Detskú Univerzitu Komenského 2017 otvorila prednáškou profesorka Carol Robinson z Oxfordu

V aule Univerzity Komenského v Bratislave  svoje brány otvorila Detská Univerzita Komenského.
V aule Univerzity Komenského v Bratislave svoje brány otvorila Detská Univerzita Komenského. / Foto:SHUTTERSTOCK

V aule Univerzity Komenského v Bratislave dnes svoje brány otvorila Detská Univerzita Komenského (DUK). Jubilejný 15. ročník denného štúdia pre deti od deväť do 14 rokov pripravilo Divadlo Aréna a UK v Bratislave. V priebehu mesiacov júl a august bude objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok 335 detských študentov. Prednášajúcimi sú medzinárodní odborníci z univerzít v Bratislave, Prahe, Ostrave a Oxforde.
Prázdninové vzdelávanie detí odštartovalo slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti viacerých hostí. Medzi nimi nechýbal minister školstva SR Peter Plavčan (nominant SNS). Rektor UK v Bratislave Karol Mičieta v príhovore malým študentom pripomenul mená osobností kultúrneho, spoločenského i politického života, ktoré študovali na najstaršej univerzite na Slovensku. "Verím, že aj dnes v tejto aule sedia medzi vami budúci vysokoškolskí študenti a najmä študenti našej UK, a možno aj budúci prezident, premiérka, starosta alebo olympijský športovec."
Za úžasnú príležitosť pre školopovinné deti označil detskú univerzitu minister školstva Peter Plavčan, ktorý otváral DUK pred dvoma rokmi. "Získajú veľmi veľa nových vedomostí a zážitkov, pretože sa dostanú do vedeckých ústavov, prípadne organizácií, kde sa bežne deti nedostávajú, dokonca ani dospelí," doplnil s tým, že detskí poslucháči dostávajú takisto veľkú príležitosť dozvedieť sa veľa nového od úžasných a vzdelaných ľudí.
Platilo to aj o úvodnej prednáške DUK 2017, ktorú predniesla profesorka Univerzity v Oxforde Carol Robinson. Nositeľka Rádu Britského impéria - náleží jej titul Dame Commander, prednášala na tému, prečo včely bodajú. "Máme tu skutočne hviezdu tej najvyššej kategórie a sme veľmi poctení, všetky veľké univerzity na svete by boli veľmi šťastné, keby ju dostali na prednášku a dnes ju majú naši mladí študenti, veľmi si to vážime," povedal pre TASR riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura, ktorý inicioval vznik DUK v roku 2003. Ako ďalej pripomenul, Carol Robinson je prvou ženou na pozícii profesora chémie v Oxforde a predtým bola prvou ženou - profesorkou chémie na univerzite v Cambridge. Je známou priekopníčkou využitia hmotnostnej spektrometrie ako analytického nástroja a tiež získala uznanie za svoj prevratný výskum trojrozmernej (3D) štruktúry bielkovín.
Celkovo je pripravených deväť prednášok, v rámci ktorých sa deti dozvedia aj to, prečo krevety a morské sasanky žijú spolu alebo prečo hudba niekedy ladí a niekedy neladí. Hľadať odpoveď budú na otázku, prečo môžu byť niektoré lieky škodlivé či prečo zabúdame. Cyklus prednášok uzatvorí koncom augusta rektor Univerzity Karlovej v Prahe, lekár a biochemik Tomáš Zima, ktorý porozpráva o tom, prečo sa vyšetruje krv. Popri prednáškach môžu mladí študenti absolvovať aj 15 druhov rôznych sprievodných programov, ako sú workshopy, exkurzie, tvorivé dielne, škola v prírode či parlamentná hodina otázok s poslancami Národnej rady SR.
Malí študenti, ktorí sa na prednáškach nemôžu zúčastňovať osobne, majú možnosť absolvovať letné vzdelávanie sa prostredníctvom DUK Online. Do 7. ročníka "diaľkového" štúdia sa môžu prihlásiť do konca júla na www.dukonline.sk.
Záštitu nad 15. ročníkom DUK prezval predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Čítajte viac o téme: Voľný čas
Zdieľať na facebooku