Rozhovory

Tvorivá trieda či didaktické reflexívne komunity – aj na Slovensku existujú nové trendy v príprave a rozvoji pedagógov

Ako sa pripravujú mladí budúci pedagógovia a rozvíjajú súčasní? Na túto tému sme sa rozprávali s Martinom Kurucom z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Martinom Brestovanským z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Psychologička K. Ďuríková: Stres, vyčerpanie aj úvahy o odchode z profesie sú problémy, ktoré dnes trápia slovenských učiteľov

O závažných zisteniach z prieskumu učiteľov, ktorý sa zameral na duševné zdravie a wellbeing slovenských učiteľov v školskom roku 2020/2021, sme sa rozprávali s Kornéliou Ďuríkovou, školskou psychologičkou a predsedníčkou Konvalinky – Inštitútu duševného zdravia a pozitívnej edukácie.

Učiteľka Ľubica Demčáková: Na hodinách nie je najdôležitejšie učivo

Väčšia interaktívnosť, samostatnosť aj rozvoj kritického myslenia. Toto je len zopár z benefitov, ktoré rozvíja u žiakov činnostné učenie. Táto metóda vzdelávania, ktorá je založená hlavne na objavovaní, žne úspechy aj preto, že žiaci radi prichádzajú s vlastnými nápadmi i návrhmi riešení.

K. Ďuríková: Bez učiteľov, ktorí sú v pohode, toho v školách veľa nezmeníme

Duševné zdravie a wellbeing slovenských učiteľov - ako na tom je? O tom sme sa rozprávali s psychologičkou Kornéliou Ďuríkovou z Inštitútu Konvalinka.

Učiteľka L. Muržicová: Ak chceme rásť, potrebujeme spolu viesť otvorené diskusie

Rozhovor s Lenkou Muržicovou, učiteľkou na Spojenej škole sv. Uršule v Bratislave a finalistkou TOP 30 Učiteľ Slovenska.

Viera Lasáková: Feedforward vás učí pozerať do budúcnosti a sústrediť sa na pozitívne veci

Rozprávali sme sa o prístupe feedforward, ktorý sa namiesto hodnotenia výkonu človeka v minulosti zameriava na budúcnosť.

Riaditeľka bratislavskej škôlky a školy: Dnešné online vyučovanie sa môže stať našou realitou opakovane a treba sa na to pripraviť

O online vyučovaní, ktoré fungovalo v bratislavskej škôlke a škole Brilliant Stars International Primary School and Kindergarten, sme sa rozprávali s jej zriaďovateľkou VENUS JAHANPOUR.

Košickí stredoškoláci z filmovej školy sa dnes stretávajú s učiteľmi vo virtuálnych triedach

Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová v Košiciach má online vyučovanie každý deň. Vďaka čomu sa im v súčasných sťažených podmienkach darí fungovať takýmto spôsobom?