Medzi správaním a tým ako sa deti cítia existuje priame prepojenie. Keď sa deti cítia dobre, správajú sa dobre a zase naopak. Ako im však môžeme pomáhať my, aby sa cítili dobre? Aby aj negatívne situácie vnímali pozitívnejšie? Môžeme byť pozitívnejší v pôsobení na nich napríklad aj vďaka tomu, že si osvojíme nasledovné veci:
1) Akceptujte pocity detí
Rodičia obyčajne nevnímajú ako sa deti cítia a odmietajú ich pocity. Bežne sa u rodičov stretnete s odpoveďami typu:
„Povedala som, aby si si ten sveter nechal, je tu zima.“
„Nemôžeš byť unavený, veď si nič nerobil.“
"Nevidím žiadny dôvod, aby si bol takýto nahnevaný.“
„Okamžite s tým plačom prestaň.“
Deťom pomôže, ak sa k nim budeme chovať s rešpektom a porozumením. Odmietanie ich pocitov ich ešte viac znervózni. Preukážeme im dôveru, že chápeme ich situáciu, pocity a následne ich môžeme nasmerovať, kde potrebujeme.
2) Počúvajte a odpovedajte
Odpovedajte deťom pohotovo. Ak vaše dieťa povie niečo s čím nesúhlasíte, hovorte s ním jasne a neobviňujúcim spôsobom. Namiesto toho ho nasmerujte a ukážte mu cestu. Počúvajte dieťa pozorne a vysvetľujte, prečo by mal pravidlá nasledovať.
Vaša rada môže znieť napríklad takto: „Choď do autobusu, tak aby si nastúpil bezpečne a nespadol.“
3) Buďte dobrým príkladom
Ak ukážete vášmu dieťaťu, čo si želáte aby robilo, vysvetlíte prečo robíte to, čo robíte, bude vás ľahšie nasledovať.
Poskytovanie vysvetlení je veľmi nápomocné, pokiaľ sa učíme trpezlivosti a sociálnym zručnostiam a pomáhame deťom spájať ich pocity so slovami. „Je to naozaj veľmi ťažké pre mňa čakať, kým sa dostanem na hojdačke na radu. Chcela by som sa práve predbehnúť, no počkám kým Peťko skončí.“
4) Hovorte o bezpečnosti často
Hovoriť s deťmi na tému bezpečnosti je veľmi dôležité. Tieto pravidlá, ktoré platia aj pre dospelých, by mali ovládať čo najskôr. Prejdite si s deťmi jasne pravidlá bezpečnosti, dôvody prečo je takéto pravidlá dôležité dodržiavať a prečo ich dodržiavame v spoločnosti všetci. Nezabudnite vždy dať na inštrukcie pozitívny podtón. Namiesto „Neutekaj!“, povedzte radšej „Prosím ťa kráčaj pekne vedľa mňa. Autá môžu niekedy chodiť aj po chodníku.“
5) Posilňujte pozitívne správanie
Učíte sa novému správaniu? Podporte to, čo sa učíte, vždy keď sa vám naskytne príležitosť. Hneď dieťa obdarujte úsmevom, potľapkajte po pleci, využite nálepky za odmenu alebo špeciálnu aktivitu, ktorá by potešila.
6) Obdarujte dieťa špeciálnou pochvalou
Urobte vašu odmenu výnimočnú, detailnejšie opisnú a jasnú. Namiesto toho, aby ste povedali: „Výborne“, povedzte „To je úžasné, že si nezabudla upratať svoju izbu pred tým ako si išla pozerať rozprávku.“ Tento zmysluplný feedback obohatí sebavedomie dieťaťa.
Namiesto kladenia dôrazu na konečný výsledok: „Aký úžasný obrázok !“ , zamerajte sa na jej činnosť: „ Vidím, že si vynaložila veľmi veľa úsilia, aby si namaľovala taký krásny obrázok. Obzvlášť ako si sa sústredila na detaily nášho domu...“
7) Ignorujte nevhodné správanie
Karháte svoje dieťa, keď sa nevhodne správa a upútava na seba pozornosť? Ak vám to situácia umožní a nebudete si všímať nevhodné správanie vášho dieťaťa, bude menej pravdepodobné, že ho bude chcieť opakovať. Toto pravidlo používajte samozrejme len na nerušivé alebo neškodlivé správanie a činnosti, čo by nikdy nemali byť ignorované.
8) Dávajte na výber
Prezentovať nezávislosť dáva vašim deťom vždy možnosť medzi dvoma možnosťami. Dokonca aj pokiaľ sa dieťa zachovalo nevhodne, či nesplnilo na čom ste sa dohodli, môžete uplatniť toto pravidlo. Dajte mu vybrať činnosť, ktorou odčiní svoju nezodpovednosť.
"Neupratal si si izbičku pred kúpeľom napriek tomu, že si mi to sľúbil? Buď si ju upraceš teraz a môžeš pozerať večerníček alebo dnes večerníček pozerať nebudeš a pôjdeš skôr do postele."