Zaujímavosti a inšpirácie

Tvorivá trieda či didaktické reflexívne komunity – aj na Slovensku existujú nové trendy v príprave a rozvoji pedagógov

Ako sa pripravujú mladí budúci pedagógovia a rozvíjajú súčasní? Na túto tému sme sa rozprávali s Martinom Kurucom z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Martinom Brestovanským z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Organizácie pomáhajú meniť vzdelávanie na Slovensku. Svoje plány skonzultujú s odborníkmi z biznisu aj výskumu

Nadácia Pontis v septembri opäť prepojila projekty zamerané na zlepšenie slovenského vzdelávania so skúsenými mentormi a výskumníkmi, aby sa pripravili na šírenie do škôl po celej krajine. Stali sa tak súčasťou EDUakcelerátora, ktorého cieľom je zefektívniť úspešné vzdelávacie projekty.

Najčastejšie nežiaduce formy správania sa detí a adolescentov

Dlhodobo pozorujeme nárast nežiaduceho správania u detí a mládeže. Keďže ide o komplexnú problematiku, príčin a faktorov môže byť viac. Z tohto dôvodu existuje viacej foriem nežiaduceho správania. Pozrime sa na tie, ktoré sa vyskytujú veľmi často.

Smrť dcéry ju naučila trom pravidlám psychickej odolnosti

Spokojný a vyrovnaný život nie je samozrejmosťou. Psychologička Lucy Hone to najintenzívnejšie pochopila po smrti svojej dcéry.

Psychologička K. Ďuríková: Stres, vyčerpanie aj úvahy o odchode z profesie sú problémy, ktoré dnes trápia slovenských učiteľov

O závažných zisteniach z prieskumu učiteľov, ktorý sa zameral na duševné zdravie a wellbeing slovenských učiteľov v školskom roku 2020/2021, sme sa rozprávali s Kornéliou Ďuríkovou, školskou psychologičkou a predsedníčkou Konvalinky – Inštitútu duševného zdravia a pozitívnej edukácie.

Ste učiteľ a chcete si v lete poriadne oddýchnuť? Vyskúšajte tieto 4 spôsoby

Oddychovať sa dá rôznymi spôsobmi. Možností je v súčasnosti nekonečné množstvo. Čo je dobré pre jedného, nemusí vyhovovať druhému. Ak ste učiteľ a tohto roku si chcete poriadne oddýchnuť, vyskúšajte nasledujúce spôsoby.

Rozhovor o duševnom zdraví a wellbeingu slovenských učiteľov

Čo prežívajú slovenskí učitelia? Ako sa posledný školský rok cítia? Stres, vyčerpanie, vyhorenie aj odchod z profesie sú témy, ktoré dnes podľa rozsiahleho prieskumu Teacher Wellbeing Index Slovakia trápia učiteľov.

Čo hovoria najznámejšie objavy o učení?

Učenie je nadobúdanie skúseností a utváranie jednotlivca v priebehu jeho života. Je osobitným druhom ľudskej činnosti, v ktorej subjekt- dieťa alebo dospelý, vplyvom vonkajších podmienok a vlastnej motivácie mení seba a prostredie. Výsledkom procesu učenia je zmena správania jedinca, ktorý sa procesu zúčastnil. V oblasti učenia nepretržite prebieha množstvo výskumov. Pozrime sa na niekoľko zistení, ktoré môžu učiteľom pomôcť nastaviť proces vzdelávania tak, aby sa žiakom učilo nielen ľahko, ale...