Čítame s deťmi: Ako si zamilovať čítanie

Chcete byť tými rodičmi, vďaka ktorým sa bude deťom neskôr dariť? Pomôžte im zamilovať si čítanie.
Chcete byť tými rodičmi, vďaka ktorým sa bude deťom neskôr dariť? Pomôžte im zamilovať si čítanie. / Foto: Shutterstock

Knihy predstavujú vo vývoji dieťaťa obrovský posilňujúci element pri rozvoji jeho potenciálu. Je len na rodičoch, či budú svoje dieťa viesť od narodenia ku knihám a pomôžu mu tak vytvoriť k nim ničím nenahraditeľný vzťah na celý život alebo jeho nasledujúci život o toto potešenie svojou nedbalosťou ochudobnia.

Nedávno som absolvovala jeden krásny seminár pána Tibora Hujdiča alias pána Mrkvičku o čítaní s deťmi. Je to nadšenec detského čítania a povie vám o nich s láskou viac ako ktokoľvek iný. Aj vďaka jeho čítaniu úryvkov z kníh som si zaspomínala na to, aké to bolo v detstve úžasné počúvať čítanie rodičov či starých rodičov, ponoriť sa iba tak bezstarostne do cudzieho príbehu, do ich životov, starostí a radostí a na nič iné nemyslieť.

Na seminári som sa dozvedela viacero dôležitých informácií, o ktoré by som sa s vami rada v našom seriály o čítaní podelila.

Mnohí z nás vedia, že knihy sú pre rozvoj detí dobré, no akosi nám to spoločné čítanie nefunguje. Preto nás zaujíma, ako motivovať deti ku knihám. Máme pocit, že deti sú neposedné, čítanie ich nezaujíma a v tej záplave pohyblivých obrázkov televízie, tabletov a smartfónov  sa nám neraz zdá akoby ich táto činnosť dokonca otravovala. Netreba sa však vzdávať a uvedomiť si, že dieťaťu sa v tomto veku schopnosť udržať pozornosť len vyvíja a dokonca aj vďaka pravidelnému čítaniu sa táto schopnosť  buduje rýchlejšie. Áno, čítanie je namáhavé, kým sa stane našou rutinou a tiež potrebuje, aby ste sa k nemu dopracovali krôčik po krôčiku. Podľa viacerých odborníkov je však naozaj dôležité podchytiť  záujem detí ku knihám čo najskôr, pretože to sa vám môže podariť len do určitého veku. Ak si dieťa neosvojí čítanie s porozumením do tretieho ročníka základnej školy, začne v škole zaostávať. Jeho štúdium si bude vyžadovať viac námahy.

Tak ako pomôcť vášmu drobcovi na ceste za priateľstvom s knihami? Dnes sa pozrieme na to, ako môžete túto pravdepodobnosť vytvorenia pretrvávajúceho vzťahu s čítaním ovplyvniť my.

 


Šanca, že dieťa bude v neskoršom veku čítať narastá ak:

 

1) Rodičia dieťaťu čítali, keď bolo malé už od 1 roka cca 15 minút.

Myslíte si, že ročné dieťa o knihu nemôže mať záujem? Nie je to pravda. Skúšajte mu knihy ponúkať a umožnite mu pri nich zotrvať toľko, koľko bude vládať. Pokiaľ to bude 5 minút, nezúfajte, ani sa neurážajte, že ste pre dieťa nepodstatní. Táto dĺžka sa bude časom predlžovať a schopnosť dieťaťa sústredene počúvať bude narastať.

 

2) Dieťa je obklopené vzormi v podobe dospelých.

Deti nás kopírujú vo všetkom. Rovnako je to i s knihami. Ak chcete, aby vo svojom neskoršom živote milovali knihy a v škole sa vzdelávali s ľahkosťou, uprednostňujte pred televíziou či počítačom knihy. Deti vás podvedome budú napodobňovať aj bez toho, aby ste ich vyzývali.

 

3) Bude mať oporu v skupine svojich rovesníkov.

Toto správanie sa tvorí už pri prváčikoch. Ak máte teda akýkoľvek dosah na kamarátov či rodičov vašej ratolesti, odporúčajte knihy aj im. Ani by ste neverili, ako rýchlo sa prváčikovia začnú nadšene rozprávať o príbehoch, ktoré čítali. Štatisticky je dokázané, že buď v skupine čítajú všetci alebo nikto.

 

4) Bude obklopené materiálmi na čítanie.

Tu sa rodí láska k čítaniu. Dieťa vyberá knihy z políc, listuje strany (niekedy trhá), cíti ich vôňu, ... a aj vďaka vám môže pravidelne nejaké knihy, ktoré sa mu páčia, kúpiť domov.  Ideálne je ak budete dieťatku budovať jeho vlastnú domácu knižnicu s knihami, ktoré má najradšej.  Neskôr si začne knihy s priateľmi vymieňať a spozná čaro odporúčaní skvelých kníh, ktoré si „určite musí prečítať“.

 

5) Rodič číta s dieťaťom spoločne aj do 10 rokov jeho života.

Pri starších deťoch je možné nechať čítať knihu dieťa a potom sa o tom príbehu rozprávať. Spoločné čítanie si užívajte tak, ako je to dieťaťu čo najpríjemnejšie.

 

6) Škola podporuje návyk čítania

Vo fínskych školách napr. existujú vyhradené čitateľské hodiny, kedy si deti vždy čítajú svoje obľúbené knihy. Každý individuálne. Predchádza sa tam tomu, že dieťa si v rámci povinností nenájde na túto aktivitu čas, pripíše jej nízku prioritu a začne čítanie zanedbávať. Oslovte vašu školu, aby takéto hodiny zaradila do pravidelného rozvhru už v prvom ročníku.

 

7) Dieťa nadobudne v detstve emóciu, že čítanie je skvelá aktivita.

V tomto ho môžete podporovať vy svojím prístupom, dramatizujúcim prežívaním čítania alebo vynechaním neustáleho opravovania začínajúcich čitateľov a ich pochvalou. A nezabudnite si vyberať i veselé príbehy, pri ktorých sa môžete spoločne smiať.

Verím, že ste si medzi týmito informácie našli niečo, čo budete praktizovať i vy. V nasledujúcom článku sa budeme venovať technikám, ktoré môžu podporiť záujem detí o čítanie.


Zdroj: Zápisky zo seminára Tibora Hujdiča alias pána Mrkvičku

 

Stretnite pána Mrkvičku osobne aj vy vo vašej škôlke či škole a nechajte sa zviesť na cestu za celoživotným čítaním. KONTAKT

Zdieľať na facebooku