10 tipov, ako deti učiť v lete bez toho, aby o tom vedeli

10 tipov, ako deti učiť  cez prázdniny bez toho,  aby o tom vedeli
10 tipov, ako deti učiť cez prázdniny bez toho, aby o tom vedeli / Foto: Shutterstock, Bigstock

Podľa National Summer Learning Association deti počas letných prázdnin neprichádzajú iba o doposiaľ neznáme nové informácie a zručnosti, ale zabúdajú aj to, čo sa už do prázdnin naučili. Počas leta môžu stratiť až 3 mesiace z nadobudnutých zručností čítania a počítania, ktoré si osvojili počas školského roka.
Ak ste rodičia, ktorí nechcú, aby vaši drobci zabudli, čo sa v škole naučili, môžete ich zábavným a interaktívnym spôsobom priviesť k učeniu aj počas prázdnin.

Naučte deti hrať šach

„Šach trénuje váš mozog myslieť kriticky – bádať ako vedci, tvoriť ako technici, inovovať ako inžinieri a riešiť problémy ako matematici,“ vysvetľuje Wendi Fischer, riaditeľka Americkej šachovej asociácie, prečo je šach pre každého malého i veľkého skvelá voľba.
Ak neviete hrať šach, učte sa ho spolu s dieťaťom. Na internete nájdete množstvo návodov.

 

Požiadajte deti, aby vytvorili vlastnú spoločenskú stolovú hru

Nech si deti vyberú motív, aký majú rady ( futbal, psíkov, dinosaurov alebo princezné z rozprávok) a pustia sa do výroby vlastnej hry. Deti pri tom strávia niekoľko hodín plných kreativity, skúmania a logického myslenia, kedy budú musieť pripraviť aj vlastné pravidlá.

Plánujte dobrodružné prekvapenia

Vyberte sa na miesta, kde chodia vo vašom okolí turisti. Nájdite tu múzeá, festivaly, koncerty, miesta historických udalostí, alebo akýchkoľvek zaujímavostí. Mnohokrát totiž ako domáci vieme o svojom okolí menej ako turisti, ktorí do nášho kraja prichádzajú so sprievodcom a popri tom sa dozvedia veľa zaujímavých detailov.

 

Vyberte si kvalitné filmy

Urobte si pravidelne spolu večerné kino aspoň raz do týždňa. Filmy vyberte vy. Môžu byť zamerané na nejakú historickú udalosť alebo na vzťahy ako priateľstvo, rešpekt, sila rodiny a pod. Po ich pozretí spolu diskutujte. „Páčil sa ti ten film?“, „Čo bolo na hlavnom hrdinovi obdivuhodné?“, „Čo by si spravil inak?“ Otázky sú len na vás. Majú priviesť dieťa k hlbšiemu zamysleniu o udalostiach alebo vzťahoch.

 

 

Stanovte „detský deň v kuchyni“

Nechajte deti, aby sa stali vašimi rovnocennými pomocníkmi. Dovoľte im vybrať jedlo, ktoré vám samy aspoň raz za týždeň navaria. Nechajte ich samostatne vybrať recept, spraviť nákupný zoznam a variť. Varenie je ideálne na zopakovanie mierok. Váženie múky, meranie oleja je pre malé deti fantastickou príležtiosťou na ohliadnutie sa za matematikou.Nechajte deti čítať vždy, keď je to možné

Obklopte deti knihami, časopismi, komixami, jednoducho všetkým, čo ich inšpiruje čítať doma, ale aj na dovolenke. Ak ste spolu v reštaurácii, nech vám prečítajú jedálny lístok alebo ranné správy. Je jedno, aký druh textu čítajú, dôležité je, že trénujú.

Stavajte Lego

Lego je výborná pomôcka na rozhýbanie myslenia. Môžete vyzvať dieťa znova poskladať jeho staršiu Lego zostavu podľa návodu alebo vymyslieť úplne niečo nové kreatívne.
Na internete tiež nájdete viacero zaujímavých inšpiratívnych návodov ako postaviť z lego kociek zaujímavé 2D alebo 3D objekty.

 

Podporujte ich záujmy

Nájdite vhodný spôsob, ako podporiť deti v tom, čo ich zaujíma. Či sú to kone, dinosaury, futbalisti alebo nejakí speváci, na tom nezáleží. Môžete ich obohatiť novou knihou, pekným puzzle, dokumentom, divadelným predstavením, účasťou na futbalovom zápase, koncerte či filmom v kine. Dôležité je, aby to zanechalo pozitívne nezabudnuteľné spomienky.

 

Z. Gránska/EW

Vzdelávajte ich online

Asi každé dieťa sa poteší, ak mu navrhnete, že sa môže zahrať na tablete. Nech je však vašou podmienkou, aby si našlo vzdelávacie stránky, kde sa dozvie niečo nové o prírode, zvieratách, histórii, krajinách alebo svojej záľube. Tu je niekoľko tipov, čo by mohli vaše deti zaujať.

 

Google Cultural Institute: Množstvo histórie a úžasných miest, ktoré si môžete prezrieť nielen na fotografiách, ale priamo prechádzať priestormi vybraných ulíc, múzeí, galérií, či rôznych kultúrnych pamiatok.
Nikdy ste neboli na Eiffelovej veži v Paríži a toto leto sa vám to ako rodine asi nepodarí? Na tomto webe sa po nej môžete online poprechádzať a vidieť, aký je z nej skutočný výhľad.

 

 

Nezažili ste pohľad z ostrova Alcatraz - najslávnejšieho feredálneho väzenia v USA? Nech sa páči!

 

Vďaka Google zažijú vaše deti online veľmi vierohodne miesta, o ktorých sa im ani nesnívalo.

Ďalšími zaujímavými stránkami môžu byť pre vaše deti:
National Geographic Kids: Tu nájdu vaše deti úžasné videá o prírode, aktivity, hry, príbehy a mnoho iného.

 

Discovery Kids: Tu podobne nájdu videá, hry a aktivity na skúmanie dinosaurov, žralokov, vesmíru, histórie a mnoho ďalšieho.

Pátranie v prírode

Pripravte si zoznam vecí, ktoré vaše deti budú musieť v prírode nájsť. Vyberte si aj nevšedné objekty, s ktorými sa potrápia a budú musieť byť naozaj pozorné, aby ich počas svojho pátrania získali.

 

Čítajte viac o téme: Prázdniny
Zdieľať na facebooku