Dyslexia

Ako podporovať čítanie u detí s dyslexiou doma

Mnoho rodičov si prvýkrát uvedomí dyslexiu svojich detí, keď nastúpia do školy a majú problémy s učením sa čítať. Tak ako je každý človek jedinečný, taká je aj skúsenosť každého s dyslexiou.

Výskum ukázal, že dyslexiu ovplyvňuje aj pamäť

Dyslexia nespôsobuje len problémy s čítaním alebo jazykom. Ide o niečo zásadnejšie. Podľa výskumov ide aj o to, nakoľko sa mozog dokáže prispôsobiť tomu, čo práve pozoroval. Ľudia s dyslexiou majú podľa výskumov obvykle menšiu plasticitu mozgu ako bežná populácia.

Vedci zistili, čo spôsobuje problémy dyslektikom

Vedci M. Ahissar i J. Gabrieli zistili, v čom spočíva problém dyslektikov. Podľa vedeckých zistení ich mozgy nereagujú na opakované podnety.

Rozdiel medzi dyslexiou a dysgrafiou

Dyslexia a dysgrafia sú poruchy, ktoré sa často vyskytujú spolu.

Dyslexia u detí – ťažkosti s čítaním a písaním

Má vaše dieťa problémy s písaním a čítaním? Už v predškolskom veku mu robil ťažkosti jazyk a riekanky? Môže ísť o problém zvaný dyslexia.

Schopnosť dobre čítať a písať nie je samozrejmosť. Dyslektikov sú medzi nami milióny

Mnoho ľudí stále nevie, čo je to vlastne dyslexia. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že dyslexia znamená len vidieť písmená v nesprávnom poradí alebo pomýliť si ‘b’ a ‘d’. Vedci však túto teóriu odmietajú.

J. Miškolci: Nemôžeme sa tváriť, že deti s postihnutím neexistujú

Čo je pre deti s postihnutím najlepšie? Aký vplyv má na ne vzdelávanie v bežnej triede a ako to obohacuje zdravé deti? Ako vyzerá ich vzdelávanie dnes, sme sa rozprávali s JOZEFOM MIŠKOLCIM, členom expertného tímu projektu MESA10 TO DÁ ROZUM.

Deti trápia čoraz častejšie duševné problémy. S čím bojujú najčastejšie?

Duševné problémy sú ťažko rozpoznateľné a veľké množstvo týchto problémov sa vyskytuje už u detí a mladých ľudí. Ich problémy im spôsobujú komplikácie s učením, rozprávaním, ich správaním a sústredenosťou, ako aj kontrolou ich emócií.