Aktuality zo školstva

Ako finančne motivovať pedagogických zamestnancov vo všetkých regiónoch? Analytici pripravili nový návrh odmeňovania

Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) a Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) predstavil možný spôsob zavedenia regionálnych príspevkov pre pedagogických a odborných zamestnancov v školstve, ktoré by dorovnávali atraktivitu učiteľského povolania v regiónoch.

Gröhling: Ak nebudeme riešiť situáciu žiakov z vylúčených komunít, hrozia pokuty

Slovensko čelí problému nesprávneho zaraďovania žiakov z vylúčených komunít do špeciálnych škôl a umelého vytvárania segregovaných tried. Tvrdí to exminister školstva a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling (SaS). Pripomenul, že na to upozorňuje Štátna školská inšpekcia, ale aj Európska komisia. Pokiaľ by Slovensko situáciu neriešilo, hrozia mu podľa Gröhlinga finančné pokuty.

Polícia po incidente v škole v Smižanoch vedie trestné stíhanie pre výtržníctvo

Polícia začala trestné stíhanie pre prečin výtržníctva v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo v pondelok ráno v jednej zo škôl v Smižanoch v okrese Spišská Nová Ves medzi zamestnancom školy a rodičom žiaka.

Komenského inštitút naučí učiteľov zlepšiť komunikáciu so žiakmi i kolegami

Učitelia už nemajú byť jedinými nositeľmi vedomostí, ale skôr sprievodcami. Slovenské školy potrebujú výraznú zmenu a preto program Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica Komenského inštitút učí pedagógov a vedenia škôl, ako s využitím koučingu zlepšiť komunikáciu a vzťahy so žiakmi, kolegami, ale aj rodičmi.

J. Habánik: Školám bude v budúcom roku chýbať minimálne 170 miliónov eur

Školám bude v roku 2023 chýbať minimálne 170 miliónov eur. Upozornil na to poslanec Národnej rad SR a podpredseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Jozef Habánik (Smer-SD) v reakcii k návrhu rozpočtu pre oblasť školstva na rok 2023.

Prezidentka podpísala novelu zákona o financovaní škôl a školských zariadení

Zohľadnenie transformácie školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie, ktorá nastane 1. januára 2023, v rámci nastavenia ich financovania a zberu údajov, je cieľom novely zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení.

B. Gröhling: Ministerstvo školstva si neplní reformné povinnosti vyplývajúce z plánu obnovy

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR si neplní reformné povinnosti vyplývajúce z plánu obnovy. Ak to takto bude pokračovať, školstvo príde o stovky miliónov eur na potrebné investície a rozvoj, upozorňuje na to podpredseda SaS a bývalý minister školstva Branislav Gröhling.

Ministerstvo školstva chce prostredníctvom vyhlášky sprehľadniť sústavu študijných odborov

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR chce sprehľadniť sústavu študijných odborov v nadväznosti na sústavu odborov vedy a techniky.