Čarovná sila vďačnosti: Osvojte si najjednoduchšie techniky podporujúce vďačnosť

Najjednoduchšie techniky podporujúce vďačnosť môžu v živote každého zmeniť mnoho.
Najjednoduchšie techniky podporujúce vďačnosť môžu v živote každého zmeniť mnoho. / Foto: Bigstock

Keď sa zameriate na to, aby ste našli niečo dobré v každej situácii,
zistíte, že váš život bude odrazu plný vďačnosti – pocitu, ktorý vyživuje dušu.
- Harold Kushner

 

Žijeme v dobe, v ktorej sme zameraní na výkon, a tak sme sa naučili od života stále žiadať viac a viac. Neustále sa porovnávame s inými, a tak sa nám zdá, že sa že nedostávame  toho toľko, ako by sme si možno zaslúžili. Máme však mnoho vecí a hodnôt, za ktoré by sme mali byť vďační. Máme okolo seba ľudí, ktorým môžeme byť vďační. Zabúdame na to. V mnohých prípadoch tomu jednoducho nevenujeme pozornosť. Berieme to automaticky. Nevieme to oceniť. Vďačnosť sa dnes príliš nenosí. Berie sa viac ako zastaraná a nemoderná hodnota. To je však veľký omyl. Vďačnosť má svoje opodstatnenie aj v dnešnej dobe. Prečo? Na základe viacerých výskumov bolo zistené, že vďačnosť so sebou prináša viaceré  vzácne benefity. Napríklad:

 • vďačnosť nás robí šťastnejšími,
 • robí nás tiež zdravšími,
 • tí, ktorí sú vďační, sú v komunite ľudí obľúbení a majú viac priateľov,
 • vďačnosť posilňuje emócie,
 • vďaka vďačnosti máme väčšie úspechy v kariére, vieme pochopiť kolegov, nadriadených či podriadených,
 • vďačnosť zvyšuje našu produktivitu,
 • zlepšuje naše rozhodovanie,
 • sme priateľskejší,
 • sme optimistickejší,
 • duchovnejší,
 • empatickejší,
 • lepšie spíme,
 • vďačnosť robí naše spomienky krajšími,
 • žijeme v šťastnejšom manželstve,
 • menej závidíme,
 • sme menej materiálne nároční,
 • vďaka vďačnosti aj lepšie vyzeráme.

 

Toto je len niekoľko z množstva výhod, ktoré prináša vďačnosť. Niekto dostal vďačnosť do vienka a považuje ju vo svojom živote za niečo prirodzené. Niektorí musia vďačnosť hľadať hlboko v sebe a naučiť sa ju prejavovať. Dá sa to zvládnuť. Existuje na to niekoľko techník. Dôležité je na vďačnosť cielene myslieť a zakomponovať si ju do svojho denného režimu. Môžete začať napríklad odpoveďami na určité otázky podporujúce vďačnosť.

 

1. Odpovede na vhodné otázky

Napríklad:

Čo bolo dnes pekné?

Čo som doteraz zažil(a) vo svojom živote pekné?

Čo je v mojom živote dobré?

Za čo som doteraz v živote najviac Vďačný/vďačná?

Skúste nájsť aspoň tri veci a hľadajte dovtedy, kým ich nenájdete. Nezabudnite si všímať aj maličkosti. Po čase nachádzajte nie tri, ale stále viac a viac vecí, za ktoré môžete byť vďační.

Cvičenie môžete robiť ráno, večer, cestou do práce, večer na prechádzke, v aute z práce domov. Osvedčilo sa robiť toto cvičenie ráno a večer, pretože pomáha lepšie začať deň a večer človek zase lepšie zaspáva. Dokázané je tiež, že cvičenie je potrebné robiť aj vtedy, keď práve naň nemáte chuť. Vtedy je ešte viac účinné a blahodárne pôsobí na človeka.

 

2. Urobte si náramok vďaky

Tí, ktorí sú viac zručnejší, môžu si vyrobiť náramok vďaky, ktorý potom môžete nosiť na ruke. Srdiečko môže predstavovať udalosti, ktoré sa hlboko dotkli emócií, štvorlístok môže predstavovať dobré veci, ktoré sa vám počas dňa prihodili, jablko symbolizuje to, že ste sa ráno zdraví zobudili, slniečko môže predstavovať všetkých dobrých ľudí, za ktorých ste vďační, že ste ich počas dňa stretli. Vždy, keď zažijete niečo príjemné, môžete sa konkrétneho predmetu na náramku dotknúť a vtedy si ešte hlbšie uvedomíte, že predsa vždy máte byť za čo vďační.

 

3. Denník vďaky

Výborným zvykom je zapisovať si  svoju vďaku do denníka každý večer.cMožno budete  niekedy smutní, niekto alebo niečo vás sklame a práve vtedy si môžete o všetkom krásnom a dobrom vo vašom denníku prečítať. Okrem toho vždy, keď pridáte niečo do denníka, budete sa cítiť oveľa lepšie a spokojnejšie. Časom sa u vás rozvinie skromnosť a budete si vážiť aj maličkosti. Prestanete kupovať zbytočné veci, prestanete závidieť a porovnávať sa. Budete si viac vážiť prítomnosť  milých ľudí,  viac si budete vážiť školu, do ktorej chodíte alebo vaše zamestnanie. Dokážu vás dojať aj maličkosti. Pokúste sa každý deň do denníka zapisovať aj úplné maličkosti. Zoznam najlepších vecí, za ktoré ďakujete si nemusíte písať len do denníka, ale môžete si ho dávať aj na nástenku, na stenu, do mobilu alebo do počítača. Najlepšie však je, keď ho máte stále pred očami. Sústreďte sa na všetky oblasti svojho života – rodinu, zdravie, lásku, školu, zamestnanie, vzťahy, voľný čas, záľuby, šport, kultúru, jedlo, prírodu. Zoznam vecí, za ktoré ste vďační je naozaj nekonečný. A nezabúdajte, vždy je za čo ďakovať! Veď vďačnosť je večná a nadčasová hodnota. Nikdy nestráca na význame. Vďačnosť je cesta, ako priniesť do svojho života viac dobrého a svoj život výrazne obohatiť.

 

Viac o vďačnosti sa dočítate aj v článkoch:

Tvoj zoznam vďačnosti

Šťastie v školách: Nezabúdajme na vďačnosť

 


Zdroje:
thechangeblog.comlivealifeyoulove.com
Čítajte viac o téme: Vďačnosť
Zdieľať na facebooku