Vývoj dieťaťa

Ako môžete rozvíjať svoje päťročné dieťa?

Vývin každého dieťaťa je jedinečný. Napriek tomu, že máme definované vývinové míľniky pre daný vek, nie všetky deti ich musia dosiahnuť v rovnakom čase a rovnakým spôsobom. Pozrime sa, čo by podľa názorov odborníkov, malo päťročné dieťa ovládať.

Ako malé deti prejavujú rodičom svoju lásku? Často používajú týchto 10 spôsobov

Ak dieťa rodičov miluje, tak vie pre nich aj niečo urobiť a obetovať sa. Cíti, čo im robí radosť. Dieťa vie lásku dokazovať pozornosťou, slovami a činmi. Dokáže to vyjadriť mnohými spôsobmi. Vtipnými, k slzám dojemnými, šokujúcimi, úplne nečakanými alebo aj trochu drsnejšími. Pozrime sa na niektoré najznámejšie prejavy lásky malých detí.

Cez prázdniny dovoľte deťom aj úplne vypnúť, radia vedci

Letné prázdniny prinášajú so sebou aj problémy. Väčšinou súvisia s tým, že niektorí rodičia nemajú možnosť zabezpečiť pre svoje deti program na dva mesiace. Inokedy sa zase deti cítia preťažené, lebo musia absolvovať až veľké množstvo aktivít. Ako nájsť zlatú strednú cestu?

Ako deti učiť žiť v reálnom svete?

Život našich detí sa za posledné roky v mnohých oblastiach výrazne zmenil. Niektorým až natoľko, že majú problém vnímať reálny svet a žijú v akejsi ružovej bubline. Ako im môžu rodičia pomôcť vnímať svet reálne, aby ich v dospelosti neprekvapil?

Milan Studnička a Tomáš Rychnovský: Cenné rady pre rodičov

Lektor a kouč Milan Studnička a fyzioterapeut Tomáš Rychnovský vo svojej prednáške na festivale Evolution rozprávali o viacerých výchovných prístupoch a správnom pôsobení pôsobení rodičov na deti.

Profesor R. Campbell: Rodičia by sa mali vyhnúť nevhodným prejavom lásky

Rodičia a tiež psychológovia často premýšľajú nad tým, koľko lásky dieťa vlastne potrebuje. Jedni hovoria, že príliš veľa lásky dieťa skazí a druhí sú presvedčení, že svoje dieťa nemôžu nikdy dosť milovať. 

Prečo deti túžia pri hre cítiť strach a riziko?

Rodičia často svoje deti nabádajú k bezpečnosti. Nedávne výskumy však naznačujú, že takýto prístup je často zbytočný a že deti potrebujú viac príležitostí na to, aby mohli pocítiť aj pocit rizika.

Prečo sústredená pozornosť na dieťa pomáha pri výchove?

Pri sústredenej pozornosti sa venujeme dieťaťu takým spôsobom, že nemá žiadne pochybnosti o rodičovskej láske. Cíti, že ho rodičia milujú a že uznávajú jeho práva. Tento pocit dieťa nadobúda vďaka pozornosti, vážnemu prístupu a priamemu pohľadu. Sústredená pozornosť vzbudzuje v dieťati pocit, že je v očiach svojich rodičov najdôležitejším tvorom na svete.