Hryzie vaše dieťa iné deti? Takto to môžete zastaviť

Nie všetky deti hryzú, ale odborníci tvrdia, že približne štvrtina všetkých detí tak v určitom štádiu svojho vývoja robí. Najčastejšie je to vo veku 2-3 rokov.
Nie všetky deti hryzú, ale odborníci tvrdia, že približne štvrtina všetkých detí tak v určitom štádiu svojho vývoja robí. Najčastejšie je to vo veku 2-3 rokov. / Foto: Pexels

Odborníci predpokladajú, že až štvrtina všetkých detí v určitom štádiu vývoja pohryzie ostatných. Ako túto nevhodnú formu správania zastaviť? 

 

Keď sa prederú prvé zúbky, prichádzajú mnohé deti do fázy, kedy rady hryzú. Zo začiatku ide len o také skúšanie, čo všetko sa dá zúbkami robiť. Nie všetky deti hryzú, ale odborníci tvrdia, že približne štvrtina všetkých detí tak v určitom štádiu svojho vývoja robí. Najčastejšie je to vo veku 2-3 rokov.  Ak rodičia na prvé pokusy pohryznutia reagujú prudko, deti rýchlo zistia, že takýmto správaním si získajú okamžitú a intenzívnu pozornosť. 

 

Prečo deti hryzú?

Pochopenie toho, prečo dieťa hryzie, je kľúčom k prekonaniu tohto problému. Nie všetky deti hryzú kvôli hnevu alebo aby ublížili inému dieťaťu. Batoľatá nedokážu ešte pochopiť, akú bolesť hryzením spôsobujú. Keď sa dieťa takto správa, rodičia by si mali predovšetkým položiť otázku, čo dieťa hryzením chce vlastne dosiahnuť. Všímajte, koho dieťa najčastejšie hryzie, kedy a v akých situáciách. Hryzenie môže mať tieto najčastejšie dôvody:

 • Často je to spôsob, ako chcú deti upútať na seba pozornosť a dúfajú, že ich niekto pochopí a pomôže im vyriešiť túto ich potrebu.
 • Batoľatá a dojčatá niekedy hryzú, keď sú hladné.
 • Dojčatá môžu hrýzť, keď im rastú zuby.
 • Deti tiež môžu hrýzť, pretože sa im táto taktika v určitej situácii pomohla.
 • Hryzenie vnímajú ako formu zábavy.
 • Hryzením môžu prejavovať strach. Väčšina z detí prejavuje svoj strach plačom, avšak  existujú deti, ktoré to dávajú najavo napríklad hryzením.
 • Niektoré deti hryzú, keď sa nachádzajú v neznámych situáciách a nevedia ako reagovať.
 • Hryzením môžu prejavovať svoje emócie. Z tohto dôvodu napríklad hryzú svoje matky. Aj takto im chcú prejaviť lásku.
 • Niektoré deti hryzenie vnímajú ako súčasť experimentovania. Batoľatá sa učia, ako funguje ich telo, a tak vkladajú si veci do úst. Je to impulzívne a nechcú ublížiť. Často sa stáva, že dieťa hryzká do niekoho, keď mu idú zúbky. 
 • Niektoré deti vedia, že hryzenie je spôsob, ako prinútiť iné deti – alebo ich rodičov – robiť to, čo chcú. Nie vždy to robia vedome.  
 • Niekedy najmladšie dieťa v rodine hryzie, aby získalo moc. 

 

Odborníci radia rodičom, aby sa pokúsili vnímať hryzenie aj ako spôsob komunikácie než len ako zlé správanie. Keď to takto začnú vnímať, skôr nájdu skutočnú príčinu a naskytne sa im aj viac možností, ako môžu správne reagovať.

 

Ako hryzenie  zastaviť?

V každom prípade reagujte rýchlo a buďte v pohode. Nikdy neuhryznite ani neudierajte svoje dieťa. Môže to nesprávne pochopiť. Učí sa, že násilie spôsobuje ďalšie násilie. Ale nevyhýbajte sa problému. Dieťa musí  okamžite vedieť, že to, čo urobilo, je nesprávne.

