detstvom je krokom k pochopeniu, prečo vychovávate tak, ako robíte. Poznačte si veci, ktoré by ste chceli zmeniť, a premýšľajte o tom, ako by ste to urobili inak v skutočnom scenári. Skúste byť všímaví a zmeňte svoje správanie, keď sa nabudúce objavia nejaké problémy. Nevzdávajte sa, ak sa vám to na začiatku nepodarí. Chce to prax, veľa praxe, aby ste vedome zmenili svoje metódy, štýly výchovy.