Predchádzame šikane

Proti šikane bojujú na školách detským divadielkom

Bianka Urbanovská a Katarína Del Rio prinášajú do školských zariadení unikátne detské divadielko, ktoré pomôže deťom, rodičom i pedagógom vhodne reagovať na prejavy šikany.

Odborník: Keby školy viac používali akčný plán, šikany by bolo menej

Keby si každý učiteľ prečítal akčný plán riešenia šikanovania spolu so smernicou o prevencii šikanovania a keby ho školy viac používali pri dennej práci, v školách by bolo menej šikany, uviedol to odborník na prevenciu šikany a kyberšikany Peter Lengyel.

Ako najlepšie predchádzať šikanovaniu v škole?

Šikanovanie je stálym problémom aj v našich školách. V mnohých školách majú síce rôzne preventívne programy, taktiež psychologické centrá vymýšľajú stále nové a nové spôsoby, ako šikane predchádzať, no vyhubiť šikanu úplne je náročné. V nedávnej štúdii vedci zistili, ktoré spôsoby sú v tomto boji najefektívnejšie. Čo funguje najlepšie?

Agresivita v škole. Čo ju u detí najčastejšie vyvoláva?

Za agresívnymi reakciami žiakov sú často ukryté negatívne zážitky, nezrelí či ľahostajní rodičia alebo aj iné deti. Inak povedané, veľa záleží od toho, aký život dieťa žije. Normálne a zdravé dieťa, ktoré netrpí hmotným ani citovým nedostatkom, nebýva väčšinou agresívne bez príčiny.

Stredoškoláci vymysleli aplikáciu proti šikane. Po úspechu v Čechách prichádza do slovenských škôl

Aplikácia proti šikane Nenechaj to byť prichádza už aj na Slovensko. Vďaka nej budú môcť deti bez strachu anonymne nahlasovať prípady šikany.

Krátky animovaný film o šikanovaní

Krátky animovaný film Lou (2017) z dielne Pixar je zameraný na tému šikany.

Ako by mala pri šikanovaní škola postupovať?

Existujú viaceré postupy, ktoré by mali učitelia pri riešení šikany dodržať.

Metodikou SO-RA-D môžete spoznať vzťahy v triede a predchádzať šikane

Existuje viacero techník, ako je možné preventívne proti výskytu šikany bojovať, alebo ako jej prítomnosť dokážu psychológovia zisťovať a následne s týmito zisteniami pracovať.