Chaos v domácnosti môže brzdiť vývin dieťaťa

Deti žijúce život v domácnosti s veľkým množstvom hluku a dezorganizáciou majú častejšie problémy.
Deti žijúce život v domácnosti s veľkým množstvom hluku a dezorganizáciou majú častejšie problémy. / Foto: Tatiana Syrikova / Pexels

Môže hektická domácnosť skutočne narušiť vývoj mozgu dieťaťa? Nová štúdia zistila, že zlá výživa a život v chaotickom domácom prostredí môžu negatívne ovplyvniť fungovanie mozgu malého dieťaťa.

 

štúdii na vzorke detí vo veku od 18 mesiacov do 2 rokov vedci z univerzity v Illinois zistili, že deti žijúce život v domácnosti s veľkým množstvom hluku a dezorganizáciou majú častejšie problémy s pamäťou, plánovaním a organizovaním úloh. Navyše, tiež prispieva k horšiemu výkonnému fungovaniu.

Do projektu sa zapojilo takmer 300 rodín ako súčasť prebiehajúcej štúdie, ktorá zhromažďuje údaje o stravovacích návykoch, sociálno-emocionálnych zručnostiach a rodinných vzťahoch každého dieťaťa od jeho šiestich týždňov.

Deti začínajú rýchlo rozvíjať kognitívne funkcie vo veku 2 až 5 rokov a chceli sme sa pozrieť na toto počiatočné obdobie, keď rodičia robili kritické rozhodnutia, a na to, aký dopad to malo na kognitívne schopnosti detí,“ hovorí autorka štúdie Samantha Iwinski.

 

Pokojný domov je zdravý domov

Dospelí účastníci museli vyplniť dotazník o chaose v domácnosti, ktorý odhalil, či ich dieťa žije v tichej a dobre usporiadanej domácnosti, alebo v hlučnej a neusporiadanej. Predchádzajúce štúdie našli spojenie medzi dospievajúcimi, ktorí žijú v chaotickej domácnosti a problémami so správaním alebo slabým výkonom v testoch merajúcich ich emocionálnu kontrolu. Aby sa deťom pomohlo so zdravým rozvojom, pamäťou, učením a emocionálnymi zručnosťami, autori štúdie odporúčajú, aby sa rodičia a opatrovatelia zamerali na činnosti, ktoré vytvárajú zdravé rutiny pre ich deti. „Deti nemusia rozumieť signálom okolo nich, keď je prostredie hlučné alebo neusporiadané, a nedostatok rutiny a dôslednosti môže ovplyvniť ich pozornosť a emocionálnu reguláciu,“ uzatvára Iwinski. „Deti nemusia byť schopné interpretovať podnety a primerane reagovať v určitých sociálnych a emocionálnych situáciách." Preto je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá pre vytvorenie pokojnej a harmonickej domácnosti, ktorá bude na deti pôsobiť upokojujúco a blahodarne.

 

1. Dohodnite sa, kde má čo svoje miesto

Aj keď sa to môže zdať náročné, musíte nájsť stále miesto pre všetky veci. Špinavé oblečenie v koši na bielizeň, hračky v krabici na hračky, topánky pri vchodových dverách a knihy na poličke. To samozrejme nezaručí, že všetko bude vždy na svojom mieste, ale znamená to, že naše deti budú vedieť, kam veci patria. Znamená to tiež, že im môžete dať jemné pripomenutie rýchlou otázkou: „Kam to patrí?“ namiesto toho, aby mali pocit, že sa hneváme alebo kričíme.

 

2. Vytvorte rodinné rutiny

Rodinné rutiny môžu poskytovať formu organizácie a štruktúry, ale môžu byť o niečo plynulejšie a flexibilnejšie. Namiesto toho, aby sa rodinný život zmenil na jeden dlhý zoznam toho, čo treba urobiť, vytvorte si niekoľko rutín, ktoré vytvárajú istotu a ľahkosť, ako napríklad ranná či večerná rutina. Každý člen rodiny by mal vedieť, aké kroky takáto rutina obsahuje. Rodinné rutiny môžu zjednodušiť život, pretože nemusíme myslieť na to, čo treba urobiť ráno, po škole alebo pred spaním, pretože už existuje zabehnutý vzorec. A s rutinou majú vaše deti pocit bezpečia a istoty, pretože vedia, čo bude nasledovať. Vedia totiž, že sa môžu hrať, keď sú pripravené do školy, alebo im prečítate večer rozprávku, keď si umyjú zuby.

 

3. Užite si rodinné rituály

Rodinné rituály sú krásne opakované akcie, ktoré zdieľame spoločne ako rodina. Môžu to byť každodenné rituály, ako napríklad maznanie sa pred vstávaním alebo rozprávanie sa o niečom dobrom, čo sa v ten deň stalo pri večeri či čítanie rozprávky v posteli pred spaním. Môžu to byť týždenné rituály, ako napríklad, že sa každý piatok po škole zastavíte v kaviarni a porozprávate sa o tom, čo sa v ten týždeň stalo, alebo každú nedeľu večer diskutujete o tom, na čo sa všetci tešia budúci týždeň, alebo máte pravidelný filmový večer s pukancami a zmrzlinou. Môže ísť aj o rituály, ktoré sa dejú pri zvláštnych príležitostiach, ako napríklad každé narodeniny ísť na večeru na určité miesto alebo počas letných prázdnin ísť stanovať. Rituály vytvárajú spomienky v našich rodinách. Pomáhajú vytvárať užšie spojenia medzi členmi rodiny a pomáhajú nám užiť si spolu rodinné chvíle.

 

4. Obmedzte čas strávený pred obrazovkou

Občas môže byť čas strávený pred obrazovkou relaxačný, ak si vyberiete niečo, čo je vhodné. Ale ak deti trávia príliš veľa času pred obrazovkou, sú v konečnom dôsledku nahnevané, frustrované a rozhodne nie pokojné. Vypnite teda obrazovky, obmedzte ich čas používania a povzbuďte svoje deti, aby si našli iné veci, ktoré môžu robiť. Zamyslite sa nad skrátením vlastného času stráveného pred obrazovkami tak, že nebudete večer kontrolovať telefón, odložíte ho z dohľadu a z mysle alebo vypnete zvuky. Čas pred obrazovkou má svoje miesto v rodinnom živote, ale keď hrozí, že zničí váš pokojný domov, možno je čas nájsť si na chvíľu niečo iné.

 

5. Buďte organizovaní

Čistú bielizeň odložte hneď, ako bude usušená. Udržujte svoje zásuvky upratané pomocou rozdeľovačov. Majte nákupný zoznam na prednej strane chladničky a urobte si poznámku, keď vám niečo dochádza. Označte všetky svoje náhradné kľúče, aby ste vedeli, čo odomkne čo. Byť dezorganizovaný znamená mrhať vlastným časom a zvyšuje vašu úroveň stresu.

Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku