Aktuality zo školstva

M. Fedák: Slovensko bude mať po prvýkrát záväzný kódex vedeckej integrity a etiky

Kódex vedeckej integrity a etiky na Slovensku bude zásadným spôsobom riešiť otázky etiky v akademickom prostredí vrátane plagiátorstva, obťažovania či bossingu.

UK považuje tvrdenie o zaostávaní v medzinárodných rebríčkoch za zavádzajúce

Bratislavská Univerzita Komenského (UK) považuje tvrdenia analytikov o "čoraz väčšom zaostávaní" v medzinárodných rebríčkoch za zavádzajúce a nekorektné. Tvrdí, že vzhľadom na stúpajúci počet hodnotených univerzít sa jej darí postavenie v rebríčkoch kontinuálne zlepšovať.

Na slovenských školách je potrebné zaviesť rolu digitálneho školníka

S nárastom IT infraštruktúry na slovenských školách je potrebné zaviesť novú rolu pracovníka - "digitálneho školníka". Úlohou školníkov by bolo zabezpečovať funkčnosť digitálnych technológií, počítačových sietí, bezpečnosť, fungovanie hardvérových komponentov, inštaláciu operačných systémov a riešiť problémy.

SAAVŠ: Od ďalšieho týždňa sa začnú uskutočňovať návštevy expertných skupín na vysokých školách

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) začne od nasledujúceho týždňa uskutočňovať návštevy expertných skupín na vysokých školách (VŠ). Budú pokračovať v overovaní vnútorného riadenia kvality vzdelávania na školách, ktoré sa začalo ešte pred letnými prázdninami.

Rezort školstva spustil výzvu na zriadenie ďalších centier na podporu učiteľov

Rezort školstva spustil tretie a posledné kolo výzvy Učitelia pre 21. storočie, ktorej zámerom je vytvoriť sieť Regionálnych centier podpory učiteľov (RCPU). Chce ich zriadiť ďalších osem. Výzva je otvorená do 30. novembra.

Prezidentka vymenovala 48 nových profesorov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu vymenovala 48 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala v Prezidentskom paláci.

Školy a organizácie môžu žiadať o financie na podporu vzdelávania detí

Školy a organizácie môžu žiadať o financie na podporu vzdelávania detí. Nadácia SPP vyhlásila nový ročník grantového programu SPPravmeTo 2023, v ktorom prerozdelí 100.000 eur. Projekty je možné prihlasovať do 8. októbra.

Nominácie na Cenu Dionýza Ilkoviča je možné podávať do 13. septembra

Nadácia Dionýza Ilkoviča už po siedmy raz ocení výnimočných učiteľov a mentorov v oblasti prírodovedných predmetov, ako sú matematika, informatika, fyzika, biológia a chémia, ktorí vedú žiakov na základných a stredných školách. Nominácie na Cenu Dionýza Ilkoviča je možné podávať do 13. septembra.