Vzťahy medzi deťmi

Zapadnúť do kolektívu je niekedy náročné. Ako deťom pomôcť?

Až na 1. stupni v základnej škole sa vzťahy medzi deťmi stávajú problémom. O začleňovaní detí do kolektívu rozprávala aj psychologička Mgr. Barbora Downes.

Dievčenské priateľstvá môžu byť úžasné, ale i plné intríg

Významnú úlohu v živote ľudí majú už priateľstvá, ktoré si deti vytvárajú už na základných školách bez pomoci rodičov. Tie dievčenské majú svoje pekné stránky, ale aj smutné, ktoré sú dospelými často prehliadané.

Je vaše dieťa samotár alebo je osamelé?

Vaše dieťa nemá kamarátov. Ak je na okraji kolektívu a vyhovuje mu to, lebo sa radšej samé venuje svojim záľubám, je to v poriadku. Ale ak je tam preto, lebo sa s ním iné deti nechcú hrať, hoci ono o to stojí, zbystrite pozornosť.

Psychologička o vzťahoch v triede: Najhoršie je, ak je dieťa prehliadané. Nikto o neho nezakopne, nikoho nezaujíma, nikomu nechýba

Psychologička Silvia Érséková pracuje na zlepšovaní vzťahov v triedach. Priblížila nám, ako sa vyvíjajú vzťahy medzi deťmi po nástupe do školy, hierarchiu v triedach, aj to, ako sa na psychológov pozerajú dnešní učitelia.

Ako ovplyvňuje dieťa, koľké v poradí sa narodí?

Máte dve a viac detí a zamýšľate sa, ako je možné, že sú tak rozdielne? Sú obe vaše, vychovávate ich rovnako, a predsa sú úplne iné. Kevin Leman sa zaoberal tým, aký vplyv má na deti, koľké v poradí do rodiny prídu.

Súrodenecká šikana je omnoho bežnejšia ako šikana v školách, tvrdí štúdia

Agresivita medzi súrodencami by nemala by ť rodičmi prehliadaná. Súrodenecká rivalita má tiež svoje hranice.

Vedci tvrdia, že „cool“ deti nemusia mať dobrú budúcnosť

Väčšina detí túži byť v kolektíve rovesníkov vnímaná ako úžasná alebo v reči dnešných detí „cool“. Tieto deti sú v školách milované, napodobňované, ale občas i nenávidené. Majú na deti okolo seba vplyv a akési magické kúzlo. Tak čo môže byť na tom zlé?

Nedorozumenia medzi deťmi

V škole nastáva mnoho situácií, kedy deti nedokážu zvládať svoje emócie, nevedia ako reagovať správne na konanie iných. Prečítajte si zopár príkladov zo školskej praxe ako pracovať s deťmi na sebapoznávaní.