IT

Facebook a iné sociálne siete bude pre mladšie deti ako 16 rokov bez súhlasu rodiča neprístupný

Na sociálne siete a podobné služby sa budú môcť na Slovensku prihlásiť iba deti staršie ako 16 rokov. Vyplýva to z nového zákona o ochrane osobných údajov, ktorý v stredu schválil parlament. Slovensko tak využije hornú hranicu, ktorú predpokladá nariadenie Európskej únie. Nové pravidlá začnú platiť na budúci rok v máji.

Záujem dievčat o vedu a technológie je v Európe stále nízky. Štúdia odhalila, v čom vidia najväčšie problémy

Záujem dievčat o matematiku, fyziku, chémiu, prírodovedu či informatiku vekom klesá. Prečo je to tak? Ako sú na tom slovenské dievčatá? Spoločnosť Microsoft zrealizovala v európskych krajinách rozsiahly prieskum.

Ako sa prejavuje závislosť na internete u detí?

Žiadne dieťa bez pomoci rodičov nevie odhadnúť riziká používania internetu a práve preto sú deti najzraniteľnejšou skupinou vo virtuálnom svete.

Fíni nahradili v školách písanie rukou písaním na klávesnici

Fíni sa od minulého roka rozhodli pred písaním rukou uprednostniť klávesnice. V prospech ich rozhodnutia hovorí meniaca sa forma každodennej komunikácie. Fínsko je jednou z prvých krajín, ktoré nahradilo písané písmo tlačeným, nevyžaduje krasopis a prioritu dáva klávesniciam.

Inovatívna výučba: Kozmix robí učenie zábavnejším

Tisíce detí na 1300 základných školách na Slovensku sa učí nové veci o našej planéte a ľudských zvykoch hravou formou s milým mimozemšťanom. Volá sa Kozmix a deti sa spolu s ním učia formou hry, zážitkového učenia, či projektového vyučovania.

Psychologička: Deti sú na internete úplne inými ľuďmi. Všetky majú práva, ale žiadnu zodpovednosť

Detská psychologička MÁRIA TÓTHOVÁ ŠIMČÁKOVÁ rozprávala o tom, ako dnešné deti využívajú technológie a internet, k čomu by ich rodičia a učitelia v tomto smere mali viesť, ale aj o tom, ako si dnešné deti cez internet často kruto ubližujú.

Do Hodiny kódu 2016 na Slovensku sa zapojilo 3 000 študentov

Do Hodiny kódu, ktorá sa konala v týždni od 5. do 11. decembra 2016 v 180 krajinách sveta, sa na Slovensku zapojilo 3 000 študentov z viac ako 50 základných a stredných škôl.

Pediatri rodičom: Všímajte si, čo vaše deti na tabletoch či v televízii sledujú

To, že je technológií vo svete detí priveľa, riešia nielen rodičia, ale aj mnohí odborníci na výchovu a zdravie. Asociácia amerických pediatrov American Academy of Pediatrics (AAP) tento fenomén skúma detailnejšie a prináša pre rodičov viacero odporúčaní. Čo im radí?