Čo sú vaše priority? A kde je v skutočnosti medzi nimi rodina?


 

Tento víkend som absolvovala na podujatí Umenie byť ženou prednášku, počas ktorej nás prednášajúca vyzvala, aby sme si predstavili, že máme pred sebou posledný deň nášho života.

Skúste si ho, prosím, hneď teraz predstaviť aj vy. Zavrite svoje oči, spomaľte dýchanie a predstavte si, kde ste, čo robíte a kto je okolo vás. Na čo myslíte? Ako vyzerá tento deň?

Väčšine ľudí, ktorí sedeli v hľadisku stekali po lícach slzy. Vedieť si dokonale predstaviť, že jeho život je na konci, nechá len málokoho chladného. Uvedomiť si DNES, čo má vo vašom živote a živote vašich najbližších skutočnú hodnotu, je veľmi významné poznanie. Uvedomiť si, čo musíte zmeniť a čomu obetovať čas, ktorý tak rýchlo letí, má obrovský zmysel. Hlavne preto, že dnes ešte nie ste na konci, ale vaša myseľ vás tam môže na okamih vziať. Kto by vás v tej chvíli držal za ruku? Čo by vám ten človek hovoril? Čo ste mu odovzdali počas tých rokov, ktoré ste spolu prežili? Mohli by ste s pokojom v duši odísť?  

 

Už Ján Pavol II. povedal: „Rodina je miestom lásky a života. Miestom, kde láska rodí život.“ I v dnešnej dobe, viac ako inokedy, si musíme uvedomiť, že práve pevná rodina plná lásky je tým, čo nám dá energiu do každého dňa a dá mnohým veciam zmysel. V rýchlosti dní si nemáme kedy pozrieť do očí, vymeniť si pozdrav, podeliť sa o radosť a ešte menej byť tým, čo od nás očakávajú naše deti, čo od manželky očakáva manžel a manželka od manžela. A tak deň čo deň patríme menej svojim rodinám a naše vzájomné putá stále viac slabnú. Mnohí cítime nespokojnosť, hľadáme únik v nových veciach, naháňaní viac peňazí alebo v novej láske. Ale po čase zisťujeme, že takmer nič z tohto nám neprináša radosť a pokoj. Všetko časom zovšednie, nenapĺňa, nudí.

Ak túžite, aby medzi vaše skutočné priority patrila rodina, skúste sa viac sústrediť na týchto pár vecí a uvidíte, že sa veci zmenia k lepšiemu.

 

1. Vážte si odpočinok a rozumne si ho užívajte

Mnoho ľudí si neuvedomuje význam a opodstatnenosť odpočinku. Oddych potrebuje náš mozog, telo aj duša. Nie je pravda, že čím človek viac pracuje, tým je efektívnejší. Posledné výskumy naznačujú, že kľúč k efektivite predstavuje vyváženosť práce a odpočinku. Cielene si takéto chvíle odpočinku naplánujte aj s podrobným programom. Chvíle odpočinku spolu s rodinou možno krásne skĺbiť. Urobíte tak radosť nielen im, ale aj sebe.

 

2. Nevytvárajte si vedome veľké množstvo práce

Veľmi často sa stáva, že človek si vytvára zámerne väčšie množstvo pracovných aktivít, ako je potrebné. Možno sa snaží o lepšie postavenie vo firme a možno o viac peňazí, no často je to na úkor času s vlastnou rodinou a deťmi, ktorým veľmi chýbajú.

Mnohí ľudia na sklonku svojho života priznali, že jediné, čo ich na živote najviac mrzí je, že neboli viac so svojimi deťmi a manželkou, nepoznali ich každodenné trápenia, ani radosti. Ak by mohli vrátiť čas späť, pracovali by ďaleko menej. Nemusíte urobiť tú istú chybu. Pre rodinu máte obrovskú cenu len vtedy, ak s ňou budete svoj život žiť.

 

3. Zaneprázdnenosť vám nedá vyššiu hodnotu

Vyvolávať okolo seba dojem veľkej zaneprázdnenosti a svojej nenahraditeľnosti všade, kde sa mihnete, aby ste zvyšovali vašu hodnotu, už dávno psychológovia zavrhli. Nedostatok voľného času a prepracovanosť podľa nich najčastejšie prejavom toho, že si človek nevie veci správne naplánovať a nie tým, že je veľmi dôležitý a všade potrebný. Zaneprázdnenosť je prejavom nesprávne nastavených priorít. Úspešní a šťastní ľudia vedia, koľko musia pracovať a koľko sa venovať aj odpočinku. Nájdu tú správnu rovnováhu a veľmi rýchlo svoj program prispôsobia tomu, čo ich posúva vpred.

 

5. Nájdite si čas aj na nemateriálne hodnoty

V súčasnosti sa všetko točí okolo peňazí a hmoty. Preferuje sa veľká zábava a večierky v spojitosti s alkoholom. Tieto činnosti však často človeka unavia ešte viac. Nedobije vďaka nim svoju stratenú energiu, a tak sa len zamotáva vo svojom energetickom dlhu. Spoznajte radšej čaro jogy alebo meditácie. Denne vám postačí aj malá chvíľa, keď sa ponoríte v tichu do svojich myšlienok. Práve tieto minúty vám budú do života vnášať nový zmysel, harmóniu a nedovolia, aby ste si zamenili skutočné hodnoty života.

 

6. Naučte sa hovoriť NIE

Povedať nie je niekedy veľmi ťažké a máloktorí ľudia to s ľahkosťou dokážu. NIE sa často spája hlavne s druhými ľuďmi, ktorým to nedokážeme povedať. Človek by však mal vedieť povedať NIE aj sám sebe. V dnešnej dobe je veľkým víťazstvom, keď dokážeme odlišovať podstatné a nepodstatné veci. Zaneprázdnení sme totiž často hlavne kvôli tomu, že sa nevieme vzdať zbytočností. Nie každý sa totiž vie stotožniť s minimalizmom ako životným štýlom. Ešte stále je viac takých, ktorí musia mať všetko z reklamy alebo všetko to, čo majú susedia, kolegovia, ľudia v okolí. Už Seneca napísal: MOC NAD SEBOU SAMÝM JE TOU NAJVYŠŠOU MOCOU. BYŤ ZOTROČENÝ VLASTNÝMI VÁŠŇAMI JE TO NAJSTRAŠNEJŠIE OTROCTVO.“

 

Dnes je veľmi moderné dávať si v oblasti  kariéry veľké ciele a predsavzatia. Zúčastňujeme sa rôznych motivačných prednášok, učíme sa uspieť v práci. No mali by sme si tiež uvedomiť, že v živote uspejeme hlavne vtedy, keď urobíme šťastnými predovšetkým našich najbližších, našu rodinu. A tak sa nezabúdajme vzdelávať hlavne v oblasti lásky a rodinných vzťahov. Len vtedy, keď budeme cítiť radosť a lásku v rodine, pocítime skutočné šťastie aj v ostatných oblastiach života.

 


Foto: Bigstock

 

Zdieľať na facebooku