Nebrzdite vaše deti na ceste k úspechu

Životaschopnosti sa dá učiť už v detstve. Práve táto vlastnosť pomáha prekonávať prekážky, ktoré sú súčasťou každého života.
Životaschopnosti sa dá učiť už v detstve. Práve táto vlastnosť pomáha prekonávať prekážky, ktoré sú súčasťou každého života. / Foto: Bigstock

Rodičia sa zvyčajne veľmi snažia o to, aby ich deti boli úspešné.  Veď, kto by nechcel vychovať slávneho športovca, umelca, spisovateľa alebo vedca alebo akéhokoľvek iného odborníka?  Čo z dieťaťa urobí úspešného dospelého človeka je diskutabilné. Vieme však, že životaschopnosť je kľúčovým povahovým rysom, ktorý by mal mať každý dospelý človek. A životaschopnosti sa dá učiť už v detstve. Práve táto vlastnosť pomáha prekonávať prekážky, ktoré sú súčasťou každého života. Preto je taká dôležitá. Čo by mali robiť rodičia preto, aby viedli deti na ceste k úspechu správnym smerom a zbytočne ich nebrzdili?

 

1. Neodrádzajte dieťa od skúšania nových vecí

Niekedy sa rodičia vopred obávajú, že ich deti v niektorej oblasti zlyhajú. Práve z tohto dôvodu im potom bránia skúšať veci, o ktorých si myslia, že nie sú pre život podstatné. Dieťa by však malo vyskúšať toho čo najviac, aby si vedelo neskôr v živote správne vybrať. Nič na tom nie je, že v nejakej oblasti neuspeje. Dôležité je, že si vyskúšalo niečo, po čom tak veľmi túžilo. Tiež je dôležité, že sa dieťa snažilo prekonať určitú prekážku a pustilo sa do novej veci. To je pre jeho život tiež veľmi dôležité. Prípadné zlyhanie sa môže dokonca javiť ako veľmi užitočné, pretože posúva dieťa ďalej a učí ho nevzdávať sa. Neúspech je totiž tiež súčasťou života a vyrovnať sa s ním v pozitívnom smere je dôležité pre to, aby dieťa dosiahlo úspechy neskôr v živote.

 

2. Nerozmaznávajte dieťa

Všetci občas rozmaznávame svoje deti. Sú to naše poklady, ktorým chceme dopriať len to najlepšie. Niekedy však rozmaznanosť prekročí hranice a my často nevieme, ako ďalej. Rozmaznanosť je stav, keď si dieťa navykne na to, že akejkoľvek jeho žiadosti je vždy čo najskôr vyhovené. Rozmaznané dieťa je zvyknuté, že hneď všetko dostane.  Ak nie, robí problémy a inak vydiera, kým sa jeho túžba nesplní. Ak mu nevyhoviete, je  urazené, trucovité, depresívne. Dieťa je potrebné učiť nielen brať, ale aj dávať. Tiež je dôležité dieťaťu prideľovať rôzne domáce povinnosti. Domáce práce je potrebné prispôsobovať veku. Nájdite aspoň maličkosti, ktoré by dieťa mohlo v domácnosti urobiť. Je dokázané, že deti, ktoré mali v domácnosti povinnosti sú v živote skôr úspešné ako tie deti, ktoré nemuseli doma nič robiť.

 

3. Nechváľte za každú maličkosť

Nadmerný chválením bránite deťom kráčať po ceste k úspechu. Chváliť deti za malé úspechy nie je motivačné, nepoháňa ich to vpred. Zamerajte svoju pochvalu na  významnejšie úspechy. Môžu to byť dobré výsledky v škole, v športe, v záujmovej oblasti, vo vykonávaní dobrých skutkov či pri vykonávaní väčšieho množstva domácich prác.

 

4. Neodradzujte ich od kamarátstva s inými deťmi

Deti potrebujú mať okolo seba priateľov a ľudí, ktorí im pomáhajú. Vďaka vzťahom sa učia komunikovať, riešiť problémy, rozvíjajú si empatiu a schopnosť pomáhať iným.

 

5. Nesledujte každý ich krok

Dávať pozor na každý pohyb dieťaťa je nielen nepríjemné, ale dieťa prestáva aj veriť svojim schopnostiam. Dieťa tiež nadobúda pocit, že mu mama a otec neveria a že nič nedokáže urobiť samo. Okrem toho, že dieťa získa nedôveru vo vlastné schopnosti, neskôr odmieta preberať na seba akékoľvek riziko. A to robí aj napriek tomu, že by to za iných podmienok určite zvládlo. Deťom treba dopriať, aby sa ocitli aj v zložitejších situáciách, ktoré si riešia samy. Zasiahnite len vtedy, keď je to už naozaj nutné. Dôležité je, aby ste nechali deti samostatne plniť úlohy, ktoré sú psychicky a fyzicky schopné vyriešiť. Práve táto skutočnosť najviac formuje sebavedomie dieťaťa a  pocit jeho šťastia. Vystríhajte sa toho, aby ste sa stali helikoptérovými rodičmi.

 

6. Nebuďte na deti veľmi prísni

Prísne správanie rodičov má vplyv na úroveň sebaovládania a tieto účinky majú zase vplyv na ich neskoršie správanie v živote. Odborníci tvrdia, že prísne správanie rodičov skôr či neskôr spôsobí problémy v správaní. Nižšia úroveň sebaovládania detí je často výsledkom prísneho správania zo strany rodičov a stanovovania príliš obmedzujúcich hraníc. Umožnite deťom, aby sa naučili zvládať svoje správanie v rámci rozumných medzí, ktoré už majú zvládnuté. Doprajte im väčšiu slobodu, ktorá má zásadný význam pre ich úspešnosť.

 

7. Nedrádzajte ich od vyjadrovania emócií

Snažte sa budovať v rodine pevné vzťahy. Je to prospešné pre všetkých jej členov. Rovnováha dávania a prijímania vo vzťahu je jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahne vaše dieťa úspech. Ak chcete vytvoriť v rodine fungujúce a úprimné vzťahy, často sa spolu rozprávajte o frustrácii, starostiach, ale aj radostiach a vydarených veciach. Učte deti tiež, aby sa vedeli odreagovať od negatívnych emócií. Vyzývajte ich k tomu, aby o svojich emóciách rozprávali a nepotláčali ich.

8. Konajte tak, ako chcete, aby konali vaše deti

Rodičia by sa mali snažiť byť autentickí. To znamená, že by mali mať v jednote svoje slová a činy. Toto je tá najužitočnejšia vec, ktorú môžete pri výchove využívať. Deti potrebujú skutočné vzory. Ak nemáte v jednote slová a činy, deti sa cítia zmätene a majú zmiešané pocity, nevedia presne, čo je dobré a čo zlé.

 


Zdroje:
Foster Cline, Jim Fay: Rodičovstvo s rozumom a láskou
Susan Stiffelman: Osvietený rodič
Zdieľať na facebooku