Deti online: 3 dokumentárne filmy, ktoré by si mal pozrieť každý rodič

Porozumieť dnešným deťom, ktoré väčšinu času nekontrolovane pozerajú do obrazoviek, nedokáže mnoho rodičov. Dokumentárne filmy sa snažia upozorniť aj na to, aké ohrozenia môžu pre deti predstavovať.
Porozumieť dnešným deťom, ktoré väčšinu času nekontrolovane pozerajú do obrazoviek, nedokáže mnoho rodičov. Dokumentárne filmy sa snažia upozorniť aj na to, aké ohrozenia môžu pre deti predstavovať. / Foto: reprofoto Vimeo, Youtube

Chcete porozumieť životu detí v online svete? Aké sú nástrahy takéhoto dospievania a pohľady detí, čo ich na internete fascinuje? Pozrite si výber 3 dokumentov, ktoré vás prevedú detským svetom z pohľadu detí i rodičov a upozornia na nebezpečenstvá, ktoré deti na internete môžu postretnúť.

 

Deti dnes prežívajú vďaka technológiám úplne iné detstvo i dospievanie ako ich rodičia. Internet je pre ne očarujúce a mocné miesto. Rýchlo sa v online svete začnú cítiť ako doma a prežívajú na ňom, aj vďaka sociálnym sieťam, kompletne svoj reálny život. Pozrite si výber 3 dokumentárnych filmov, ktoré vás privedú k zamysleniu a obohatia o nové informácie z reálnych životných situácií, ktoré rodičia so svojimi deťmi prežili.

 

Deti online (2017)

(Český jazyk)


Foto: CT2

Český dokumentárny film režisérky Kateřiny Hager, Deti online, prináša detailný pohľad na trávenie voľného času dnešnými deťmi. Režisérka sa tejto téme venovala dva roky a zaujímala sa o postoje detí, ich rodičov i odborníkov. Hovorí o tom, že sme svedkami revolúcie, ako deti trávia svoj voľný čas. V dokumente zobrazuje príbehy generácie detí, ktorá žije vo svete internetu a rodičov stavia pred nové výzvy, s ktorými si mnohí nevedia poradiť. Neexistuje nikto, kto by im povedal svoje pozitívne či negatívne skúsenosti, aby dokázali lepšie usmerňovať svoje deti.

Film prináša 3 hlavné príbehy detí, pre ktoré je internet neoddeliteľnou súčasťou ich života - Zachyho, Oskara a Nikoly.

Zachy je 12-ročný youtuber, ktorý čelí nečakanej popularite a zároveň aj prejavom nenávisti. Na internete trávi niekoľko hodín denne. Matka ho v tomto úspechu podporuje, hoci tomu len málo rozumie. Otec by bol radšej, ak by s ním syn zdieľal vášeň pre prírodu, do ktorej ho od malička brával ako poľovník, no zároveň je presvedčený, že každé dieťa by malo robiť to, čo má rado. A u Zachyho je to svet Youtubu.

Oskar má 13 rokov a miluje počítačové hry. Myslí si, že ak by im nebol prepadol, tak by bol vylúčený z komunity svojich rovesníkov. Jeho matka by bola radšej, keby trávil viac času s priateľmi vonku na vzduchu, no Oskar má jasné preferencie. Rodičia tak musia riešiť, ako mu nastaviť pevné pravidlá, aby neprepadol závislosti na internete.

Nikola je dievča, ktoré sa stalo obeťou sexuálneho agresora na sociálnej sieti. Všetko sa začalo jednou nevinnou správou a dospelo do veľkého trápenia mladého človeka. V tomto príbehu problematiky kybergroomingu, ktorý vo svete neustále rastie, ide o svedectvo, počas ktorého sa dozviete aj to, že útočník takto obťažoval či zneužil viac ako 50 dievčat od 10 rokov. Až na jednu obeť žiadne z dievčat, napriek dobrým vzťahom s rodičmi, o tomto probléme rodičom nepovedalo.

