5 tipov, ako s deťmi začínať deň bez stresu

  

Krásne a pokojné ráno, usmiate dieťa, všetko beží, ako má. Sen všetkých rodičov. Nie vždy takto bezproblémovo začína deň. Skoré vstávanie a ranný zhon, nie je príjemný ani nám dospelým. My si však vieme rozumne odôvodniť všetky svoje povinnosti. Deti majú úplne iný svet. Očakávať, že to deti budú schopné chápať je zbytočne stresujúce pre ne aj pre nás.

 

Každý by si určite želal začať nový deň s úsmevom, pretože ako sa hovorí „Ráno robí deň“.  Rodičia sa na mojich seminároch často sťažujú, že dieťa sa im budí s plačom. V rannom časovom strese, kedy rodič musí zvládnuť veľa povinností, je to nepríjemné. Je potrebné si uvedomiť, že malé dieťa nie je schopné si logicky odôvodniť prečo vstane so zlou náladou. My dospelí si uvedomujeme, že sme mali napríklad zlý sen, alebo je upršané počasie a vtedy nás bolí hlava, necítime sa príjemne. Alebo máme jednoducho zlú náladu, ktorú potrebujeme spracovať a vieme, že keď sa zameriame na niečo iné, zlá nálada nás prejde. Malé dieťa však takýchto úvah nie je schopné. Iba sa cíti zle. Nevie prečo. Potrebuje našu pomoc, aby sa to zmenilo.

Počas našich stretnutí sa napríklad snažíme predstaviť si vlastné nepríjemné ráno a pomenovať, ako sa rodičia asi cítia a ako sa vtedy k svojmu okoliu chovajú. Najčastejšie odpovede sú: mrzutí, nervózni, chcú mať pokoj od všetkých, nechcú sa s nikým rozprávať, potrebujú chvíľku pre seba...a pod.

 

Následne sa snažíme si predstaviť, čo by im pomohlo. Ako by sa k nim malo okolie chovať, aby sa im uľavilo. Najčastejšie túžia po tom, aby im okolie dalo zopár minút a nenáhlilo ich, potrebujú, aby na nich okolie rozprávalo pokojným hlasom, bez výčitiek. Aby im niekto občas pomohol s ranými povinnosťami.  Niektorí túžili po objatí, iní naopak práve v takom rozpoložení vnímajú objatie ako obmedzenie.

Aj vy si môžete skúsiť predstaviť ako vyzerá vaše „nepríjemné“ ráno a čo by ste potrebovali v takej chvíli od okolia. Skúste si na to spomenúť vo chvíli, keď sa vaše dieťa zobudí mrzuté s plačom a poskytnúť mu rovnakú oporu aká by pomohla vám.

 

Tu je zopár tipov, ako môžete zmeniť vaše rána na príjemný začiatok dňa:

 

1. Dostatok spánku je rovnako dôležitý ako zdravá výživa

Mnohé štúdie preukázali, že nedostatok spánku narúša fyzický aj duševný vývoj. Príliš málo spánku spôsobuje zvýšené pocity úzkosti, depresie až fyzickú bolesť. Klesá aj schopnosť sústrediť sa. Podľa National Sleep Foundation, deti vo veku od 5 do 10 rokov potrebujú 10 až 11 hodín spánku každú noc. Deti vo veku 10-18 rokov potrebujú o niečo menej  8,5 až 9,5 hodín za noc. Je potrebné ustrážiť čas odchodu do postele. V súvislosti s tým začať nastavovať čas spánku čo najskôr, nečakať až nastanú problémy a dieťa nám behá o 22,30 ešte svieže po byte.

 

