Rozvod

Rozvod rodičov zasiahne každé dieťa. Tieto stratégie pomáhajú zmierňovať jeho dopad na psychiku dieťaťa

Bolesť po rozchode partnerov sprevádza nielen dospelých, ale aj deti. Ako túto životnú fázu prežívajú deti? Ako im pomôcť prijať novú rodinnú realitu?

Cochemská prax: Jej cieľom je priviesť rozhádaných rodičov k spoločnej zodpovednosti za dieťa

Rozvod nie je pre nikoho príjemný. A najviac väčšinou trpia deti. Každé dieťa trpí rozchodom rodičov, pretože stráca jednu zo základných životných istôt. Vo všeobecnosti si z rozvodového obdobia odnášajú zhoršený zdravotný stav, slabšie výsledky v škole a psychické problémy. Psychológovia sa zhodujú, že čím hlbší a dlhší konflikt medzi rodičmi je, tým ťažšie situácia vplýva na deti. Situáciu však môže aspoň trochu zmierniť a urýchliť Cochemská prax.

Negatívne reakcie dieťaťa na spory medzi rodičmi a riziko rozchodu. Ako si s tým poradiť?

Reakcie dieťaťa na nezhody medzi rodičmi môžu byť rôzne. Záleží na veku dieťaťa, na jeho vlastnostiach, temperamente, charaktere, na tom, ako bolo zvyknuté už v minulosti zdolávať prekážky, ako im s pomocou dospelého dokázalo čeliť.

Lidmila Pekařová: Ak je to možné, tak pri striedavej starostlivosti nechajte dieťa žiť v jednom byte

Striedavá staroslivosť predstavuje jednu z možností ako upraviť styk s maloletými deťmi po rozvode. Je to model, kedy dieťa trávi s jedným rodičom približne rovnako dlhý čas ako s druhým rodičom. Nemusí ísť o pomer 50:50, ale ide o snahu čo najviac sa tomuto priblížiť.

Rodičovské hádky majú na zdravie detí zásadný negatívny a dlhodobý vplyv

Rodičovský konflikt vnímajú už pol ročné bábätká, negatívne ovplyvňuje vývoj detského mozgu a spôsobuje množstvo zdravotných komplikácií.

Brandon Bays: Metóda CESTA pomáha odburávať stres detí po rozvode rodičov

V predchádzajúcom článku sme sa zoznámili s metódou CESTA, ktorej autorkou je Brandon Bays. Dnes sa pozrieme na to, ako môže metóda CESTA pomôcť deťom počas rozvodu rodičov.

Prečo je nevhodné verejne a búrlivo oslavovať svoj rozvod?

V poslednej dobe sa rozširuje trend oslavovať svoj rozvod a deliť sa o radosť z neho na sociálnych sieťach. Na jednej strane úsmevy, šampanské, bujará párty a na druhej naše deti.

Odborník o Vianociach po rozvode. Ako vyzerajú sviatky rodiny pre deti, ktoré už nemajú len jeden domov?

Rozprávali sme sa s Jozefom Tinkom, viceprezidentom Rady pre práva dieťaťa, ako prežívajú deti z rozvedených rodín vianočné sviatky a ako im rodičia môžu pomôcť toto obdobie prežiť naozaj v pokoji.