1.10.2016 - Mnohé rodiny sa rozpadávajú príliš skoro. Prečo sa to deje a ako tomu zabrániť?
Štatistika z roku 2012 zistila, že 1 z 3 párov s malými deťmi sa v Švédsku rozchádza v dôsledku extrémne náročných požiadaviek rodičovstva. Vedci však chceli vedieť o tomto negatívnom jave viac a pozreli sa naň hlbšie. Výskum realizovali vedci zo Sahlgrenska Academy z University of Gothenburg. Cieľom bolo zistiť, prečo sa toľko párov vzdá relatívne rýchlo všetkého, čo dovtedy vybudovali a hodí to za hlavu.
Svoj výskum realizovali na vzorke 452 rozídených rodičov, pričom priemerný vek u prvého dieťaťa počas rozchodu rodičov bol 4 roky a 8 mesiacov. Vedci prišli na 7 faktorov, ktoré páry viedli k ukončeniu ich vzťahu:
- tlak rodičovstva
- stresujúce podmienky
- nedostatok intimity
- neúčinná komunikácia
- rozdielnosť osobností a záujmov
- žiadna oddanosť a vernosť vo vzťahu
- negatívne vplyvy závislosti
Mnohé z týchto faktorov môžu byť spôsobené práve príchodom detí. Výchova detí je bezpochyby stresujúca. A intimita? Každý bežný pár s malými deťmi vám potvrdí, že táto časť života sa dostala po deťoch aspoň na nejaký čas na vedľajšiu koľaj.
Vedci sa v dotazníku rodičov pýtali otázky, ktoré mali merať kvalitu vzťahu, v 5 odlišných oblastiach: dohoda, súdržnosť, spokojnosť, citlivosť a sexualita. Otázky kládli rodičom, keď malo ich prvé dieťa 6 mesiacov, 4 roky a nakoniec 8 rokov.
Medzi pármi, ktoré sa rozišli a tými, ktoré zostali spolu, našli aj nejaké spoločné veci:
„Keď malo dieťa 4 roky, sexualita aj senzitivita bola v oboch prípadoch párov na nízkej úrovni,“ povedala Malin Hanssonová.
Najväčšie rozdiely medzi pármi však zistili práve v úrovni spokojnosti, dohody a súdržnosti vo vzťahu. Keď malo dieťa 6 mesiacov, dvojice, ktoré sa rozišli, uvádzali nižšiu zhodu v názoroch, boli menej spokojné so vzťahom a cítili menej spolupatričnosti ako páry, ktoré krízy prekonali a spolu zostali.
Štúdia tiež zistila, že u párov, ktoré spolu žili bez uzavretia manželstva, bolo riziko rozchodu 2-krát vyššie ako u párov, ktoré boli zosobášené. „Nie je to vždy zlé, ak sa partneri rozídu, ale sú medzi nimi často aj rozvody/rozchody, ktoré sa nemuseli stať. Sú dôsledkom dočasných komunikačných problémov, alebo poklesu vzťahu, čomu by sa dalo vyhnúť, ak by dostali viac podpory,“ upozorňuje Hanssonová.
Vedúca autorka štúdie Malin Hanssonová a jej kolegyňa Wendy Walshová odporučili rodičom niekoľko tipov, ak chcú svoje rodiny v začiatkoch rodičovstva udržať pokope:
Manželstvo s deťmi je veľmi náročné. Hlavne úvodné obdobie po príchode detí zmení vo vzťahu mnoho. Niekedy viac, ako ľudia očakávajú. Je len na rodičoch, ako si dokážu uvedomovať, čo sa z ich vzťahu v tomto zrýchlenom tempe vytráca a čo musia robiť, aby sa vrátili opäť vo vzťahu do bodu, v ktorom začínali – stavu lásky a radosti. Deti ju prinesú, no prinesú so sebou i obrovské vyčerpanie. Ak si to mladé páry nedokážu ustrážiť alebo požiadať včas o pomoc, dochádza zbytočne k skorým rozpadom rodín.