Majte prázdniny bez prázdnych dní a oddychujte tak, aby ste si naozaj oddýchli

  

A opäť tu máme ďalšie leto. Dlhé mesiace sme sa tešili na jeho príchod. Už len pri pomyslení na chvíle voľna našu myseľ a srdce zalievala radosť. Každý máme svoju vlastnú predstavu o úžasnej dovolenke, každý z nás túži po niečom inom. Niekto si dlhé roky šetrí, aby sa dostal na vysnívané exotické miesto, niekto zas túži po oddychu v zabudnutom zákutí prírody, ďalší si chce naplno vychutnať chvíle so svojimi deťmi.

Nech je to už tak či onak, chvíle voľna a oddychu by mali byť naplnené niečím, čo nás skutočne urobí šťastnými. Často sa totiž stáva, že pri plánovaní dovolenky sa necháme zlákať farebným obrázkom slnečného ostrova v najnovšom čísle časopisu alebo názorom jedného z kolegov. Americký spisovateľ John Steinbeck povedal: „Umenie odpočinku je súčasťou umenia práce.“  Veď aby sme si užili dni voľna  podľa svojho, nemusíme cestovať na kraj sveta. Ani vysnívaná cesta nemusí splniť naše očakávania, pokiaľ si nedokážeme vychutnávať malé každodenné radosti. Pasívne leňošenie a kúpené pôžitky nás šťastnými neurobia, ak sa nedokážeme uvoľniť pri obyčajnej radosti zo života, najlepšie vedľa ľudí, ktorých máme radi. Voľno počas prázdnin a dovoleniek by mohlo byť okrem oddychu aj príležitosťou na zamyslenie nad tým, čo všetko nám chýba k spokojnosti. Možno zistíme, že toho nie je veľa, že si len dosť dobre neuvedomujeme svoje priority a ťažko sa rozpamätávame, čo robí život životom. Ako teda prežiť leto, aby bolo pre nás časom skutočného oddychu a zároveň nás naplnilo novou energiou?

 

1. Oddychujte takým spôsobom, ktorý vám robí skutočnú radosť

Prázdniny- aktivity s deťmiPoštové schránky sú takmer každý deň preplnené letákmi, ktoré nás zoznamujú s tým, čo nám určite nesmie chýbať. Reklamy v televízii  a  na billboardoch nás vyzývajú k tomu, aby sme si urýchlene kúpili ten alebo iný zájazd, lebo neprežijeme leto snov. A ak si rýchlo nekúpime tričko či letné topánky podľa najnovších trendov, nemáme šancu pocítiť závan tohtoročnej radosti z teplých dní.

Kamarátka sa nedávno vrátila z horolezeckého výstupu. Okrem iného mi povedala: „ Snažila som sa využiť každú voľnú chvíľku, aby som čo len na pár minút odbehla od našej horolezeckej skupiny niekde do samoty v  lese a pozorovala som  nekonečné čaro prírody. Často som odbočila z vyznačeného chodníka a moja mestská duša sa kochala v neporušenom panenskom prostredí hôr. Toto bol pre mňa najväčší zážitok z expedície.“

Často sme smutní z toho, že sa nám nedarí plniť „povinnosti“ z reklám a  letákov, ktoré nám vnucujú predstavu o ideálnej dovolenke, ideálnom lete  a  ideálnych veciach. Nemáme však  vôbec dôvod na smútok. Totiž, tisíckrát lepšie ako behať splašene po hypermarketoch  alebo sa opekať na slnku na preplnenom kúpalisku, je  ľahnúť si  do trávy a pozorovať koruny stromov, plávajúce oblaky, ktoré neustále menia svoj tvar. Nekonečný pohľad na nebo nás nabije stokrát väčšou energiou ako čokoľvek iné zo spomínaných vecí. Príroda je tu stále s nami a čaká na nás. Chce nás osviežiť, potešiť, pohladiť.

 

