Súrodenci
Mýty o prostredných deťoch, ktoré sa nezakladajú na pravde
O prostredných deťoch sa hovorí, že sú neúspešné, nepriebojné a že to majú v živote nastavené horšie, ako ich súrodenci, ktorí sa narodili ako prví alebo poslední. Lenže sú tieto tvrdenia naozaj pravdivé?
Ako pomôcť súrodencom lepšie spolu vychádzať?
Hľadáte čarovný prútik, ktorý zlepší vzťah medzi vašimi deťmi? Odpoveďou na pretrvávajúce škriepky medzi deťmi môže byť naučiť ich umeniu odpúšťať.
Prestaňte sa miešať medzi svoje deti
Tým, že rodičia svojich potomkov poznajú najlepšie, často medzi nich vstupujú a stavajú sa do úlohy rozhodcov, samozvaných sudcov. Čo to so sebou prináša?
Súrodenci nie sú automaticky kamaráti. Čo si počať, ak je domov večným bojiskom?
Súrodenca sa rodičia rozhodnú svojmu dieťaťu darovať v dobrej viere, že mu zabezpečia priateľa na celý život. Žiaľ, dobrý úmysel sa nie vždy vydarí a z bratov a sestier sa často stávajú tvrdí súperi. Má význam riešiť doma detskú rivalitu a aké sú najvhodnejšie stratégie na zakopanie vojnovej sekery medzi deťmi?
Aký osud čaká podľa vedcov prvorodené deti?
Viaceré pozorovania expertov dokázali, že aj poradie narodenia detí ovplyvňuje, aký život budú súrodenci mať. Čo čaká prvorodené deti?
Ako učiť deti prejavovať lásku?
Mať niekoho rád znamená vedieť, čo niekto druhý má rád a čo mu urobí radosť. Nestačí vyslovovať slovíčka „mám ťa rád“, ale dokazovať to pozornosťou a činmi. Toto je potrebné postupne učiť aj deti.
Je jedináčik skutočne to najhoršie rozhodnutie rodičov?
Rozhodli ste sa z rôznych dôvodov, že vaša malá rodinka je narodením prvého a zároveň posledného dieťaťa kompletná? Prečítajte si, prečo ani jedináčikovia vôbec nie sú nešťastné bytosti a v neskoršom živote problémoví, ako si to mnohí myslia.
Domáci miláčikovia majú pre vývin detí veľký význam, tvrdia vedci
Britský výskum na malej skupine 12-ročných detí priniesol zistenia, že deti majú silnejší vzťah ku svojim zvieratkám ako ku ich súrodencom.