Aktuality zo školstva

Ministerstvo školstva poskytne vysokým školám financie na bezpečnostné audity

Na vysokých školách sa majú zrealizovať bezpečnostné audity. Finančné prostriedky im na to poskytne Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR. Verejné vysoké školy dostanú celkovo jeden milión eur, pre súkromné vysoké školy a Slovenskú zdravotnícku univerzitu (SZU) je vyčlenených 70.000 eur.

Vďaka dotácii a bonusu môžu školy používať WocaBee aj niekoľko školských rokov.

Do 31.3. 2024 môžu základné a stredné školy na Slovensku získať inovatívnu aplikáciu na učenie cudzích slovíčok WocaBee s dotáciou ministerstva školstva. WocaBee umožňuje zakúpenie licencií aplikácie formou výhodného kreditu s 10 % bonusom, ktorý má neobmedzenú platnosť.

WocaBee do každého okresu aj wellness pre učiteľa. To sú ceny veľkonočnej jazykovej súťaže pre školy.

Učitelia cudzích jazykov sa môžu do 27. marca 2024 so svojimi žiakmi zapojiť do celoslovenskej jazykovej súťaže pre školy. V súťaži môže získať jedna škola v každom okrese inovatívnu aplikáciu na učenie slovíčok WocaBee bezplatne až do konca letných prázdnin. Pre učiteľov je pripravený aj zaslúžený wellness pobyt.

Ministerstvo školstva varuje pred seminárom pre učiteľov šíriacim hoaxy a nebezpečné informácie

Rezort školstva varuje pred takzvaným "vzdelávacím seminárom pre učiteľov", ktorý organizuje občianske združenie Slovenská národná rada obrodenia. Pozvánku na toto podujatie šíriace nenávisť, hoaxy a nebezpečné informácie dostali do svojich schránok učitelia.

Konzorcium STU a EUBA získalo takmer 50 miliónov eur

Konzorcium Slovenskej technickej univerzity (STU) a Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA) získalo takmer 50 miliónov eur z výzvy Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Ide o najvyššiu podporu zo všetkých univerzít, pričom do výzvy sa zapojilo osem vysokých škôl (VŠ), ktoré mohli vytvoriť štyri konzorciá.

ŠŠI: Súkromné aj štátne materské a základné školy poskytujú podobnú kvalitu vzdelávania

Štátna školská inšpekcia vykonala inšpekciu zameranú na porovnanie štátnych a súkromných materských a základných škôl. Kontrola sa týkala výchovno-vzdelávacieho procesu, pedagogického riadenia a podmienok výchovy a vzdelávania. Kým súkromné materské školy vykazujú vo všetkých sledovaných oblastiach mierne nižšiu úroveň, v základných školách je to naopak.

Nový systém odmeňovania učiteľov by mohol byť v marci

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) verí, že v marci bude existovať nový systém odmeňovania učiteľov. Stále podľa jeho slov prebiehajú diskusie s partnermi o spravodlivosti príplatkov. Do úvahy pritom berú všetky kraje.

ASŠŠZ: Všetky súkromné školy zo zákona podliehajú kontrolám viacerých subjektov

Všetky súkromné školy zo zákona podliehajú kontrolám viacerých subjektov. Tvrdenie, že súkromné školy sú bez akejkoľvek kontroly a bez dosahu kontroly verejnými inštitúciami, považuje ASŠŠZ za silne zavádzajúce.