Články: Pre študentov
O projekte

 

Ruské deti sa v škôlke nezvyčajne otužujú. Udržuje ich to vraj silné a zdravé

Zuzana Gránska
Autor článku
Foto: The Siberian Times
Škôlkari sa v Rusku otužujú v snehu. Rodičia to podporujú. / Foto: The Siberian Times

Je lekársky dokázané, že deti sú zdravšie, ak k ich dennej rutine patrí otužovanie. V Rusku ho praktizujú už v materskej škole, no na naše pomery mierne extrémnejším spôsobom - vybehnutím do snehu v plavkách a obliatím sa vedrom mrazivo studenej vody.

 

Určite sa to rodičom z iných kútov sveta môže zdať prinajmenšom pritvrdé. Olesya Osintseva, riaditeľke materskej školy 168 v Barnaul v južnom Sibírsku, však tvrdí, že je to zdraviu detí veľmi prospešné. Pomáha tak deťom udržiavať sa zdravé už 18 rokov a zatiaľ, čo dobrovoľne absolvujú celú túto procedúru, sama do nich hodí zopár snehových gulí.

 

Foto: The Siberian Times

 

Keď ich redaktorka Siberian Times Tamara Savchenko pri príprave svojej reportáže navštívila, v ten týždeň bolo -10ºC. Napriek tomu deti šťastne absolvovali tento denný rituál. Robia ho vraj dokonca aj keď je -30 ºC a iné materské školy sú zatvorené.

Oleysa spomína, ako pred 18 rokmi hovorili učitelia s doktormi o zdraví ich detí. „Dostávali chrípku a boli chvíle, kedy aj polovica z detí bola chorá. Bolo jasné, že niečo musíme urobiť pre to, aby sa stali silnejšie a odolnejšie voči vírusom. To prinieslo myšlienku zlepšovania ich imunity týmto cvičením s vedrami mrazivo studenej vody vonku.“

 

Foto: The Siberian Times

 

Ako prví to testovali niekoľko mesiacov učitelia na sebe a svojich deťoch.

Šesť mesiacov tohto cvičenia s vodou ukázalo, že deti sa stali odolnejšími voči chorobám. Naše deti boli schopné chodiť do škôlky a ak aj mal niekto infekciu, iné deti ju nedostali.

Následne riaditeľka hovorila o tomto cvičení ostatným rodičom. Niektorí pri tejto predstave znervózneli, no iní súhlasili, aby to vyskúšali aj s ich deťmi. Dnes majú samostatné skupinky, ktoré toto cvičenie denne absolvujú už od dvoch rokov.

„Jednoznačne môžeme potvrdiť, že sú deti v tejto „mokrej“ skupine zdravšie,“ hovorí Oleysa.

 

Ak si niekto nepraje, aby bolo jeho dieťa v „mokrej skupine“, preradia ho do „suchej“ a aktivity sa zúčastňovať nemusí. Nikoho do toho nenútime. Deti bývajú vonku tak do 1,5 minúty.

 

To, čo sa mnohým z nás môže zdať ako terapia šokom, tak deti vraj vôbec nevnímajú. Malá šesť ročná Masha Rymnova redaktorke prezradila, že má otužovanie rada.

„Keď vonku behám, kričím, že voda je teplá a že je vonku teplo, že sneh je horúci. Je to skvelé!“ Opísala svoje otužovanie Masha.

 

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.