2. Spýtajte sa aj detí, čo naozaj chcú

Prázdniny-leto-aktivity-eduworld.skCestovné kancelárie navštevuje čoraz viac zákazníkov. Často sú to práve tí, ktorí sú takmer stále v práci, a preto majú aj dostatok finančných prostriedkov na to, aby si mohli dopriať zaslúžený oddych. Pri kúpe zájazdov často nerozhoduje iba lákavá a nevšedná destinácia, spôsob dopravy, kultúrne pamiatky, ale stále častejšie aj forma animačných programov spolu s akýmisi úschovňami pre deti. Jeden známy mi povedal: „Tento rok som si vybral Turecko, majú tam k dispozícii celodenný program pre deti.“ Trochu ma to zarazilo. Predstavila som si totiž jeho dve deti, ktoré celé dni otca pre jeho pracovnú zaneprázdnenosť poriadne ani nevidia a tobôž nevnímajú jeho výchovný vplyv. Viem, doba je ťažká, zamestnávatelia od ľudí vyžadujú čoraz vyššie výkony, a tak na rodinu a výchovu detí nezostáva veľa času. Nemali by sme si však tento deficit vynahradiť práve v čase dovoleniek? Deti totiž veľmi citlivo vnímajú náš postoj k nim, náš záujem o ich záujmy a problémy. Výsledky rôznych ankiet totiž hovoria jasnou rečou. Deti túžia hlavne po tom, aby boli viac so svojimi rodičmi, starými rodičmi a príbuznými. Keď sa nad týmto faktom hlbšie zamyslíme, odpoveď, čo robiť s deťmi v lete, sa nám črtá priamo pred očami. Je to také jednoduché. Stačí  byť s nimi ponorení do ich sveta. Stačí sa zastaviť v čase, počúvať ich slová, túžby, premýšľať nad ich myšlienkami. Odovzdať sa im srdcom, celým svojím bytím. Dať im najavo, že ich svet nás skutočne zaujíma. Deti náš záujem vycítia a ich radosť bude nekonečná.

 

3. Doprajte si luxus spomalenia

Prázdniny-leto-aktivity-eduworld.skJeden cestovateľ sa vydal do  amazonských pralesov. Pátral po ložiskách ropy, ktoré tam mohli byť. Veľmi sa náhlil. Prvé dva dni sa domorodci, ktorých si najal ako nosičov, prispôsobovali rýchlemu a vyčerpávajúcemu tempu bieleho muža. Na tretí deň ráno sa však ani nepohli a nedalo sa z nich dostať ani slovo. Stáli, akoby tam ani neboli. Nechceli sa vydať na ďalšiu cestu. Bádateľ im nedočkavo naznačoval, že je potrebné pokračovať rýchlo v ceste, lebo času je málo.  „Nejde to,“ povedal  hlavný nosič. „Títo muži kráčali veľmi rýchlo a teraz čakajú, kým ich dohonia ich duše.“  

Nepripomína vám táto stará  príhoda aj náš dnešný život? Akoby bol stále rýchlejší. Akoby povinnosti nemali konca kraja a keď sa aj pominú, prichádzajú znovu ďalšie a ďalšie. No a my ľudia sa cítime stále viac nepokojnejší, vyčerpanejší a nešťastnejší. Akoby sa duša v nás búrila,  nemohla nás dohnať, nemohla sa v nás zastaviť. Ale život predsa popri všetkých tých nekonečných povinnostiach ponúka aj nádherné a zázračné chvíle, ale dnešný človek  ich čoraz menej vie precítiť, prežiť, potešiť sa. Hovorí sa, že vplyvom tepla sa činnosť človeka spomaľuje. Asi to nie je náhoda. Slnečné lúče a samotná príroda akoby nám chceli naznačiť, aby sme zastali, porozhliadli sa okolo seba a spomenuli si na všetko krásne, čo sme prežili, precítili, čo nám urobilo radosť. Leto je  aj časom nasávania pokoja a harmónie. Nezáleží na tom, kde sme, všade sa dá objaviť čosi, čo nám môže prinavrátiť stratený úsmev, radosť, pohodu. Využime leto aj na hľadanie tejto radosti v nás. Veď ako povedal filozof Marcus Aurelius:  "Kto žije v harmónii sám so sebou, žije v harmónii s celým svetom. "

 

4. Neporovnávajte sa a buďte sami sebou

Prázdniny-aktivity-leto-eduworld.skNech vaši kolegovia, susedia a známi idú aj na tri exotické dovolenky. Veď keby ste chceli, išli by ste možno aj vy. Ale vy práve v tejto chvíli túžite po niečom úplne inom. Urobte to! A vôbec sa s nikým neporovnávajte. Vy predsa nosíte v sebe vlastnú predstavu o šťastí, o dovolenke a aj o tom najsprávnejšom oddychu, ktorý vám pomôže nadobudnúť pozitívnu energiu. Urobte len to, po čom skutočne túžite.

Je tu teda  čas dovoleniek, čas mnohých zastavení a pokoja. Vychutnávajme si krásy leta so všetkými jeho štedrými plodmi v obojstrannom spoznávaní sveta detí i dospelých. Len takto pocítime skutočný dotyk leta, ktorý neoživí len naše vzťahy v rodinách, vráti nás v spomienkach do vlastného detstva, ale bude i obrovským darom v podobe skutočnej energie lásky, ktorá nám pomôže prežiť v radosti i obdobia bez teplých slnečných lúčov. Veď aj známy textár a spisovateľ Boris Filan tvrdí:„Keď si človek v lete nalepí na krídla skvelé pierka, má nádej, že preletí cez zimu do najbližšej jari!“ 

 


Foto: Shutterstock, Deviantart, Tripadvisor

 

Čítajte viac o téme: Voľný čas, Prázdniny
Zdieľať na facebooku