Význam slova prokrastinácia má pôvod v latinčine. Pro crastinus znamená na zajtra. Prokrastinácia je teda chorobné odkladanie povinností na neskôr. Existuje však niekoľko krokov, ktoré pomáhajú tento prístup zmeniť.
Prokrastinácia znamená odkladanie či odsúvanie úloh a povinností na neskôr. Nemusia to byť vždy nepríjemné úlohy či povinnosti. Čoraz častejšie odsúvame aj príjemné veci a namiesto potrebnej akcie robíme niečo iné. Často sú to veci málo užitočné a málo zábavné. Z dlhodobého hľadiska môže byť práve prokrastinácia nepríjemný zlozvyk, ktorý nám bráni dosiahnuť úspech. Hlavným dôvodom, prečo odkladáme veci na neskôr, je to, že sa mozog vždy snaží získať potešenie a vyhnúť sa bolesti. Keď vyčkávame, mozog nám hovorí, aby sme sa vyhli tomu, čo musíme urobiť, pretože je to menej zábavné. Neschopnosť doťahovať zadané úlohy prispieva k nepríjemným pocitom a nerovnováhe. Človek sa môže cítiť pod tlakom, previnilo a v strese. Neustále odkladanie úloh a povinností nás dostáva do špirály, v ktorej neustále pribúdajú nové povinnosti, hromadia sa nám, snažíme sa všetko rýchlo dokončiť, robíme viac chýb a opakuje sa to stále dookola. Príčinou prokrastinácie môže byť čokoľvek. Možno sa obávate neúspechu, a tak úlohu odkladáte. Možno máte strach zo zmeny alebo neviete, ako vlastne začať. Možno zlyhávate už pri štarte, a to vás odradí, takže úlohu radšej odsuniete na neskôr. U niekoho môže byť prokrastinácia spôsobená únavou a slabou koncentráciou, prípadne perfekcionizmom. Možno čakáte na najlepšiu chvíľu, chcete mať všetky podklady a informácie, chcete dokonalý okamih, aby ste splnili úlohu naozaj perfektne. A tak ju odkladáte, čakáte a špekulujete. Ak chcete raz a navždy prekonať prokrastináciu, vyskúšajte tieto jednoduché kroky.
1. Pripravte sa na svoju úlohu
Jedna z užitočných metód, ako si zorganizovať prácu na nejakom projekte, je zhromaždiť všetky potrebné veci tak, aby ste ich mali pred očami a aby sa vám ľahko dalo začať. Dôležité je urobiť prvý krok. Potom bude jednoduchšie urobiť nasledujúci krok a následne ďalší a ďalší.
2. Zamyslite sa nad tým, prečo odkladáte úlohy
Ako už bolo spomenuté, prokrastinujúci mozog sa vyznačuje tým, že sa chce vyhnúť nudným veciam a zostať len pri zábavných alebo ľahkých veciach. Zamyslite sa nad tým, čo vám chýba a čo potrebujete. Možno ste unavení, pretože ste dlho nemali voľno a oddych. Možno si len musíte pripomenúť pozitíva a negatíva, ktoré prídu, ak potrebnú úlohu nesplníte. Zistite, čo by vám pomohlo neodkladať úlohy a vaša produktivita sa prirodzene zvýši.
3. Stanovte si malé ciele
Mnohí ani len nezačnú robiť, lebo cieľ, ktorý majú splniť, sa im zdá veľmi náročný. Z tohto dôvodu je dôležité sa uistiť, či si stanovujete dosiahnuteľné ciele a či dokážete byť zodpovední za ich dosiahnutie. Rozložte si svoju úlohu na malé kroky. Mnoho malých krokov, ktoré môžete urobiť, vás nakoniec privedie k dokončeniu vášho cieľa. Napíšte si ich všetky na papier v poradí dôležitosti a po dokončení ich prečiarknite. Malá odmena za dokončenie čiastkovej úlohy prinesie pocit úspechu a zvýši pravdepodobnosť, že ďalšie úlohy splníte tiež.
4. Stanovte si časový limit
Rozhodnite sa, že na hlavnej úlohe budete pracovať určitý čas a potom skončíte. Časový limit bude pre vás pozitívny impulz a často zistíte, že pracujete dlhšie a dlhšie, len aby ste prácu dokončili.
5. Snažte sa plnenie úlohy si spríjemniť
Ak sa vyhýbate určitej práci, nájdite spôsob, ako si túto úlohu spríjemniť a ako ju premeniť na hru. Pustite si hudbu, kým budete upratovať domácnosť, zapáľte si sviečku a užívajte si jej vôňu pri štúdiu. Možno práve takéto maličkosti vám pomôžu splniť si svoj cieľ.
6. Nastavte si systém odmien
Tiež je dobré pridať si k svojej práci systém odmien. Môže to byť niečo také jednoduché ako šálka čaju alebo 20-minútová prestávka. Druh odmeny opäť nie je dôležitý, ale dáva mozgu záruku potešenia po dokončení úlohy. A niekedy práve toto dokáže mozog naštartovať.
7. Vyskúšajte techniku Pomodoro
Technika Pomodoro je druh metódy na organizáciu času, ktorú vyvinul Francesco Cirillo na konci osemdesiatych rokov. Táto technika využíva časovač k rozdeleniu úloh na 25 minút dlhé časti a oddelené krátkymi prestávkami. Názov vznikol podľa talianskeho slova pomodoro (paradajka), ktorý označuje kuchynský časovač v tvare paradajky. Cieľom tejto techniky je poskytnutie maximálnej koncentrácie a zvýšenie kreativity a produktivity. Technika vychádza z faktu, že človek sa vydrží plne sústrediť len obmedzený čas. Ak si po uplynutí tohto času nedopraje krátku prestávku, výkonnosť v dôsledku mentálnej únavy klesá.
Technika Pomodoro sa vykonáva v šiestich krokoch:
- Vyberte úlohu, na ktorej chcete pracovať.
- Nastavte si budík na 25 minút.
- Pracujte na úlohe, kým budík nezazvoní.
- Keď budík zazvoní, odškrtnite si dokončenú úlohu.
- Spravte si prestávku 5-10 minút a ak ste nestihli dokončiť úlohu, začnite od začiatku.
- Po každých 4 cykloch si urobte aspoň tridsaťminútovú prestávku.
Váš mozog počas tejto doby vstrebe všetky informácie a odpočinie si pred ďalšími úlohami sústredenej práce.
Výhody techniky Pomodoro
Metóda pracovných cyklov s prestávkami vám prinesie nasledovné výhody:
- prestanete robiť chyby kvôli nedostatku koncentrácie,
- uvedomíte si, že niektoré úlohy je možné zvládnuť oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo,
- zažijete menej stresu z množstva nedokončenej práce,
- naučíte sa lepšie organizovať a naplánovať svoje úlohy a každodenný rozvrh,
- vďaka dobre naplánovanej práci si užijete viac voľného času,
- pravidelnými prestávkami zlepšíte svoj pracovný výkon,
- naučíte sa veľký cieľ rozdeliť na jednoduchšie, zvládnuteľnejšie ciele a zvýšite tak svoju motiváciu každú úlohu dokončiť.
Všetci z času na čas bojujeme s prokrastináciou, ale vďaka týmto jednoduchým krokom sa môžeme stať oveľa produktívnejšími.
Zdroje:
Brian Tracy, Christina Tracy Stein: Nájdi svoju rovnováhu
How to overcome procrastination
What is procrastination