Nemčina môže deti očariť. Projekt Chceme vedieť nemecky dáva učiteľom návod, ako na to

Projekt Chceme vedieť viac podporuje záujem detí o nemčinu na školách.
Projekt Chceme vedieť viac podporuje záujem detí o nemčinu na školách. / Zdroj: Goetheho Inštitút

Čoraz menej detí sa na základných školách učí nemčinu. Rovnako padá počet maturantov z tohto jazyka a zhoršuje sa úroveň, na akej sú schopní maturovať. Projekt Chceme vedieť nemecky pomáha učiteľom v školách, aby si deti nemčinu zamilovali.

 

Ako dostať nemčinu opäť do škôl? Ako motivovať deti a ich rodičov, aby si vyberali nemčinu ako druhý voliteľný jazyk? Projekt Chceme vedieť nemecky podporuje výučbu nemeckého jazyka na základných školách. Hravým spôsobom na pôde školy oslovuje prostredníctvom nemčinárov deti a ukazuje im, že nemčina je naozaj krásny a vôbec nie ťažký jazyk.

 

Hravá nemčina deti pritiahne ako magnet

Odborníci z Goetheho inštitútu pripravili podporné materiály na popularizáciu nemčiny, aby ju deti mohli spoznať v jej príjemnej a hravej podobe. Častokrát práve zlá skúsenosť rodičov s učením nemčiny pred mnohými rokmi rozhodne o tom, že dieťa si tento jazyk nevyberie. „Dnes sú už ale vyučovacie metódy jazykov úplne odlišné, a preto sa aj na prvý pohľad ťažší jazyk dieťa naučí oveľa ľahšie," hovorí o skúsenostiach Hana Chmelárová Marková, ktorá sa podieľala na tvorbe projektu Goetheho inštitútu Chceme vedieť nemecky.

Animačné hodiny, kde sa deťom predstavuje nemčina skôr, ako si ju vyberú ako predmet, ktorý sa chcú učiť, vedú samotní nemčinári. Je to ideálna kombinácia, nakoľko dieťa sa pri spoznávaní jazyka oboznámi priamo aj s jeho učiteľom a vytvorí si tak komplexný pohľad, ako by asi jeho hodina mohla neskôr vyzerať," vysvetľuje odborníčka.

 

Zaujať pomáhajú vtipné videá či animácie

Inštitút pripravil vtipné motivačné videá s výukou nemčiny, kde je ústrednou postavou dobre známy obľúbený hudobník Marián Čekovský.

 

 

 

„Animácie prebiehajú v slovenčine a počas nich učitelia zapájajú deti do rôznych hier, ktoré odhalia zaujímavosti nemeckého jazyka, poukazujú na podobnosti nemčiny a slovenčiny a predstavia im nemecké reálie,“ vysvetľuje Hana Chmelárová Marková.

Animácie sa realizujú priamo počas vyučovania a jedna animačná hodina trvá 45 minút.


Ako animačná hodina prebieha, si môžete pozrieť TU:

 

 

Čo všetko nemčinári dostanú?

Animácie môže vo svojej škole uskutočniť každý učiteľ nemčiny na Slovensku. Prístup k materiálom aj s návodom získa registráciou svojej školy na webstránke www.chcemevedietnemecky.sk.

 

K dispozícii získajú bezplatne informačné a reklamné materiály, kde nájdu:

 

Materiály pomáhajú učiteľom v škole prezentovať nemčinu ako atraktívny predmet. Napríklad bannery môžu využiť vo vestibule školy alebo inom verejnom mieste v jej okolí. „Mobilná aplikácia alebo motivačný minikvíz pre deti je zase praktickou ukážkou, že učenie nemčiny hravo zvládne aj úplný začiatočník,“ hovorí Hana Chmelárová Marková.

 

Zdroj: Goetheho inštitút

 

Prečo sa zapojiť?

Nemčinu si vybralo po celom Slovensku vďaka zapojeným aktívnym učiteľom už 10 tisíc detí a každý nový zapojený učiteľ môže predstavovať pozitívnu zmenu priamo na svojej škole,“ hovorí Chmelárová Marková. Zároveň dodáva, že je v záujme nemčinára presvedčiť deti o atraktivite svojho predmetu, pretože to môžu byť jeho budúci žiaci.

 

Goetheho inštitút podporuje učiteľov a učiteľky nemčiny aj inak – organizuje semináre ďalšieho vzdelávania na Slovensku a poskytuje im poradenstvo a štipendiá do Nemecka.

 

Ponuku pre učiteľky a učiteľov nemčiny nájdete tu: www.goethe.de

Čítajte viac o téme: Cudzie jazyky
Zdieľať na facebooku