Žanet Kollárová

Kedy je moje dieťa pripravené zostať samo doma?

Krátke jesenné prázdniny, dlhé letné prázdniny alebo aj každodenný čas po škole trápi mnohých rodičov malých školákov. Nie každý je obklopený rodinou a dokáže akékoľvek voľno v škole zostať s dieťaťom doma. Kedy sú už deti pripravené zvládnuť to samy?

Nová Lego edícia Ženy v NASA vyzdvihuje prínos žien pri objavovaní vesmíru

Nové Lego postavičky, ktoré oslavujú prínos žien v oblasti vedy, technológie, inžinierstva a matematiky, budú o pár mesiacov dostupné pre všetkých fanúšikov vesmíru. Edícia Ženy v NASA vznikla vďaka súťaži Lego Ideas.

Škola bez tried a lavíc? Švédska škola Vittra Telefonplan je dôkazom, že učiť sa dá aj inak!

Namiesto klasických tried s lavicami a stoličkami prebieha vzdelávanie detí v netradičných priestoroch obklopených veľkým ľadovcom, stromami alebo v relaxačnej a rekreačnej miestnosti. Švédska organizácia verejných škôl Vittra navrhla dizajn novej školy v Štokholme. Tento projekt s názvom Telefonplan je v súlade s edukačnými metódami a princípmi organizácie.

Ako by mali predškoláci vnímať priestor a čas?

Orientácia v priestore a vnímanie času spolu úzko súvisia. U väčšiny detí sa táto schopnosť vyvinie prirodzene, no sú aj také, ktoré majú s vnímaním priestoru mnoho ťažkostí. Práve tieto deti čaká v škole mnoho výziev.

Aj problémy s počúvaním môžu negatívne ovplyvniť nástup dieťaťa do školy

Správne vyvinuté sluchové orgány a schopnosť vnímať sluchové podnety sú jedným z ďalších predpokladov úspešného začiatku školskej dochádzky dieťaťa.

Výskum hovorí jasne: Nenechávajte vaše dieťa plakať!

Už ďalej nemusíte zvažovať názory okolia, ktoré vám tvrdia, že ak utíšite svoje dieťa vždy keď zaplače, vyrastie z neho obyčajný rozmaznanec. Ďalej pokojne počúvajte svoj inštinkt.

Aký je význam našich snov a čo sa sníva ľuďom najčastejšie?

Počas noci máme približne päť 15 až 40 minútových epizód, počas ktorých snívame. Čo najčastejšie sny znamenajú vysvetľuje psychológ Ian Wallace.

Ako by mala vyzerať reč predškoláka?

Pred nástupom do školy je dôležité, aby aj reč dieťaťa bola na dostatočnej úrovni. Čo si odborníci všímajú pri hodnotení reči vášho dieťaťa?