Financie v školstve

Učitelia dostanú 100-eurovú odmenu, potvrdil B. Gröhling

Všetci učitelia v rámci preneseného výkonu, teda učitelia základných, stredných a špeciálnych škôl, dostanú v decembri 100-eurové odmeny.

Prvú žiadosť o platbu z plánu obnovy ohrozuje najmä reforma vysokého školstva

Slovensko chce v prvej žiadosti o platbu z plánu obnovy od Európskej komisie (EK) pýtať 458,3 milióna eur. Žiadosť o platbu však môže predložiť len vtedy, ak sa splnia všetky míľniky a ciele v danej skupine. Míľnikov k prvej žiadosti je 14.

V Spojenej škole Medzilaborce sa preinvestuje takmer 3,5 milióna eur

Spojená škola v Medzilaborciach sa vďaka iniciatíve Catching-Up Regions, ktorú implementuje Prešovský samosprávny kraj (PSK), zmení na moderné vzdelávacie centrum. V dvoch etapách sa tu v rámci modernizácie objektov školy a jej materiálneho dovybavenia preinvestujú viac ako tri milióny eur. Ďalších vyše 450.000 eur z národného projektu je určených na inovácie obsahov vzdelávania.

Rezort školstva má mať v roku 2022 k dispozícii vyše štyri miliardy eur

Na oblasť školstva, vedy, výskumu a športu by mali ísť v roku 2022 viac ako štyri miliardy eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky, schváleného vo štvrtok vládou.

Koaliční poslanci chcú upraviť financovanie súkromných a cirkevných škôl

Financovanie súkromných i cirkevných škôl a školských zariadení by sa mohlo dočkať zmien. Odstrániť by sa malo "nerovné postavenie zriaďovateľov týchto škôl v porovnaní so zriaďovateľmi škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a samosprávnych krajov, ak ide o prerozdeľovanie podielových daní".

V pláne obnovy je na školstvo plánovaná alokácia vo výške 798 miliónov eur

Na reformy inkluzívneho vzdelávania má smerovať 150 miliónov eur, na vzdelávanie pre 21. storočie 448 miliónov eur a na zlepšenie výkonu vysokých škôl ďalších 200 miliónov eur.

B.Gröhling: Je odsúhlasených 20 miliónov eur z eurofondov, pôjdu na digitalizáciu

Z eurofondov je odsúhlasených 20 miliónov eur, ktoré budú smerovať na digitalizáciu v školách. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva.

B.Gröhling: Školy podporíme 6 miliónmi eur, najviac sme vyčlenili na digitalizáciu

Polovica z vyčlenených peňazí pôjde na digitalizáciu a prioritne budú financie určené pre prvý stupeň základných škôl.