K letu neodmysliteľne patria dovolenky. Aj moja priateľka veľmi podrobne vyberala destináciu, do ktorej chcela v tomto roku zavítať so svojou rodinou. Výberu i šetreniu peňazí venovala dostatok času, a tak na dovolenku odchádzala s pocitom, že si naozaj zaslúži to najlepšie. Problém však nastal hneď druhý deň. Akosi pri nákupe first momentu sa nedalo predvídať počasie, a tak im pri mori viac pršalo, ako svietilo slnko. Koho by to nenahnevalo? Ani priateľke táto skutočnosť nepridala na nálade a domov prišla viac unudená a otrávená ako šťastná. Dokonca zápasila s pocitom zlyhania, že nedokázala rodine zabezpečiť pocit pohodlia a luxusu. Ešte dlhé týždne zápasila s rozporuplnými pocitmi a až príchod jesene jej dovolil zabudnúť na nie príliš vydarené leto. V jeden večer, po dlhej dobe, zablúdila na facebook a začala si čítať rôzne statusy a správy, keď tu zrazu narazila aj na odkaz svojho syna. Pri fotke z hotelovej izby, na ktorej bola celá rodina, našla nápis: „Tento rok som prežil najkrajšiu dovolenku. Skoro celý čas pršalo, a tak sme boli konečne celá rodina na izbe pokope. Konečne sme sa mali čas na poriadny rozhovor a povedali sme si to, o čom sme nerozprávali už dlhé roky.“
Väčšina rodičov si myslí, že svoje deti počúva. Zdá sa, že je to jednoduché a samozrejmé. Ale je to naozaj tak? Veď koľkokrát nie je na to dostatok času, inokedy chýba energia. Dosiahnuť súlad s deťmi v oblasti počúvania si vyžaduje zvláštny druh koncentrácie a niekedy aj odvahy. Čo nám môže pomôcť byť lepším počúvajúcim rodičom?
1. Počúvajte maximálne pozorne
Na počúvanie je potrebné sa koncentrovať a venovať mu reálnu pozornosť. Pri počúvaní detí nerobte ďalšie veci. Je dobré, keď deti vidia, že im venujete maximálnu pozornosť. Ak nie ste úplne pokojní, poproste dieťa, nech pár minút počká. Povedzte, že si potrebujete oddýchnuť a potom dieťaťu venujte svoj čas. Tým mu dávate istotu, že si jeho slová vážite a dostávajú sa na miesto určenia.
2. Počúvajte aktívne
Znamená to počúvať nielen ušami, ale aj srdcom a očami. Prikyvujte, usmievajte sa, prejavujte živý záujem. Majte priateľský výraz tváre.
3. Povzbudzujte deti v rozprávaní
Neprejavujte nervozitu či pocity prameniace z nedostatku času, ale naopak, povzbudzujte deti, nech hovoria ešte viac a podrobnejšie.
4. Mlčte
Odložte chuť zbytočne vstupovať do rozhovoru. Skúste viac mlčať a premýšľať nad tým, čo dieťa chce v skutočnosti povedať.
5. Nevynášajte unáhlené závery
Zbytočnými pokarhaniami a rýchlymi uzávermi môžete dieťa zablokovať a ono stratí dôveru. Prestane rozprávať. Preto je dobré v priebehu rozhovoru nepoužívať napríklad tieto výroky: „No, to si ale lajdák! Ja som vedel, že to nezvládneš! To je riadna hlúposť, čo si urobil! Týmto správaním čo chceš dosiahnuť?“
6. Vyhýbajte sa unáhleným riešeniam
Samozrejme, máte bohaté skúsenosti a deťom viete okamžite poradiť. Ale dajte aj im šancu, aby hľadali vlastné riešenia. Takto sú nútené uvažovať a premýšľať nad svojím konaním. Skúste si ich návrhy vypočuť a dohodnite sa spoločne na riešení situácie. Takto cítia, že aj ony sú zodpovedné, ale nie opustené. Takto im tiež pomáhate pozitívne dozrievať.
7. Akceptujte pocity detí
Aj keď sú deti malé, ich citové prežívanie je veľké. Pociťujú ich veľmi intenzívne, lebo ich ešte nevedia udržať pod kontrolou. Deti musia cítiť, že rodičia chápu, čo prežívajú, a predovšetkým, že so svojimi problémami nezostali samy.
Pozorne počúvať nie je ľahké. Vyžaduje si to trpezlivosť a prax. Rodičia často cítia nutkanie všetko komentovať, radiť, kritizovať. Tieto prerušovania však len komplikujú cestu pri odhaľovaní skutočných problémov dieťaťa. Povzbudzujte dieťa, nech hovorí voľne, spontánne a vy ostaňte ticho a sústredene počúvajte. Ak rozhovor viazne, skúste sa ho obnoviť zopakovaním poslednej vety.
Odporúčaná literatúra: RaulPosse, Julian Melgosa: Umenie výchovy/ Rob Parsons: Desať tipov pre rodinu / Sal Severe: Čo robiť, aby sa vaše deti vhodne správali Foto: Deviantart by 1) Brittnibear21 2) MultiCurious