Výskum hovorí jasne: Nenechávajte vaše dieťa plakať!

Láskavý fyzický dotyk dieťa nikdy nerozmazná. Potvrdili to už aj vedci.
Láskavý fyzický dotyk dieťa nikdy nerozmazná. Potvrdili to už aj vedci. / Foto: Shutterstock

Už ďalej nemusíte zvažovať názory okolia, ktoré vám tvrdia, že ak utíšite svoje dieťa vždy keď zaplače, vyrastie z neho obyčajný rozmaznanec. Ďalej pokojne počúvajte svoj inštinkt. Experti potvrdzujú, že z detí, ktoré začnú plakať a ostanú nepovšimnuté, budú v dospelosti vystresovaní ľudia so sklonom k depresii.

 

Závery výskumnej štúdie naznačujú, že z láskaných, objímaných a rozmaznávaných deti vyrastú  zdraví, menej depresívni, milší, empatickejší a produktívnejší dospelí ľudia. Profesorka Narvaez spolu s jej výskumným tímom dokázala, že je nemožné „rozmaznať“ bábätká tým, že ich utíšime. Naopak, ak ich necháme plakať, výrazne narušíme ich zdravý vývin.

„To, ako sa správajú rodičia k svojim deťom v prvých mesiacoch a rokoch života, skutočne ovplyvňuje vývin mozgu po zvyšok života. Dieťa očakáva a potrebuje veľa nosenia, kolísania a láskavých dotykov,“ povedala profesorka Narvaez pre Tribine Media, „Udržujte dieťa v pokojnom stave, pretože v tejto fáze vývinu sa budujú všetky druhy systémov. Ak ho necháte priveľa plakať, ovplyvní to tvorbu základov systémov, ktoré potom budú rýchlo reagovať na stresové podnety.“

Výskum, ktorý sa objavil v prestížnom časopise Applied Develomental Science, skúmal viac ako 600 dospelých. Autori zistili, že dospelí ľudia, ktorí boli ako deti viac rozmaznávaní, vyrástli ako dobre prispôsobiví jedinci. Prežívajú menej úzkosti a sú mentálne zdravší. Pozitívne detstvo spájané s množstvo pozitívnych emócií a kvalitne stráveného času vedie k zdravším vyrovnávacím stratégiám pri stresových udalostiach v bežnom živote: „Z výsledkov je možno vyčítať, že ľudia, ktorí neboli rozmaznávaní, horšie reagujú na stres a majú väčšie ťažkosti s upokojením seba samého.“

Profesorka Narvaez pri skúmaní spolupracovala so svetoznámou pediatričkou doktorkou Armeet Singh z Unitypoint Clinic v Bettenforf z Iowy. Tá naznačuje, že preukazovanie lásky a pozitívnych citov vystresovanému dieťaťu je pre zdravý vývin kritické – tvorí to základ pre vybudovania silných vzťahov. „Prvých šesť mesiacov života dieťaťa je najdôležitejším obdobím na vytvorenie špeciálneho puta s rodičmi alebo opatrovateľmi,“ povedala doktorka Singh.

Na záver pediatrička dodáva: „V súčasnosti definitívne podporujeme všetky rodiny, aby v akomkoľvek prípade, kedy dieťa začne plakať, odpovedali. Je to jediný spôsob, ako ich ratolesti dokážu požiadať o pomoc a potrebujú, aby okolie reagovalo.“

 


Zdroj: news.com.au
Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku