Ako začať pociťovať viac nádeje v beznádejnom svete?

Foto: Bigstock
Aj v situáciách, ktoré nie sú veľmi veselé, existujú možnosti, ako predsa len pociťovať nádej a prežívať dni naplnené spokojnosťou a možno i radosťou. / Foto: Bigstock

Obdobie pandémie bolo nesmierne vyčerpávajúce. Vyskytol sa vysoký nárast depresií a úzkostných porúch, zhoršená ekonomická situácia rodín, ale aj narušené vzťahy. Ako zvládnuť ďalšiu, tentokrát vojnovú krízu? Kde hľadať silu a nádej?

 

Po dvoch náročných rokoch života s vírusom COVID-19 a jeho postupne sa objavujúcimi novými mutáciami, prišla nová rana. Vojna na Ukrajine.  Každý sa s novou realitou sveta vyrovnáva po svojom. Strach, úzkosť, zmätok, obavy o budúcnosť a nekonečné otázky súvisiace s novou situáciou. Odpovede sa hľadajú ťažko, lebo ich nevie nikto presne povedať. Svet sa zmieta v neistote. Mnohí si dávame otázku: „Kde a v čom hľadať nádej?“ Našťastie aj v situáciách, ktoré nie sú veľmi veselé, existujú možnosti, ako predsa len pociťovať nádej a prežívať dni naplnené spokojnosťou a možno i radosťou. Pozrime sa na niekoľko spôsobov, ktoré nám pomáhajú pociťovať nádej.

 

1. Buďte láskaví k sebe i ostatným

Žiadny prejav láskavosti, ani ten najmenší, nie je zbytočný. Láskavosť sa prejavuje hlavne skutkami, ale môžeme ju dávať najavo aj premyslenými a povzbudzujúcimi slovami. Naše láskavé slová môžu iných ľudí povzbudiť a tí sa potom môžu ľahšie vyrovnávať s problémami, ktoré zažívajú. Využívajte príležitosti, rozdávajte súcit, humor, veľkorysosť, a to aj vtedy, keď vám nie je príliš do spevu. Pretože to vzbudzuje pozitívne emócie nielen u druhým, zlepšuje to aj váš život, keďže zlepšujete svoje okolie. A ak sa vám u inej osoby nedarí vyvolať úsmev, snažte sa aspoň odstrániť jej smútok. Prospejete tým tiež sebe. Môžete tiež začať počúvať druhých bez posudzovania. Neskáčte do reči. Súcitiť s druhým a jeho chybami je lepšie, než mať pravdu. Múdru myseľ robí nielen znalosť toho, kedy vstať a hovoriť, ale aj kedy zostať pokojne sedieť a iba počúvať. Tým, že budete láskaví k iným, budete láskaví hlavne sami k sebe a budete pociťovať viac radosti. Každý deň praktizujte náhodné skutky láskavosti. Choďte do toho a pomôžte staršiemu prejsť cez ulicu alebo zložte vec z hornej police v obchode s potravinami pre osobu, ktorá na tovar nedočiahne, alebo dajte úprimný kompliment kolegovi z práce. Láskavosť vyvoláva pocity nádeje.

 

2. Pár hodín počas dňa prežívajte bez médií

Médiá vás neustále bombardujú aktuálnymi správami a možno máte pocit, že je potrebné mať neustále prehľad o všetkom. Mnohé informácie sú ale nepotrebné a nadbytočné. Tak ako jeden deň zažiaria, na druhý deň si na ne nikto už ani len nespomenie. Teda nie je potrebné si nimi zaťažovať myseľ a pozornosť. Internet, televízia, noviny, sociálne siete. Všetky žijú z procesu prenosu informácií. Potrebných i nepotrebných. Aktuálnych, vymyslených i bulvárnych. Mozog neustále pracuje. Prijíma a vyhodnocuje. Pracuje a trpí. Väčšina ľudí sa stala permanentným prijímateľom informácií. Reklama neustále hľadá a oslovuje konzumentov. Prináša informácie o nových produktoch a službách. Niekedy sa človek ide z toho zblázniť. Popritom až 90 percent informácií sa ukáže ako zbytočných a nadbytočných. A váš mozog ich musel spracovať a vyhodnotiť. Nečudo, že čoraz častejšie cítite únavu, vyhorenie a opotrebovanie. K vašim problémom kvôli sledovaniu ďalších problémov okolo vás sa môže pridať zvýšená nervozita, bezcitnosť, nesústredenosť, neschopnosť tešiť sa z maličkostí. A preto je veľmi potrebné si oddýchnuť od neustáleho prílevu informácií, lebo mozog nie je stroj. Vaša myseľ i vaše podvedomie si potrebujú oddýchnuť. A tiež aj vaše telo. 

 

3. Naplánujte si prestávky, počas ktorých sa zameriate na pociťovanie radosti

Urobte si  kratučké prestávky, počas ktorých sa zameriate na radosť. Môžu to byť krátke chvíľky od 30 sekúnd až po do niekoľkých minút. Ideálne  dvakrát alebo trikrát denne. Presuňte svoju pozornosť z čohokoľvek, čo robíte, na niečo, čo vám prináša pocit šťastia. Napríklad sa pozrite na kvety na stole alebo na oblaky, ktoré sa vznášajú okolo, alebo na fotografie milovaných. Zatvorte oči a choďte na svoje šťastné miesto vo svojej mysli. Vďaka tomu sa budete cítiť osviežení.

 

4. Prejavujte lásku 

Objímajte svojich najbližších, povzbudzujte slovami spolupracovníkov a prejavujte  láskavosť komukoľvek a kdekoľvek. Čím viac lásku budete vyjadrovať, tým hlbšie ju budete cítiť a tým viac nádeje bude vchádzať do vášho srdca. 


 

5. Vychutnávajte si krásu okolo vás

Všade okolo sa nachádza množstvo krásnych vecí. Dôležité však je zamerať na túto krásu svoju pozornosť. Zastavte sa počas dňa a všímajte si si farbu oblohy, trávy, vodu kvapkajúcu zo strechy, zvuk detského smiechu alebo spev vtákov.  Uvedomenie si, že okolo vás je všade množstvo krásnych vecí, vám pomôže zvýšiť pocity nádeje.

 

6. Buďte za všetko vďační

Začnite si viac vážiť strechu nad hlavou, jedlo v chladničke, teplo, auto, prácu a ľudí, ktorí sú súčasťou vášho života. Vážte sa hlavne rodinu a priateľov. Slovo ďakujem je jedno z najkrajších a najsilnejších slov. Jeho častým opakovaním nahlas, ale aj v duchu, sa môže váš život zásadne zmeniť. Vďačnosť je pocit, pri ktorom sa pravá mozgová hemisféra aktivizuje. Prebieha proces, pri ktorom sa vylučujú do tela hormóny šťastia. Človek je vďačný vtedy, keď sa prestane zaoberať vecami, ktoré mu v živote chýbajú a zameria sa na veci, ktoré má. Zrazu vzniká úplne nový pohľad na život. Vďačnosť má ešte jednu úžasnú vlastnosť, a tou je premena našej pozornosti a energie. Keď sa s vďakou sústredíte na to, čo máte, začnete prelaďovať vaše myšlienky. Myseľ vďačného človeka býva pokojná a harmonická. Taký človek dokáže prijímať i dávať. Nerobí to automaticky. S každým novým prijatím sa aktivizuje pocit vďačnosti, a to dodáva radosť, nádej a vnútornú spokojnosť.

 

7. Staňte sa dobrovoľníkom

Ak máte špeciálnu zručnosť, zvážte jej zdieľanie. Možností je v súčasnosti naozaj veľa. Môžete pomáhať zdravotníkom, kuchárom, deťom v škole... Existuje množstvo charitatívnych organizácií, kde si vašu pomoc budú vážiť. Je dokázané, že  dobrovoľníctvo dáva  životu nový rozmer, pomáha znižovať úzkosť a pomáha nadobudnúť aj novú nádej.

 

8. Čo najviac komunikujte s inými ľuďmi

Možno nemáte čas a možnosť venovať sa dobrovoľníctvu, ale aj napriek tomu máte chuť urobiť nejaký skutok láskavosti. Snažte sa byť prosociálni aspoň tým, že sa budete viac s ľuďmi rozprávať. Je čas znovu začať kvalitnú komunikáciu s milovanými ľuďmi. Nie všetci ľudia sú zlí a nie všetci vám len ubližujú. Ešte stále existujú aj takí, ktorí vás majú naozaj radi. A práve týmto ľuďom je potrebné začať dávať svoju čas a  energiu. Nemá zmysel márniť čas a keď niečo potrebujete dôležitým ľuďom vysvetliť, nemá zmysel čakať. Je dobré osviežiť staré vzťahy, na ktoré ste možno nemali čas. Možno si všimnete, že vám prinášajú radosť, nádej, pokoj a pohodu. Je krásne si vychutnávať takú komunikáciu, pri ktorej cítite hlboké duševné prepojenie. Môžete povzbudiť ľudí telefonátom alebo povzbudivou správou. Tisícky ľudí sa cítia rovnako ako vy, no väčšina z nich nepodnikne žiadne kroky. A zvážte prelomenie tejto formy tým, že vy prví podniknete určité kroky. Tým, že ste láskaví k sebe a ostatným, automaticky robíte svet lepším, nádejnejším miestom a pripravujete cestu pre svetlejšiu budúcnosť. Dalajláma nám často pripomína, že zdieľaný súcit robí náš svet krajším miestom. Každý človek môže byť kľúčom, ktorý odomkne vo svete novú nádej. Ideálne je začať od seba tým, že všetci budeme viac súcitní, empatickí, prosociálni a altruistickí.

 

9. Buďte súcitní a šírte radosť

Buďte sami tou zmenou, po ktorej toľko túžite. Buďte tým dôvodom, prečo sa iný človek dnes usmeje. Využívajte príležitosti, rozdávajte súcit, humor, veľkorysosť, a to aj vtedy, keď vám nie je príliš do spevu. Pretože práve toto dáva pozitívne emócie nielen druhým, zlepšuje to aj váš život, keďže zlepšujete svoje okolie. A ak sa vám u inej osoby nedarí vyvolať úsmev, snažte sa aspoň odstrániť jej smútok. Prospejete tým tiež sebe. Môžete tiež začať počúvať druhých bez posudzovania. Neskáčte do reči. Súcitiť s druhým a jeho chybami je lepšie, než mať pravdu. Múdru myseľ robí nielen znalosť toho, kedy vstať a hovoriť, ale aj kedy zostať pokojne sedieť a iba počúvať.

Ak chcete prežiť ťažké časy aspoň o trochu radostnejšie, neseďte a nepozerajte stále správy. Vstaňte a začnite konať. Čokoľvek, čo je vo vašich silách. Možností je veľa. Vďaka stretnutiam a v práci s inými ľuďmi určite pocítite viacej radosti a postupne sa k vám vráti aj nádej. Napokon zistíte, že svet nie je len zlý, ale v mnohých aspektoch ponúka aj krásne veci. Podstatné je, aby ste dokázali zamerať svoju myseľ práve na ne.

 


Zdroje:
S. Peters: Paradox šimpanze
A. Robbins: Nekonečná vnútorná sila
3 things do boost hope

Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku