Články: Pre študentov
O projekte

 

Do Hodiny kódu 2016 na Slovensku sa zapojilo 3 000 študentov

TS
Autor článku
Foto: Microsoft
Do Hodiny kódu 2016 na Slovensku sa zapojilo 3 000 študentov / Foto: Microsoft

Bratislava, 16. december 2016Do Hodiny kódu, ktorá sa konala v týždni od 5. do 11. decembra 2016 v 180 krajinách sveta, sa na Slovensku zapojilo 3 000 študentov z viac ako 50 základných a stredných škôl. Pre mnohých to bola prvá skúsenosť s počítačovým programovaním. Hodinu kódu aj tento rok podporilo množstvo osobností, na Slovensku sa zapojili herci Robo Jakab, Zuzana Haasová aj športovec Filip Šebo.


Aj slovenské školy sa tento rok pridali ku globálnej iniciatíve Hodina kódu, ktorej cieľom je motivovať deti k programovaniu a k získaniu praktických digitálnych zručností. Počas celého týždňa od 5. do 11. decembra 2016 sa do Hodiny kódu zapojilo viac než 3 000 študentov z celého Slovenska z viac ako 50 základných a stredných škôl. Každý, kto sa zapojil, získal medzinárodný certifikát.

 

Na Slovensku iniciatíva s podporou Microsoftu odštartovala už v pondelok ráno v tabletovej triede na Hotelovej akadémii na Mikovíniho ulici v Bratislave za účasti finalistov celoslovenskej súťaže Kodu Cup a postupne sa počas jednej hodiny pripojili cez Skype aj ďalšie triedy z rôznych kútov Slovenska.

 

„Po prejdení si Hodiny kódu mi jeden žiak povedal, pani učiteľka, toto je môj prvý diplom“, hovorí Dana Vážanová, učiteľka zo ZŠ s MŠ Žabokreky nad Nitrou, ktorá sa spolu so svojou triedou zapojila do Hodiny kódu. „Keď som priniesla vytlačené certifikáty, videla som, že nebol jediný. Niektorí, hlavne sociálne slabí a integrovaní, naozaj zažili svoj prvý úspech, aj keď zdolali len jednoduché programovanie,“ dodáva Vážanová.

 

 

„Do štrnástich rokov sa deťom najlepšie rozvíja myslenie a mozog, a vďaka Hodine kódu môžu objaviť, či programovanie nie je práve tá parketa, v ktorej sú najlepší, a ktorá by ich bavila,“ zhodnotila Terézia Vargovčíková zo ZŠ Sabinov.

 

Deti si tento rok mohli vyskúšať programovanie v rôznych lekciách, ktoré sú postavené napríklad na svete Minecraft, Star Wars, Moana, Angry Birds či Frozen. Lekcie Hodiny kódu sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomocou vizuálneho programovania deťom pomohli pochopiť základy fungovania programovacích jazykov. Lekcie sú odstupňované podľa obťažnosti a vyskúšať si ich môže ktokoľvek, aj počas celého roka na stránke code.org.

 

Tento rok vyzývali deti na Slovensku k programovaniu športovec Filip Šebo, herečka Zuzana Haasová a herec Robo Jakab. Pozrite si video:

 


Čítajte viac o téme: IT
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.