Aktuality zo školstva

Národný inštitút vzdelávania a mládeže vznikol zlúčením 5 organizácií

d piatka 1. júla sa Metodicko-pedagogické centrum, Slovenská pedagogická knižnica, Štátny pedagogický ústav, Iuventa – Slovenský inštitút mládeže a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zlúčili do Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM).

B. Gröhling: Verím, že od septembra budeme vedieť dávať stabilizačné príspevky

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) verí, že od septembra budú vedieť dávať stabilizačné príspevky. Tvrdí, že musia pristúpiť k tomu, aby sa zvýšilo ohodnotenie zamestnancov v školstve, spustili sa nielen stabilizačné, ale aj ostatné príspevky, ktoré sľubovali pred voľbami.

SKU odovzdala vláde vizitky s menami učiteľov, ktorí odchádzajú zo škôl

Slovenská komora učiteľov (SKU) odovzdala vláde vo štvrtok počas posledného dňa školského roka 2021/2022 symbolicky okolo 200 vizitiek, ktoré obsahujú mená a odkazy tých učiteľov a zamestnancov, ktorí odchádzajú zo školstva.

Premiér: Učitelia sú kategória zamestnancov, ktorá potrebuje výrazne pomôcť

Učitelia sú kategória zamestnancov, ktorá potrebuje výrazne pomôcť. Uviedol to vo štvrtok predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) po tom, ako odovzdal piatakom koncoročné vysvedčenia v Základnej škole Pavla Marcelyho v Bratislave. Zdôraznil, že vzdelávanie a zdravotníctvo majú pre neho najvyššiu prioritu.

SKU:Zmeny v školstve ostávajú v úzadí, byť aktívny na sociálnych sieťach nestačí

Potrebné zmeny v školstve zostávajú v úzadí. Pri príležitosti konca školského roka 2021/2022 to zhodnotila Slovenská komora učiteľov (SKU). Podotkla, že byť aktívnym na sociálnych sieťach však nestačí.

B. Gröhling verí, že september prinesie do školstva inovácie a novú inšpiráciu

Minister školstva Branislav Gröhling sa pri príležitosti štvrtkového konca školského roka 2021/2022 poďakoval všetkým zamestnancom škôl za ich prácu. Verí, že september prinesie do školstva inovácie a novú inšpiráciu.

Takmer tri štvrtiny škôl realizovali jazykové kurzy pre ukrajinských žiakov

Takmer tri štvrtiny základných a stredných škôl (73 percent) realizovali jazykové kurzy na odstránenie jazykových bariér ukrajinských žiakov. Kurzy väčšinou zabezpečovali interní učitelia. Vyplýva to z prieskumu Štátnej školskej inšpekcie.

RVŠ: Financovanie vysokých škôl zo štátneho rozpočtu sa vyvíja deštruktívnym smerom

Financovanie vysokého školstva zo štátneho rozpočtu sa vyvíja deštruktívnym smerom, konštatuje Rada vysokých škôl (RVŠ) SR. Znižovanie štátnej dotácie vysokým školám zásadne oslabuje ich schopnosť plniť svoje spoločenské poslanie.