Dočkajú sa žiaci slovenských základných a stredných škôl rovnakého oblečenia? Je vôbec reálne, aby ministerstvo školstva zaviedol niečo podobné v našich pomeroch? Uvítala by slovenská mládež rovnaké sukne, saká a nohavice? Aké sú výhody a nevýhody nosenia školských uniforiem?
Téma zavedenia povinných školských uniforiem na Slovensku bola otvorená už niekoľkokrát. Takmer na všetkých prestížnych základných či stredných školách v zahraničí sú bežnou súčasťou každodenného študentského života. V Anglicku boli po prvýkrát zavedené už v 16. storočí za vlády kráľa Henricha VIII. Začiatkom 16. storočia. V Japonsku platia od konca 19. storočia. V Poľsku sú povinné od roku 2007 a boli zavedené vtedajším ministrom školstva Romanom Giertychom ako reakcia na rastúce sexuálne násilie na školách. Zriedkavé nie sú ani v Rusku, Taliansku, Austrálii či v USA.
U nás sa s uniformami stretávame predovšetkým na súkromných školách. Na Súkromnom osemročnom gymnáziu Mercury v Bratislave pozostáva uniforma z tmavomodrých nohavíc, sukní, bielych košieľ alebo blúzok. Na Súkromnej základnej škole s materskou školou Jánoš v Dolnom Kubíne namiesto košieľ a blúzok žiaci nosia bledomodré polokošele a tmavomodré teplákové bundy s logom školy. Súkromná združená stredná škola v Dolnom Kubíne stavila na biele košele, respektíve blúzky, tmavomodré vesty a kravaty, kárované modro-červené sukne a tmavomodré či čierne nohavice pre chlapcov. Súkromná základná škola a gymnázium
Galileo School v Bratislave pre svojich študentov určila rovnošatu v podobe bielej košele a blúzky a bordovej vesty s logom školy.
Podľa našich informácii presnými štatistickým údajmi, na koľkých školách na Slovensku je povinnosť nosiť uniformy, nedisponuje ani Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu na Slovensku.
Uniforma posilňuje vzťah ku škole
V súvislosti s pozitívami školských uniforiem sa najčastejšie skloňuje myšlienka, že stierajú ekonomické a sociálne rozdiely medzi deťmi z bohatších a chudobnejších pomerov. Aj keď dnes to už tak celkom neplatí. Študenti nosia do školy so sebou aj rôzne doplnky, mobily, notebooky či tablety. Uniformy však môžu oceniť najmä rodičia, vďaka ich praktickej stránke. „Sme presvedčení, že nosenie uniformy najmä posilňuje vzťah študentov ku škole, dáva im identitu a pocit hrdosti, že sú súčasťou skutočne výnimočnej školskej komunity. Uniformy zároveň prispievajú k formovaniu postojov a prejavov a myslíme si, že vzbudzujú väčšiu solidaritu medzi študentmi, nakoľko sa odlišujú len tým, čím naozaj sú,“ uviedla Petra Mikulicová z The British International School Bratislava, na ktorej sú ako na jednej z mála škôl na Slovensku uniformy povinné. Škola ich zaviedla už v roku 1997 a doteraz to považuje za správny krok. „Na hodinách študenti netrávia čas porovnávaním sa so spolužiakmi a preto sa lepšie sústredia. K nesporným výhodám patrí aj praktickosť uniforiem - na celý rok si vystačia s niekoľkými kusmi uniformy, čo šetrí peniaze ako aj čas strávený nakupovaním a rozmýšľaním nad správnym outfitom každé ráno,“ prezradila ďalšie výhody školských uniforiem P. Mikulicová.
Poriadne potrápia peňaženky
Uniformy nie sú práve najlacnejšou záležitosťou. Preto po nich väčšinou siahajú súkromné školy. Zavedenie uniformy je individuálne, záleží od rozhodia samotnej školy a jej vnútorného poriadku. Jedna uniforma, ktorá pozostáva z niekoľkých kusov oblečenia vyjde rodičov od 100 do 150 eur. „Je to však len orientačné, keďže uniformy sú u nás rozdelené na dievčenské a chlapčenské, tiež podľa vekovej skupiny, teda škôlka, základná škola, stredná škola, ale i podľa ročného obdobia,“ vysvetľuje Mikulicová. Ako vypláva z údajov The Bristish International School Bratislava, zväčša si žiaci vystačia s tromi či štyrmi setmi uniforiem na celý rok.
Názory verejnosti nad povinným dress codom sú však rôzne. „Podľa mňa by sa školské uniformy na školách nemali zavádzať. Deti by len zbytočne „škatuľkovali“. No na druhej strane, na školách je mnoho detí, ktorí sa potrpia na značkovom a luxusnom oblečení a ostatným skromnejšie oblečeným deťom sa vysmievajú. Deti by mali nosiť to, v čom sa budú cítiť príjemne a pohodlne,“ uviedla študentka sociálnej práce Lenka, ktorá sa pri svojej praxi pravidelne stretáva s podobnými porovnaniami. Uniformy majú zväčša rovnaký strih, vzor i farbu. Mnohí teda argumentujú, že všetkým deťom nepristanie rovnaké oblečenie. No na druhej strane šetria čas a zabraňujú vyzývavému a vulgárnemu obliekaniu tínedžerov. „Možno by som to rád vyskúšal, ale určite by som nechcel chodiť do školy stále v tom istom celý školský rok,“ dodáva deviatak Pavol.
Ako ďalšia nevýhoda školských uniforiem sa vníma nedostatočné prejavenie individuality dieťaťa. „Niektorí to môžu argumentovať, ale nesúhlasíme s tým. U nás študentov vedieme k tomu, aby prejavovali svoju individualitu vyjadrením svojich názorov či postojov, ktoré si následne môžu obhájiť pred ďalšími spolužiakmi a pedagógmi. Svoju individualitu a kreativitu majú možnosť pretaviť do svojich prác prostredníctvom umeleckých výstav, predstavení, hudobných vystúpení či literárnej tvorby. Možností je veľa,“ reaguje na kritiku Petra Mikulicová z The British International School Bratislava
Uniformy sú etickým problémom
Ministerstvo školstva vedy, výskum a športu sa nestotožňuje s povinnosťou zavedenia uniforiem na slovenských školách. „Celoplošné zavedenie školských rovnošiat vníma ministerstvo nielen ako finančný problém, ale aj ako problém etický,“ reagoval na náš podnet Tlačový a informačný odbor ministerstva školstva. Ďalej uviedol: „Na jednej strane môžeme povedať, že ak by uniformy, na ktorých by sa v nejakej škole dohodli a škola by našla spôsob ich financovania, neodporovali svojim vzhľadom, cieľom a princípom výchovy a vzdelávania podľa školského zákona, mohla by ich škola zaviesť. Zastávame názor, že v každom prípade len so súhlasom úplne všetkých rodičov. Nikto však nemá právo nútiť rodiča prispôsobiť sa noseniu uniforiem, pokiaľ táto povinnosť nevyplýva priamo z konkrétneho všeobecne záväzného právneho predpisu,“ informoval Tlačový a informačný výbor Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR.