Kreslenie mandál pomáha prekonávať starosti a stres

Kreslenie mandál pomáha prekonávať starosti a stres
Kreslenie mandál pomáha prekonávať starosti a stres / Foto: Big Stock

Mandala je harmonické spojenie kruhu a štvorca, kde kruh je symbolom neba,duchovna, vonkajších síl a nekonečna, pričom štvorec predstavuje vnútorné sily,  teda to, čo je spojené s človekom a zemou. Zvyčajne sa do stredu mandaly umiestňuje nejaký dôležitý symbol (srdiečko, kvietok, štvorlístok, krížik, bodku, slniečko, hviezdičku, anjelika a mnoho iných). Stred mandaly má najväčšiu príťažlivosť, preto dodáva zobrazenému symbolu aj veľa sily. Okolo stredu v kruhových formách sa často opakujú rôzne ozdoby, ornamenty a geometrické formy. Výzdobu obvodových kružníc môžu tvoriť aj rastlinné a zvieracie motívy alebo ľudské postavy. Niekedy sú do týchto kruhových obrazov zapísané aj slová. Samotné slovo mandala sa zrodilo v Himalájach medzi Čínou a Indiou v Tibete.

Slovo mandala teda  označuje umelecký prejav vytváraný do tvaru kruhu. Rozlišujeme dva významy.

 

V prvom rade je to všeobecné označenie všetkých umeleckých foriem, ktoré majú kruhový tvar. Sú to formy z rôznych kultúr, historických období, z rôznych materiálov. Dá sa povedať, že každá kultúra mala svoje mandalové formy. Poznáme indiánske, kresťanské, antické, egyptské, keltské, alchymistické, dokonca i vedecké mandaly. Jeden z prvých vedcov - všestranný umelec, architekt, vynálezca, bohém svojej doby – Leonardo da Vinci sa o mandalové formy zaujímal celý život. Pomocou kruhového pohybu skonštruoval komplikované mechanické stroje, v architektúre ho fascinovali stavby s kruhovým pôdorysom – tzv. ideálny dom.

 

V druhom rade je mandala aj špecifický výraz na označenie obrazov tibetských mníchov, ktorí mandaly zvyčajne vytvárajú z farebného piesku. Jedným z priekopníkov, ktorý priniesol mandaly do európskej kultúry a psychoterapie, bol psychológ Carl Gustav Jung . C.G. Jung skúmal vplyv mandaly na svojich pacientov a zistil, že mandala má štyri hlavné funkcie:

  • vo chvíľach strachu poskytuje ochranu a upokojuje,
  • pri dezorientácii stále poukazuje na zmysel a cieľ a udáva smerovanie,
  • v chaotickom stave dáva pocit usporiadanosti, zmysluplnej štruktúrovanosti a celistvosti,
  • dokáže navodiť všeobecný pocit fascinácie, zvedavosti a dodáva nádej.


Kreslenie mandál

Stáva sa vám, že po náročnom dni prídete domov, pozeráte televíziu alebo hľadíte do počítača, ale neustále  vám v hlave víria myšlienky, ktoré sa snažia hodnotiť deň a to, čo ste prežili? Premýšľate nad tým, čo máte ešte urobiť v ďalšie dni, v hlave cítite tlak, nemôžete sa uvoľniť, odreagovať sa od tých istých slov, obrazov a situácii, ktoré sa vám donekonečne premietajú v hlave?  Mandala vám pomôže vypnúť hlavu, uvoľniť stres a oddýchnuť si. Ale nielen to, kreslenie mandál vám pomôže aj v ďalších oblastiach. Napríklad pomáhajú prepájať obidve hemisféry mozgu.


Podľa psychologičky Gloria Martinez Ayala proces maľovania mandál zahŕňa obidve hemisféry mozgu . Keď premýšľame nad konkrétnou farbou pri jednotlivých tvaroch, používame ľavú hemisféru a prevažuje logika. Keď  sa rozhodneme kombinovať farby, môžeme aktivovať kreatívnu stranu mozgu, teda pravú hemisféru. Do hry je zapojený zrak aj jemná motorika.

 

Mandaly pomáhajú preniesť sa do obdobia detstva

Pri maľovaní sa človek prenáša do obdobia detstva, keď si bežne maľoval takmer každý deň. Detstvo je často spojené so sladkým obdobím radosti, a preto tieto spomienky pozitívne pôsobia na človeka. Človek sa viac uvoľní, je optimistickejší a zhromažďuje si energiu aj na ďalší deň.

 

Mandaly namiesto meditácie

Dopracovať sa k meditácii je niekedy náročná vec. Maľovanie má schopnosť navodiť podobný stav ako pri meditácii. Mandaly pomáhajú prežívať prítomný okamih. Pri vyfarbovaní nerozmýšľajte dlho nad zvolením typu mandaly a farby.  Kombinácia farieb závisí od vašej aktuálnej nálady a celkového pocitu z obrázku. Vnímanie je čisto individuálne a intuitívne, preto nehľadajte príručky a použite svoju intuíciu a pocity.

 

Mandaly pomáhajú  znižovať úzkosť

Úzkosť nás sprevádza životom veľmi často. Úzkosť a záchvaty paniky majú  veľa príznakov. Napríklad: negatívne myšlienky, nadmerné starosti, nevoľnosť, bolesti hlavy, zimnica, horúčka, nespavosť a podobne. Maľovanie mandál pomáha oslobodzovať sa od úzkostných pocitov. Odoborníci zistili, že mandaly pomáhajú aj pri liečbe niektorých psychických ochorení.

 

Mandaly pomáhajú pri hľadaní seba samého

Táto kreatívna činnosť okrem stíšenia mysle nám pomáha lepšie sa vyznať v sebe a vo svojich pocitoch. Ich kreslenie alebo len sústredenie sa na vyfarbovanie hotovej mandaly, dokáže priniesť uvoľnenie napätia, vyrovnanie sa so stresujúcim náporom povinností a ujasnenie si toho, kde sa nachádzame a čo vlastne chceme. Negatívne myslenie má tendenciu meniť sa k pozitívnemu.

 

Mandaly rozvíjajú kreativitu

Dôležité je to, že sa tu nemyslí len samotné maľovanie mandál, ale aj to, že človek sa vďaka tejto činnosti stáva kreatívnejším aj v iných oblastiach života. Niektorí sa začnú farebnejšie obliekať, menia farby v byte alebo sa púšťajú aj do takých činností, o ktorých doteraz len snívali. U niektorých sa zase prejavuje návrat k činnostiam z detstva.

 

Prečo to funguje?

Pri kreslení sa aktivuje časť mozgu súvisiaca so zrakom a  jemnou motorikou. Zároveň sa rozvíja tvorivosť a zameranie sa na jednu činnosť. Keďže ide o aktivitu vyžadujúcu si koncentráciu, náš mozog tak doslova vytesní starosti a stres, ktoré sme zažívali počas dňa. Kreslenie nám tak pomáha pri problémoch, ako sú nespavosť, depresia, nepokoj alebo v prípade postresového syndrómu. Sú efektívnym nástrojom arteterapie pri liečbe psychických a psychosomatických chorôb.

Najlepšia vec na  vytváraní vlastných mandál je, že máte slobodu vybrať si tvary a farby, ktoré predstavujú váš momentálny pohľad na realitu a vnútorný stav.  Použiť môžete akékoľvek farby. Skôr, než si začnete tvoriť vlastné mandaly, môžete si kúpiť omaľovánky s mandalami, ktoré vás do tejto činnosti nakopnú.

Čítajte viac o téme: Stres, Úzkosť
Zdieľať na facebooku