 

CELÝ DOKUMENT si môžete pozrieť tu: ceskatelevize.cz

 

 

 

 

Screenagers (2016)

(anglický jazyk)

 

Zdroj: Screenagers


Americký film známy aj ako Deti obrazoviek sa zameral na vplyv neustáleho pozerania do obrazoviek na vývin dieťaťa, ale aj na to, ako rodičia môžu dieťaťu pomôcť zorientovať sa v digitálnom svete. Autorka filmu Delaney Ruston sa rozhodla pri spracovaní tejto témy pre veľmi osobný prístup. Vo filme skúma život jej vlastnej rodiny, problémy sociálnych médií, videohier a problém závislosti na internete. Dokument okrem problémov v ich rodine obsahuje aj názory neurovedcov a psychológov. Okrem dôležitých informácií, prezentovania vyváženého spôsobu života, otvára dvere diskusii a porozumeniu.

Ruston je lekárka a uvedomila si, že jej deti a ich priatelia trávia pozeraním do obrazoviek až priveľa času. Tvrdí, že iba 3 percentá z tohto času trávia deti pri obrazovkách užitočne. Zvyšok je za účelom zábavy. Jej deti ho trávili na sociálnych sieťach a hraním hier. V rámci svojho výskumu sa rozprávala s mnohými žiakmi, psychológmi i učiteľmi. Veľa študentov priznalo, že používajú mobil aj v škole, čo ich rozptyľuje a nedokážu sa sústrediť na to, čo hovorí učiteľ, pretože mobil je pre nich zaujímavejší.

 

 

Viac článkov o zodpovednom používaní technológií nájdete aj TU:

Deti a technológie: ESET Parental Control

 

Submit the Documentary (2013)

(anglický jazyk)

 

Zdroj: Submit the Documentary


Dokument z roku 2013 sa venuje problematike kyberšikany. Zobrazuje perspektívy viacerých ľudí, ktorí sa stretli s problémom šikany na internete. Zahŕňa obete a ich rodičov, ale aj učiteľov, výskumníkov či zákonodarcov a tvorcov politík.

Kyberšikana je agresívne správanie, ktoré sa deje prostredníctvom technológií cez e-maily, sms správy, četovacie aplikácie, sociálne médiá alebo cez telefón. Vzhľadom na to, že je tu možná vysoká miera anonymity, aj deti, o ktorých by ste si nikdy nemysleli, že sa stanú agresormi, zrazu skĺznu do toho, že niekomu ubližujú.

Film obsahuje smutné príbehy a výpovede aj tých, ktorých kyberšikana zasiahla najviac a v dôsledku nej o svoje deti prišli. Dokument upozorňuje na to, že táto téma nesmie byť prehliadaná a z ich skúseností by sme sa mali mnoho poučiť. "Internet otvoril deťom svet, ale zároveň otvoril aj deti svetu," varujú tvorcovia. V závere vyzývajú, aby sme všetci prevzali zodpovednosť za to, aby boli naše deti aj na internete v bezpečí. A v prvom rade to musia byť rodičia, kto sa o túto tému bude zaujímať. Alice Cahn, z organizácie bojujúcej proti kyberšikane, upozorňuje aj na to, že by sme sa nemali zameriavať len na deti, ktorým bolo ubližované, alebo na deti, ktoré ubližujú, ale na tú drvivú väčšinu detí, ktoré sa tomuto konaniu prizerajú. Väčšina z nich totiž vie, že to nie je správne a že šikanovanie je zlé. Mali by sme ich naučiť, ako to zastaviť. Rodičia obetí vyzývajú, aby sme sa zobudili a zaujímali sa o to, čo sa deje okolo nás.

 

CELÝ DOKUMENT si môžete pozrieť tu: vimeo.com

 

Zdieľať na facebooku