Dyslexia

Vedci zistili, čo spôsobuje problémy dyslektikom

Vedci M. Ahissar i J. Gabrieli zistili, v čom spočíva problém dyslektikov. Podľa vedeckých zistení ich mozgy nereagujú na opakované podnety.

Profesorka Marína Mikulajová: Testy ranej gramotnosti dokážu u detí odhaliť poruchy už vo veľmi skorom veku

Batéria testov MABEL vznikla v rámci významného európskeho výskumu. Ide o ojedinelé testy ranej gramotnosti, v rámci ktorých budú mať psychológovia v poradniach, špeciálni pedagógovia v školách a aj logopédi modernú, výskumne overenú diagnostickú batériu, pomocou ktorej môžu zachytiť rizikové deti už vo veku od päť rokov.

Rozdiel medzi dyslexiou a dysgrafiou

Dyslexia a dysgrafia sú poruchy, ktoré sa často vyskytujú spolu.

Dyslexia u detí – ťažkosti s čítaním a písaním

Má vaše dieťa problémy s písaním a čítaním? Už v predškolskom veku mu robil ťažkosti jazyk a riekanky? Môže ísť o problém zvaný dyslexia.

Ako pomáhať čítať žiakom, ktorí trpia dyslexiou?

Existuje niekoľko spôsobov, ako žiakovi s dyslexiou môžeme v škole pomôcť. Pozrime sa na niektoré z nich.

Schopnosť dobre čítať a písať nie je samozrejmosť. Dyslektikov sú medzi nami milióny

Mnoho ľudí stále nevie, čo je to vlastne dyslexia. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že dyslexia znamená len vidieť písmená v nesprávnom poradí alebo pomýliť si ‘b’ a ‘d’. Vedci však túto teóriu odmietajú.

Detský mozog možno tréningom udržiavať v rovnováhe

Robert Melillo, ktorý bol v roku 1981 ocenený Nobelovou cenou, tvrdí, že mozog v rovnováhe zabezpečuje správne fungovanie tráviaceho a imunitného systému a zároveň zvyšuje úroveň intelektu. Nevyvážené mozgové hemisféry môžu spôsobovať problémy a preto odporúča, ako môžete dopomôcť k ich lepšej rovnováhe.

J. Miškolci: Nemôžeme sa tváriť, že deti s postihnutím neexistujú

Čo je pre deti s postihnutím najlepšie? Aký vplyv má na ne vzdelávanie v bežnej triede a ako to obohacuje zdravé deti? Ako vyzerá ich vzdelávanie dnes, sme sa rozprávali s JOZEFOM MIŠKOLCIM, členom expertného tímu projektu MESA10 TO DÁ ROZUM.