Čo môžu rodičia urobiť pre kariéru svojich detí?

Čo môžu rodičia urobiť pre kariéru svojich detí?
Čo môžu rodičia urobiť pre kariéru svojich detí? / Foto: Shutterstock

Vo vyspelých európskych krajinách každoročne klesá pôrodnosť. Keďže rodičia vychovávajú stále menej detí, záleží im oveľa viac, ako sa ich deti budú mať, keď vyrastú. Česká psychogynekologička Helena Máslová tvrdí, že títo rodičia sa jednoducho začali „sústreďovať  na kvalitu a nie na kvantitu detí, ktoré vychovávajú.“

Cieľom je, aby ich deti, do  ktorých investujú množstvo času, energie i peňazí obstáli v stále väčšej konkurencii. Prajú si, aby prežili spokojný úspešný život. K tomu samozrejme patrí aj dobrá kariéra, ktorá im bude zabezpečovať ich životné potreby. Ako môžu rodičia pomôcť deťom k dobrej kariére už dnes?


1)  Sledujte, čo zamestnávateľov zaujíma

Monitorujte, ako vyzerá trh, o aké špecializácie a profesie je záujem, ako sú jednotlivé povolania ohodnotené a pod. Pravidelné prieskumy slovenského pracovného trhu publikuje aj pracovný portál profesia.sk. Dobrý výber školy v súlade s požiadavkami trhu je polovicou úspechu. Ak budete tiež usmerňovať rozvoj schopností dieťaťa aj podľa týchto informácií, bude to bezpochyby dobrým rozhodnutím v prospech jeho budúcnosti.

Portál Bussines Insider napríklad nedávno zverejnil zoznam povolaní, ktorým by sa vaše deti mali vyhnúť. V blízkej budúcnosti totiž z dôvodu technologického pokroku s vysokou pravdepodobnosťou zaniknú.

 

 

 

2) Na výbere školy záleží už od začiatku nástupu dieťaťa do školy

Ak nemáte núdzu o finančné prostriedky, skúste sa poobzerať po možnostiach štúdia na súkromných školách a pozrieť sa bližšie na ich výhody.

Súkromné školy majú u nás ako vyučovací jazyk zväčša cudzí jazyk. Deťom to poskytne výhodu, že budú prinajmenšom jeden cudzí jazyk ovládať rovnako plynule ako materinský. Nájdu tu širšie možnosti na rozvoj svojich individuálnych zručností a učitelia tu majú väčší časový priestor pracovať s deťmi individuálne. V takomto menšom kolektíve detí spoznáte bližšie viacero inšpiratívnych ľudí a nadviažete zaujímavé priateľstvá.

Navyše takéto štúdium môže dať vašim deťom v budúcnosti výhody lepšieho platu. Institute for Fiscal Studies publikoval výskum, že absolventi, ktorí navštevovali súkromné vysoké školy mali v priemere o 7% vyššie platy ako kolegovia s porovnateľnou kvalifikáciou, ktorí študovali na štátnych školách. Ďalej uvádza, že tento rozdiel v príjmoch sa v priemere v najbližších 3,5 rokoch po ukončení štúdia zvýšil až na 17%.

 

Cambridge International School Bratislava

Ilustračná foto: Cambridge International School v Bratislave

 

3) Pomôžte deťom vyhľadávať špeciálne možnosti, ako napredovať

Nie všetky sú platené či drahé. Aj u nás je ich na trhu už dosť. Najzaujímavejšou cestou môže byť napríklad vyhľadanie výhodného štipendia.

Ak ste sa dodnes o nič také nezaujímali, určite vás prekvapí, že aj v Bratislave môžete pre svoje dieťa získať na prestížnej anglickej škole až 100%-né štipendium. Aktuálne oň môžete napríklad požiadať na Cambridge International School ( s nástupom od Septembra 2015 ) pre študenta vo veku od 15 do 17 rokov. Štipendium môže získať na 2 roky, čo mu umožní dokončiť A Level program a získať kvalifikáciu zlatého štandardu pre vstup na top univerzity po celom svete. Podmienkou je veľmi dobrá úroveň angličtiny a vynikajúce študijné výsledky na doterajšej škole. Požiadať o štipendium môžete priamo TU.

 

Cambridge International School Bratislava

4) Zamestnávatelia požadujú zručnosti, ktorým sa v školách nevenuje dostatočný priestor

Jednou z možností, ako si vaše deti môžu vylepšiť svoj budúci životopis, je aj medzinárodné vyznamenanie The Duke of Edinburgh´s International Award. Zápisom do tohto „programu“, môžu študenti získať zručnosti, ktoré dnes zamestnávatelia vyhľadávajú po celom svete. Umožňuje mladým ľuďom zlepšiť svoje zručnosti ako je komunikácia, tímová práca, rozhodovanie, organizačné či vodcovské schopnosti. Na toto ocenenie sa môžete v Slovenskej republike registrovať napr. na bratislavskej Cambridge International School.

 

Viac informácií sa o The Duke of Edinburgh´s International Award sa dozviete aj v nasledujúcom videu:

 

 

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, dnešní mladí ľudia potrebujú pomoc rodičov, aby v pravý čas identifikovali svoje životné ciele a aby sa v zálave dnešných možností zaujímali naozaj o tie hodnotné. Viacero výskumov potvrdilo, že za úspešnými ľuďmi sú v mnohých prípadoch práve ich rodičia, ktorí im včas ukázali zaujímavé možnosti a podporovali ich v dosahovaní ich cieľov.

Čítajte viac o téme: Kariéra
Zdieľať na facebooku