„Čítať peknú knihu je nepretržitý dialóg,
v ktorom kniha hovorí a naša duša odpovedá.“
(André Maurois)
Je veľa spôsobov, ako zlepšiť svoj životný štýl. Zdravá strava, pravidelný pitný režim, pohyb, pozitívne myslenie, cvičenie. Toto všetko sú návyky, ktoré by nás mali udržať v dobrej kondícii a tým aj predĺžiť život. Najnovšia štúdia časopisu Social Science and Medicine prišla so záverom, že aj pravidelné čítanie kníh má na naše zdravie veľmi priaznivé účinky.
Vedci na vzorke 3 635 ľudí zistili, že tí, ktorí sa venujú čítaniu dlhšie ako 3,5 hodiny týždenne, žijú v priemere o dva roky dlhšie ako nečitatelia. Zdá sa, že je to prepojené s kognitívnym zlepšovaním, a to viac ako napríklad s vekom, pohlavím, vzdelaním, bohatstvom či ďalšími faktormi.
Počas 12 rokov trvajúceho výskumu, výskumný tím, vedený profesorom Avnim Bavishim z Yale, rozdelil subjekty výskumu do troch skupín — tí, čo čítajú viac ako 3,5 hodiny týždenne, tí, čo čítajú 3,5 hodiny a menej a tí, ktorí nečítajú knihy vôbec. Toto zistenie je spojené iba s čítaním kníh. Žiadny iný materiál na čítanie nemal také účinky. „Čítanie kníh prispelo k životnej výhode, ktorá bola preukázateľne vyššia ako pri čítaní novín či magazínov,” poznamenali autori vo svojej štúdii.
„Čítanie kníh zahŕňa dva kognitívne procesy, ktoré by mohli vytvoriť výhodu na prežitie,” dodáva tím. „Po prvé, že podporuje “hlboké čítanie”, pohlcujúci zážitok, ktorý povzbudzuje čitateľa k vytvoreniu spojenia k ostatným častiam materiálu a svetu okolo nich. Po druhé, knihy môžu podporovať empatiu, sociálne vnímanie a emočnú inteligenciu, čo sú dôležité kognitívne procesy.”
Neznamená to však, že knihy sú jediný spôsob ako trénovať mozog. Mnohé štúdie dokázali, že aj počítačové hry sú vynikajúcim spôsobom, ako zvýšiť inteligenciu, schopnosť kriticky myslieť a rýchlo sa rozhodovať.
Napriek tomu, knihy vo všeobecnosti dominujú. Ľudia im ostávajú verní aj napriek množstvu filmov a audiokníh. Nikdy nenahradia špecifický pocit, keď máme pocit maximálneho spojenia so svetom v knihe a zároveň pocit spojenia samého seba so sebou. A okrem iného, kniha dáva človeku pocit maximálneho relaxu. A o to predsa aj o to v dnešnom uponáhlanom svete ide. Keď čítame z monitorov, v podvedomí prevláda pocit, že sme v práci a plníme potrebné úlohy.
„Nie tí milujú knihy, ktorí ich nedotknuté schovávajú v skriniach, |