Leto je v plnom prúde. Možno sa práve v týchto dňoch chystáte so svojimi deťmi niekde do prírody. Určite sa veľmi tešia, lebo najsladšiu príchuť má leto práve pre deti. Nie je to len kvôli prázdninám, ale aj preto, lebo sa zrazu pred nimi rozprestiera čas a priestor, v ktorom môžu objavovať nepoznané. Možno žijete v oblasti, kde si vaše deti nemôžu len tak každý deň odbehnúť niekde do lesa, a práve preto sa im pokúste pobyt v prírode spríjemniť čo najefektívnejšie. Veď nie nadarmo sa hovorí, že práve príroda je silný životodarný prostriedok výchovy. Rizikom našej civilizácie je strata zmyslovej radosti, ktorú nám ponúka skúmavý pohľad na prírodu. A nejde len o estetické zážitky, v prírode sa dá veľa vecí naučiť úplne prirodzenou cestou.
Prebúdzanie zmyslov
Je to kľúč k inteligencii. Skôr než vyrazíte do hôr, veľa sa o vašom putovaní s deťmi rozprávajte, hľadajte informácie v encyklopédiách, v mapách a na internete. Zistite si o krajine čo najviac informácií. Najprv v knihách skúmajte rastliny, zvieratá a pohoria. Hľadajte príťažlivé a nevšedné zvláštnosti. Naplánujte si vychádzky. Keď deti budú vedieť, na čo sa majú tešiť, ich radosť sa zdvojnásobí. Keď už budete na mieste, nezabudnite kráčať pomaly a veľa sa rozprávať o tom, čo práve vidíte. Všetko deťom podrobne vysvetlite. Veď ste predsa neprišli na preteky, ale objavovať svet, komunikovať a hlavne byť spolu. Nezabudnite na ďalekohľad, fotoaparát a mapy. Aj tieto maličkosti deťom putovanie prírodou spríjemnia. Ponáranie sa do prírody učí vnímať tvary, farby, materiály, zvuky, vône, chute.
Nadšenie
Dnešné deti si veľmi aktívne, tvorivé a múdre. Rady prijímajú nové podnety a snažia sa im porozumieť. No vedia aj rýchlo podľahnúť nude. Učte ich teda nadšeniu z prírody. Zdôrazňujte často, akým neuveriteľným zázrakom príroda v skutočnosti je. Príroda budí úžas, ktorý sa postupne rozširuje, keď sa človek do nej ponára. Spojte toto objavovanie s dobrodružstvom alebo s istým napätím a deti sa prestanú nudiť. Chce to, samozrejme, premyslenú prípravu, ale deti sa vám odvďačia aktivitou. Keď len v rýchlosti vystúpia z auta, potom rýchlo nasadnú na lanovku a potom rýchlo prejdú z cieľa A do cieľa B, nechápu podstatu celej tejto chôdze a môžu sa cítiť nielen unavené, ale hlavne unudené. Dajte vašej turistickej vychádzke nejaký zmysel a deti ju prežijú úplne iným spôsobom.
Príroda – učiteľka pokory a trpezlivosti
Deti, ktoré celý rok prežijú hlavne v meste, v škole, v škôlke a v záujmových krúžkoch, sú väčšinou ponorené v hlučnom svete, kde treba byť často rýchly, kričať a bojovať o svoje miesto medzi rovesníkmi. Príroda dieťa motivuje k opačnému vnímaniu sveta. Zrazu sa stredobodom stáva les, potok, zvieratko, kvietok, východ a západ slnka, dúha či nočná obloha. Aby dieťa dokázalo tieto skutočnosti citlivo vnímať, musí sa stíšiť, naučiť sa mlčať, v tichosti čakať, občas sa skryť, nerušiť, neplašiť.
Aby deti dokázali svet okolo seba správne vnímať, musíte ich v tomto vnímaní usmerňovať. Nie je to však zbytočná cesta, pretože vďaka takémuto prístupu ich učíte láske k životu, k ekológii a narastá v nich aj vlastné svedomie.