 

Snažte sa čo najskôr zasiahnuť

Odstrčte svoje dieťa od osoby, ktorú sa chystá uhryznúť. Deti často pred zahryznutím zatnú zuby, a to je neklamný znak, aby ste spozorneli. Vezmite dieťa niekam do ticha, aby sa upokojilo. Ak sa to má udiať v skupine detí, radšej sa rýchlo postavte medzi vaše dieťa  a dieťa, ktoré chce uhryznúť. Ak dieťa, ktorému idú zúbky, skúša ich silu, ponúknite mu hračky na žuvanie a hryzenie.

 

Naučte dieťa, že hryzenie predstavuje nevhodné správanie

Keď vaše dieťa hryzie, používajte jednoduché, ale rázne slová. Skúste povedať: „Toto, čo si urobil, je hryzenie! A to je zlé!“ Alebo prísne povedzte NIE! Ak sa dieťa nachádza v skupine detí, odveďte ho zo skupiny. Vysvetlite mu, že hryzením ubližuje ostatným a vysvetlite mu, prečo sa vám to nepáči.

 

Naučte dieťa, ako vyjadrovať pocity 

Keď sa situácia upokojí, pokúste sa pomôcť svojmu dieťaťu pochopiť svoje pocity a  nájsť menej bolestivý spôsob, ako ich vyjadriť. To funguje dobre u detí, ktoré hryzú, aby sa pokúsili prejaviť svoju náklonnosť iným ľuďom. Ak vaše dieťa vyjadruje lásku hryzením, naučte ho radšej objímať, ako hrýzť vždy, keď cíti silné emócie. Podobne, ak vaše dieťa hryzie v obrane, ukážte mu, ako niekomu povedať, že ho nechce pri sebe príliš blízko. Môže napríklad naznačiť rukou, že nechce iných ľudí pri sebe. Alebo nech to jasne povedia vám.

 

Chváľte dieťa  za dobré správanie

Chváľte svoje dieťa, ak sa správa dobre. Napríklad za to, keď hrá bez problémov v skupine detí, nehryzie, aby si presadilo svoje požiadavky a podobne. Chváľte konkrétnymi slovami: „ Dnes si sa pekne hral. Požičiaval si svoje hračky, bol si láskavý k mladším deťom, Priniesol si chlapčekovi na ihrisko odhodenú lopatku.“

 

Čo robiť, keď  spomenuté stratégie nefungujú?

Môže existovať množstvo dôvodov, prečo nič z uvedených rád nefunguje. Niekedy môže učenie brzdiť úzkosť, inokedy deti požiadavkám rodičov nerozumejú a niektorým deťom to dlhšie trvá, lebo sa učia pomalšie. Alebo im chýba vytrvalosť. Čo robiť v týchto situáciách? Odborníci odporúčajú preferovať dôslednosť, vytrvalosť a odhodlanie neprestať. Uistite sa tiež, či všetci v rodine pôsobíte na dieťa jednotne. Dieťa nereaguje správne aj vtedy, keď dostáva nejasné správy. Dobré výsledky sa dostavia hlavne vtedy, keď je pôsobenie jednotné. Vydávajte jasné príkazy a buďte pozitívne naladení. Malé deti nedokážu pochopiť negatíva. Snažte sa nezvyšovať hlas a hovorte rozhodným tónom. Nepreháňajte to s množstvom viet pri vysvetľovaní. Jednou z najväčších chýb je hovoriť upozornenia znova a znova. Ak pokračuje dieťa v hryzení, nezaoberajte sa tým, prečo je to zlé, len povedzte, že hryzenie je skutočne veľmi zlá vec. Ak skutočne nič nepomáha, skúste požiadať o pomoc odborníkov.

Čítajte viac o téme: Disciplína detí, Hnev
Zdieľať na facebooku