2. Rutina a rituály vám uľahčia výchovu

Predpoklad, že dieťa nepotrebuje rituály ani približný časový harmonogram vedie práve k narušeniu spánku a iných dôležitých činností akou je napríklad stravovanie. Rodičia, ktorí uverili presvedčeniu, že dieťaťu nie je vôbec potrebné prispôsobiť svoj deň a svoje povinnosti, neskôr riešia problémy práve so spánkom a stravovaním. V skutočnosti sa neskôr musia prispôsobovať ešte viac a stojí ich to veľa energie aj ústupkov. Áno aj ja som počula príbehy, kedy mamičky s novorodencami pokračovali napríklad vo svojom podnikaní a nosili deti všade so sebou. Tie krásne spali, občas ich nadojčili a všetko šlo ako po masle. Úprimne vám poviem, že skutočne pravdivých je z nich asi 0,5 %. Začalo to ako módny trend, „matka hrdinka“, a v prípade, že sa matky nechceli vzdať tejto predstavy „matky, ktorá zvládne všetko a dieťa ju predsa nebude nijako obmedzovať“, začínajú vekom prichádzať dôsledky. Prichádza k stretu záujmov a potrieb medzi matkou a dieťaťom. Nie je dôvod, aby sa v momente, ako sa žena stane matkou, zavrela doma, ale určite by si každá žena mala utriediť svoje priority ešte pred tým, ako sa stane matkou. Pretože dieťa nie je vec, ani na baterky a jeho potreby by mali mať najmä v prvých rokoch života prednosť. Je potrebné novému stavu prispôsobiť svoj život a fungovanie. Nový spoločný rešpektujúci systém môže byť obohacujúci aj pre matku aj pre dieťa. Vnímať dieťa ako obmedzenie,  je už v samej podstate škodlivé pre obe strany. Dieťa by malo mať možnosť predvídať, čo sa stane a kedy sa to stane. Čerpá z toho pocit istoty a správne nastavený systém znižuje odpor dieťaťa.

 

3. Ráno si zjednodušte

Nachystajte si večer všetko, čo sa dá. Batôžtek do škôlky, vyberte dva druhy oblečenia, z ktorých dáte dieťaťu ráno na výber. Čím menej možností, tým menej bojov. Vymyslite raňajky a nachystajte všetko potrebné aj pre seba. Tým ušetríte čas na ranné rozmýšľanie aj chystanie.

 

4. Nechajte dieťa pocítiť dôsledky

Pre mnohých rodičov je predstava, že dieťa pôjde do škôlky bez raňajok alebo bez rukavíc ťažko stráviteľná. Jeden alebo dvakrát sa mu nič nestane. Maximálne bude hladné a v škôlke to doženie, alebo mu bude zima a pocíti dôsledky svojho rozhodnutia. Niekedy ten boj nestojí za jedno - dve pokazené rána. Učenie cez prirodzené a logické dôsledky býva účinnejšie ako tisíc slov. Nechce si obúvať topánky? Nechajte ho raz ísť bosé. Nadýchnite sa a vydržte to bez vyhrážok, výčitiek a zastrašovania. Verte, že si to určite zapamätá.

 

5. Využite detské kreatívne nápady

 

  • Máte doma malého tanečníka? Vytvorte si CD s nahrávkami piesní, ktoré vaše dieťa miluje. Keď sa zobudí do príjemnej hudby, určite bude mať väčšiu chuť vstávať a s úsmevom. Pridajte k tomu zopár bozkov a pohladenie, a o krásne ráno máte postarané.
  • Vymyslite si vlastnú pieseň na dobré ráno. Každé ráno začnite spevom. Napríklad: „Dobré ráno, dobré ráno milý Matúško, keď vyskočíš z postieľky, pobozkám ťa na uško..“ J
  • Máte doma súťaživca? Hrajte sa s ním. Kto bude prvý oblečený dostane cenu. Môže si ju vyzdvihnúť napríklad po škôlke. Môže to byť napríklad spoločná hra alebo činnosť, ktorú má dieťa rado.
  • Máte doma psa? Pošlite ho na deti. Ak vaše dieťa miluje vášho domáceho maznáčika, nie je nič príjemnejšie ako keď ho zobudí najlepší kamarát.
  • Nechce sa mu z postele, lebo je vraj zima? Dajte svoj župan na pár minút do sušičky a skúste dieťa nalákať do vášho teplého županu.

 

Určite ste už teraz dostali ďalšie nápady, ako si spríjemniť ráno s vašim malým spachtošom. Vy poznáte svoje dieťa najlepšie. Samozrejme, chce to veľmi veľa trpezlivosti, najmä od vás. Možno to nepôjde každé ráno. Každý máme svoje dni a máme na ne právo. Neskôr vás však bude tešiť ranný veselý rituál, ktorý si spoločne vymyslíte. A verte, že vaše dieťa bude s láskou spomínať na časy, keď jeho mama alebo ocko neboli vystresovaní „policajti“, ale dokázali sa s nimi s láskou hrať už od rána.

Zdieľať na facebooku